21 март, 2012

Posted March 21st, 2012 at 7:23 pm (UTC+0)
Leave a comment

Mexico Earthquake Aftershocks

Членови на семејство спијат надвор од страв за нови потреси по земјотресот од вторник со јачина од 7.4 степени во Мексико. (AP)

 

Indonesia Fuel Protest

Дим од запалени гуми го покрил студент-протестант за време на демонстрации против владата заради плановите да се крене цената на бензинот во Медан, Северна Суматра, Индонезија. (AP)

 

Ethiopia Migrants Yemen

Етиопски мигранти се одмораат близу транзитен центар каде чекаат на репатријација во западниот јеменски град Харадх, на границата со Саудиска Арабија.(Reuters)

 

Syria Children Jordan

Сириски деца кои пребагале во Јордан со нивните семејства уживаат во забавен парк во Аман. (Reuters)

 

Belgium Crash Funeral

Ковчези на некои од жртвите во автобуска несреќа во Швајцарија за време на церемонија во Белгија од каде се загинатите 28 патници на враќање од скијачко патување во Швајцарија. (Reuters)

 

Burma Suu Kyi Supporters

Поддржувачите на бурманскиот про-демократски лидер Ен Сан Су Чи чекаат таа да пристигне на изборна кампања во Рангун. (Reuters)

 

Shanghai China Aquarium

Посетител гледа медуза во аквариум во Шангај, Кина. (AP)

 

Kyrgyz Nowruz Celebration

Во традиционална облека киргистански девојчиња танцуваат во Бишкек на годишната прослава на Нова Година. (AFP)

 

Georgia Novruz Meal

Луѓе јадат на улица за време на прославата на Нова Година во Тбилиси, Грузија. (Reuters)

 

France Sunrise

Изгрев на сонце на поле во северна Франција.(AFP)

20 март, 2012

Posted March 20th, 2012 at 7:40 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Britain Weather"

Две патки со патчиња на работ на езеро во Паркот Риџентс во Лондон. (AP)

"Afghanistan New Year"

Авганистански музичар свири на инструмент наречен домбура за прослава на персиската Нова година во Кабул. (AP)

"Vietnam Burma"

Единица на виетнамската морнарица од почесната гарда во чест на доаѓањето на бурманскиот претседател Теин Шеин кој доаѓа во Ханој, Виетнам. (AP)

"India Kashmir"

Жена собира дрва од оштетен Чинар по невреме во градина во Шринагар, Индија. (Reuters)

"Greece"

Луѓе на улиците на Монемвасја во пелопонеската област на Грција. (Reuters)

"Kyrgyzstan Traditional Sport"

Киргистански јавачи играат традиционален спорт Бузкаши во Бишкек. (AFP)

"Bahrain Protest"

Анти-владин протестант го враќа солзавецот на полицијата за време на судири во Манама, Бахраин. (Reuters)

"India Daily Life"

Момче собира материјал за рециклирање на отпад во Јаму, Индија. (AP)

"Germany Children Museum"

Осумгодишниот Флорес во музеј во Потсдам, источна Германија. (AFP)

[caption id="attachment_4807" align="aligncenter" width="878" caption="Пчела на првиот ден пролетта во Германија. (AP)"]"Germany Weather"

"Malaysia Fashion"

Креација на малезиски дизајнер на модната ревија на Мерцедес-Бенз во Куала Лумпур. (AFP)

19 март, 2012

Posted March 19th, 2012 at 7:44 pm (UTC+0)
Leave a comment

Cambodia Duch Court

Луѓе присуствуваат на сослушувањето на поранешниот шеф на затворот на Кмер Руж S-21 додека сведочи во суд на периферијата на Пном Пен, Камбоџа.(Reuters)

 

Egypt Coptic Christians

Египетските Христијани се собираат додека чекаат да му оддадат почит на Папа Шенуда III, поглават на египетската коптска христијанска црква, во катедрала во Каиро. (Reuters)

 

France School Shooting

Тинејџер е смируван додека реагира по пукањето во Тулуз, Франција, каде четири лица, од кои тре деца, се убиени и две сериозно ранети кога вооружено лице отворило оган. (AFP)

 

