March 5, 2012

Posted March 5th, 2012 at 9:04 pm (UTC+0)
Leave a comment

Russia Election Protest

Руската полиција блокира активисти кои протестираат поради изборите. (AP)

 

Venezuela Chavez Health

Мурал во Каракас со претседателот на Венецуела Хуго Чавез и кубанскиот водач Фидел Кастро. (AFP)

 

Indiana Severe Weather

По торнадото - снег: жителите на Марисвил, Индијана не можат да здивнат од временските неволји. (AP)

 

Syria Refugees Lebanon

Сиријка која побегнала од Хомс, на либиско-сириската граница со семејството. (AP)

 

India Holi Festival

Фестивал на боите во Ахмедабад, Индија. (Reuters)

China Great Hall

39-ти Конгрес на националното собрание во Кина. (AP)

 

Ukraine Two-Headed Turtle

Двоглава желка во Природонаучниот музеј во Киев. (AP)

 

2 март, 2012

Posted March 2nd, 2012 at 8:25 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Iran Vote"

Иранка со лична карта чека да гласа, јужно од Техеран. (AFP)

"Greece Financial Crisis"

Луѓе се редат да купат компири на универзитет во Солун, Грција. (Reuters)

"India Holi Festival"

Студенти со обоени лица го слават фестивалот на бојата во индискиот град Чандигар. (Reuters)

"Russia Tomb of Unknown Soldier"

Почесна гарда се менува пред Гробот на незнајниот јунак до ѕидот на Кремљ во Москва, Русија. (Reuters)

"Brazil Fire"

Пожар во северна Бразилија, Бразил. (Reuters)

"Poland Aviation"

Авион над Краков, Полска. (AP)

"Lebanon Snow"

Човек чисти снег од автомобилот во источен Либан. (Reuters)

"France Wounded Journalist"

Францускиот новинар Едит Бувие на носилка по пристигнување во Париз по известување од Сирија.(Reuters)

"Australia Taylor Swift"

Пејачката Тејлор Свифт од САД на турнеја во Перт, Австралија. (AP)

"UAE Tennis"

Новак Ѓоковиќ на меч со Енди Муреј во Дубаи. (AFP)

1 март, 2012

Posted March 1st, 2012 at 8:30 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Germany Biathlon World Championships"

Околу 3.000 гледачи следат биетлон во Руполдинг, Германија. (AP)

"Croatia Austria"

Член на хрватската почесна гарда го прескокнува црвениот тепих пред посетата на австрискиот претседател Хајнц Фишер, во Загреб. (AP)

"Sudan South Sudan Migration"

Жена од Јужен Судан чека воз да ја врати дома, што го организирала Организацијата за миграции во Картум. (AFP)

"BRITAIN ROYALS"

Кралицата Елизабета Втора ги разгледува подароците добиени од продавница Fortnum and Mason во централен Лондон. (AP)

"South Korea Japan"

Учесници на церемонијата за одбележување 93 години независност од Јапонија го слушаат говорот на претседателот на Јужна Кореја Ли Мјанг-бак, во Сеул. (AP)

"Seychelles Cruise Ship Fire"

Патници на брод за крстарење Коста Алегра си го бараат багажот по пристигнување на Сејшелските острови по инцидентот во кој бродот бил онеспособен да го продолжи патувањето. (AP)

"Jordan Snow"

Луѓе играат во снег, во Аман, Јордан. (Reuters)

"Severe Weather Illinois"

Црква во Илиноис во урнатини по торнадо. (AP)

"Germany Makeup Artist"

Тенорот Флоријан Симсон позира по трансформирањето во крап, во Дизелдорф, западна Германија. (AFP)

 

29 февруари, 2012

Posted February 29th, 2012 at 8:26 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Nicaraqua Schoolchildren"

Околу 5.000 деца од Никарагва добиле компјутери од фондацијата Замора-Теран. (Reuters)

"South Korea Independence Movement Day"

Јужнокорејци во традиционална облека на церемонија за одбележување на Денот на независноста од јапонска колонизација. (AP)

"Kuwait parliament"

Дебата за ситуацијата во Сирија на седница на Националното собрание на Кувајт. (AP)

"Syria"

Погреб на лице лојално на претседателот Башар Ал Асад, во Идлиб. (Reuters)

"Ukraine"

Жена во Севастопол, Украина. (Reuters)

"Severe Weather Missouri"

Скршени прозорци на хотелот Хилтон во Брансон, Мисури, САД, од големо невреме. (AP)

"Bangladesh"

Стопало на деветгодишник додека поправа автомобил во Бангладеш. (Reuters)

"Spain Protest"

Демонстрации во Барселона, Шпанија, заради кратење на средства за образованието. (AP)

"Germany Sea Turtle"

Зелена морска желка во аквариум во Западна Германија. (AFP)

"Paris Fashion Guy Laroche"

Недела на модата во Париз, Франција. (AP)

 

28 февруари, 2012

Posted February 28th, 2012 at 8:19 pm (UTC+0)
Leave a comment

"China World Bank"

Обезбедувањето на прес-конференцијата на Роберт Зелик во Пекинг отстранува демонстрант кој тврдел дека е независен економист и против Светската банка (Reuters)

"Burma Kachin State"

Градина со над 1.200 будистички статуи во манастир во Бурма (Reuters)

"Britain London Olympic 2012"

Гигантски олимписки обрачи среде Темза во Лондон на почетокот на одбројувањето на 150 денови до Олимпијадата (AP)

"Russia Fire"

Пожарникари на покрив на Палатата Белоселски-Белозелски, од 1846-1848, Сент Петерсбург, Русија (Reuters)

"Greece Weather"

Двојка се обидува да се заштити за време на големи снежни врнежи на планината Пантели во северна Атина, Грција (AP)

"India Elections"

Електричар менува светилка додека Индијка гласа во Утар Прадеш (AP)

"Florida NASCAR"

Судар на група возила во трката од серијата НАСКАР во Дејтона Бич, Флорида (AP)

"Paris Fashion Week"

Недела на модата во Париз, Франција. (AP)

27-ми февруари 2012

Posted February 27th, 2012 at 8:58 pm (UTC+0)
Leave a comment

Pakistan-US

Пакистански протестанти горат американско знаме во Лахоре. (AP)

Palestinians-Prisoners

Палестинка држи постер на Хана Ал Шалаби, палестинска затвореничка која штрајкува со глад во изреалски затвор. (AP)

India

Преживеан од нереди во индискиот град Ахмедаабад. (Reuters)

Greece -Clean Monday

Верници го слават Чист понеделник, почеток на 40 дневниот пост до православен Велигден, Атина, Грција. (Reuters)

24 февруари, 2012

Posted February 24th, 2012 at 8:15 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Afghanistan Unrest"

Авганистански полицајци се редат пред анти-американски протестанти во Кабул. (AP)

"Israel Palestinians"

Снимател снима израелски војник кој фрла солзавец на палестински протестанти во Хеброн. (AFP)

"Albanian"

Албански војници го носат телото на Фети Вогли, загинат во Авганистан, во Тирана. (Reuters)

"Romania Longest Love Letter"

Љубовна порака за Гинис - обид за пишување најдолго љубовно писмо во Букурешт. (Reuters)

"Singapore Scoreboard"

Женски шампионат во голф, во Сингапур. (Reuters)

"Japan Football Match"

Фудбалски натпревар Исланд-Јапонија, во Осака.(AFP)

"Italy Milan Fashion"

Недела на модата во Милано. (AFP)

"Philippines Dog Show"

Натпревар на кучиња во Манила, Филипини. (Reuters)

 

23-ти февруари, 2012

Posted February 23rd, 2012 at 8:16 pm (UTC+0)
Leave a comment

"South Korea Blood Donation"

Студенти формирале форма на капка крв во скијачки центар во Јужна Кореја. (AP)

"China Society"

Бербер со жилет го чисти капакот на окото на муштерија во Кина - шишање на вториот ден на вториот месец во лунарната година се смета за добар знак. (Reuters)

"India Kashmir Avalanche"

Селани во Кашмир ги откопуваат своите куќи по лавина. (AFP)

"Burma Thailand Refugee Camp Fire"

Пожар во бегалски камп во Тајланд. (Reuters)

"Russia Putin Rally"

Гигантско знаме за поддршка на Владимир Путин за претседател, во Москва. (Reuters)

"Italy Fashion Week"

Шминкање на манекени на модно шоу во Италија. (Reuters)

"France Art Combas"

Изложба во Музеј на современа уметност во централна Франција. (AP)

"Australia Ballet"

Австралиски балет на проба во Мелбурн. (AFP)

"Chile Vina del Mar Song Festival"

Танчери на отворањето на Меѓународен пеачки фестивал во Чиле. (AP)

22-ри февруари, 2012

Posted February 22nd, 2012 at 8:05 pm (UTC+0)
Leave a comment

"US Republican Romney"

Републикански претседателски кандидати на кампања во Аризона. (AFP)

"Argentina Train Accident"

Акција на спасување по железничката несреќа во Буенос Аирес, Аргентина. (AP)

"Yemen Protest"

Протестант во Јемен бара претседателот да одговара пред суд. (AP)

"Tibet New Year"

Калуѓер на одбележувањето на Тибетската Нова година. (Reuters)

"Afghanistan Unrest"

Протести во Џалалабад заради палење на Коранот. (AP)

"Burma Monks Statues"

Статуи на будистички монаси близу бурмиската граница со Тајланд (Reuters)

21-ви февруари, 2012

Posted February 21st, 2012 at 8:43 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Russia Alpine Skiing World Cup"

Алексис Пинтуро од Франција победи во паралелен слалом на мажи во Москва. (Reuters)

"Belgium Carnival"

Карневал во Бинч, Белгија. (AP)

"Nepal Gunness Record Shortest"

72-годишен Непалец Чандра Бадур Данги вели дека е најнизок во светот со висина од 56 сантиметри. (AFP)

"France Strauss-Kahn"

Доминик Штраус-Кан, поранешен шеф на ММФ, влегува на сослушување во Лил во врска со нов можен скандал. (Reuters)

"Afghanistan Unrest"

Протести во Авганистан заради наводно палење на книги на Коран од страна на американски војници. (AFP)

"Tibet New Year"

Тибетски жени се молат во манастир. (Reuters)

"India Poland Italy Olympic Field Hockey Qualifier"

Гледач следи хокеарски натпревар меѓу Италија и Полска за квалификации за Олимпијада, во Њу Делхи, Индија. (AP)

About

Categories

Calendar

April 2024
M T W T F S S
« Jan    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archives