Sri Lanka Monks Protest

Во Коломбо будистички свештеници од Шри Ланка протестираат по потег предводен од САД за цензура на Шри Ланка на тековна сесија на Советот за човекови права на ОН во Женева заради наводните воени кривични дела додека ги задушувале Тамилските бегалци во 2009. (AFP)

 

Afghanistan Kabul Windstorm

Авганистанско семејство шета за време на ветровито невреме во Кабул. (AFP)

 

Kuala Lumpur worker

Работник поправа куќа во предградие на Куала Лумпур, Малезија. (AP)

 

France Japan Book Fair

Деца гледаат мангас, јапонски стрипови, изложени на париски саем на книги, каде се вклучени 40 држави. (AFP)

 

DC Cherry Blossoms

Фестивал на цветањето на црешите во Вашингтон, Д.Ц. (AP)

 

Nice France Promenade

Жена со лицето свртено кон Медитеранското море во Ница, Франција. (AP)

 

 

 

 

16 март 2012

Posted March 16th, 2012 at 8:59 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Clooney Sudan Embassy Protest"

Actor George Clooney, center, Rep. Jim Moran, D-Va, back, and Clooney's father, Nick Clooney, right, are arrested during a protest at the Sudanese Embassy in Washington. The demonstrators are protesting the escalating humanitarian emergency in Sudan that threatens the lives of 500,000 people. (AP)

"Belgium Switzerland Crash"

The coffins of victims of the Sierre bus crash are placed in a hangar at Melsbroek military airport in Belgium after returning from Switzerland. Belgian military aircraft began returning home the bodies of 22 children and six adults killed in a bus crash in Switzerland as the country prepared to observe a minute's silence to remember the victims. (Reuters)

"Spain Drought"

El Atazar reservoir near El Berrueco in Madrid's region. Spanish farmers are already on drought alert after the country's driest winter in 70 years. (AFP)

"Apple New iPad"

A man raises Apple's new iPad after purchasing it at the 5th Avenue Apple Store in New York. The new iPad went on sale in 10 countries, including the United States, Canada, Singapore, France and Britain. (Reuters)

"Pakistan Daily Life"

An old man drags sacks of cotton to be used for quilts to earn his living in Peshawar, Pakistan. (AP)

"Libya Unrest Funeral"

Thousands of Libyans pray over the coffins of five individuals, who are suspected of being killed in 1984 under the former Moammar Ghadafi regime, during their funeral in Tripoli's Martyrs' Square. The five identified bodies were found amongst other unknown corpses stored in refrigerators at Tripoli Central Hospital. (AFP)

"China Pollution"

Trash clogs up a polluted canal at the edge of Beijing. China said that two-thirds of its cities currently fail to meet new air-quality standards introduced this week that are based on the pollutants most harmful to health. (AFP)

"Yemen Ethiopian Migrant"

An Ethiopian migrant waits to be repatriated at a transit center in the western Yemeni town of Haradh, on the border with Saudi Arabia. Some 12,000 migrants, mostly from the Horn of Africa, are stranded in Haradh, which they use as a stepping stone to reach Saudi Arabia, according to the International Organization for Migration. (Reuters)

"Germany Harley Hearse"

Joerg Grossmann drives his motorcycle combination with a Kawasaki VN 1500 and a self-developed side car on a road near Usingen, Germany. (AP)

"US Tourism"

 

15-ти март, 2012

Posted March 15th, 2012 at 8:20 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Britain Somerset House"

Уметничка инсталација во Лондон. (AP)

"Romania Hungary National Day"

Етнички Унгарци во Романија го прославуваат Националниот ден на Унгарија. (AFP)

"Egypt Protest"

Симпатизeри на фудбалскиот клуб Ахли бараат итна истрага за насилството за време на натпревар во февруари во Порт Саид, кога загинаа навивачи. (Reuters)

"Turkey Syrian Refugees"

Сириски бегалци на сириско-турската граница. (AP)

"Switzerland Austria"

Замокот Вадуз во Лихенштајн. (Reuters)

"Spain Fallas Festival"

Подготовки за пролетниот фестивал во Валенсија, Шпанија. (Reuters)

14-ти март, 2012

Posted March 14th, 2012 at 8:02 pm (UTC+0)
Leave a comment

"US Britain"

Британскиот премиер Дејвид Камерун гостин на претседателот Барак Обама во Белата куќа. (AP)

"Israel Funeral"

Илјадници ултра-ортодоксни Евреи учествуваа на погребот на рабинот Моше Јошуа Хагер во централниот израелски град Бнеи Брак. (AFP)

"India Kashmir Cloned Goat"

Нури, првата клонирана коза во Индија.(AP)

"Somalia"

Терористички напад врз претседателската палата во Могадишу, Сомалија.  (Reuters)

"Occupy Wall Street"

Демонстранти од движењето „Окупирај го Вол Стрит“ со маски од републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни.(Reuters)

 

 

13-ти март, 2012

Posted March 13th, 2012 at 7:32 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Ukraine Honor Guards"

Последни подготовки за пречек на туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов во Киев, Украина. (Reuters)

"Mississippi Elections"

Прелиминарни републикански избори во Медисон,  Мисисипи. (AP)

"Brazil Security Guards Strike"

Безбедносните службеници во бразилските банки штрајкуваат за поголеми плати. (AFP)

"Turkey Syria Refugees"

Сириски бегалци во близина на турско-сириската граница. (AFP)

"France Presidential Elections"

Кандидатот на Социјалистичката партија за претседател на Франција, Франсоа Холанд на кампања во јужниот дел на земјата. (AP)

"Nissan New Racing Car"

Нов модел на спортски автомобил на компанијата Нисан на презентација во Лондон. (Reuters)

8 март, 2012

Posted March 8th, 2012 at 8:23 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Afghanistan Womens Internet Cafe"

Авганистанка во првото интернет-кафуле во Кабул. (AP)

"Iraq Female Worker"

Жени товарат тули на магаре во фабрика источно од Багдад, Ирак. (Reuters)

"Russian Leaders"

Рускиот претседател Дмитри Медведев и премиерот Владимир Путин на средба во Сочи, јужна Русија. (AP)

"Sun Rise"

Изгрејсонце во Портланд, Орегон, САД, пред соларната бура што доаѓа.(AP)

"Britain Crufts"

Италијански кучиња пристигаат на шоу во Бирмингем, Англија.(AFP)

"Germay Zoo"

Одмор под топлите зраци среде студено време во зоолошка градина во централна Германија. (AP)

7-ми март, 2012

Posted March 7th, 2012 at 8:21 pm (UTC+0)
Leave a comment

"India Holi Festival"

Хинду-верници го прославуваат фестивалот на бојата. (AP)

"Mideast Syria"

Сиријски момчиња чекаат пред бензинска пумпа во Дамаск. (AP)

"Singapore Key Frames"

Уметничка инсталација претставена на фестивал во Сингапур. (Reuters)

"Australia Floodwaters"

Поплави во Австралија. (Reuters)

"Thailand Religion"

Будистичка церемонија во светилиште во Банког.(AFP)

"Switzerland Million-dollar Watch"

Вработен во фабриката за часовници „Хублот“ со последната креација вредна 5 милиони долари, направена од 1282 дијаманти. (AFP)

March 6, 2012

Posted March 6th, 2012 at 8:32 pm (UTC+0)
Leave a comment

"US Republican Super Tuesday"

Супер-вторник во САД - 10 сојузни држави во ист ден гласаат кој ќе му се спротистави на Барак Обама на претседателските избори во ноември.(Reuters)

"France Weather Floods"

Поплави во северна Франција. (AFP)

"Australia Spiders"

Пајаци во Австралија со помош на џиновска мрежа се спасија од поплава. (Reuters)

"Russia Kremlin"

Огромно руско знаме пред Кремљ. Опозицијата стравува дека Путин решил со сила да ги задушува незадоволството од исходот на претседателските избори во Русија. (Reuters)

"Jamaica Britain Royal"

Британскиот принц Хари во трка со Усаин Болт за време на посетата на Јамајка. (Reuters)

"Paris Fashion Chanel"

Недела на модата во Париз. (AP)

About

Categories

Calendar

April 2024
M T W T F S S
« Jan    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archives