10-ти октомври 2012

Posted October 10th, 2012 at 6:59 pm (UTC+0)
Leave a comment

Romania National Holocaust Remembrance Day

Ден на сеќавање на жртвите на холокаустот, Романија. Околу 280 илјади романски Евреи и околу 11 илјади Роми беа депортирани и убиени во концентрациони логори за време на Втората светска војна кога Романија беше управувана од про-нацистички режим. (AP)

Read the rest of this entry »

9-ти октомври 2012

Posted October 9th, 2012 at 6:53 pm (UTC+0)
Leave a comment

Greece Financial Crisis Merkel

Судири на полицијата и демонстарнтите во Атина. (AP)

Read the rest of this entry »

8-ми октомври 2012

Posted October 8th, 2012 at 6:30 pm (UTC+0)
Leave a comment

US Romney

Републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни на кампања во Вирџинија. Главна тема на неговото обраќање, надворешната политика. (AFP)

China Tiananmen

Подготовки за 18-от Конгрес на Комунистичката партија на Кина. (Reuters)

Algeria Funeral

Погребан на поранешниот алжирски претседател Чадли Бенџедид, кој почина во саботата на 83 годишна возраст (AP)

Palestine Olives

Берба на маслинки на западниот брег. (AP)

China Tennis

Статуа на Роџер Федерер во Шангај, Кина. (AP)

5-ти октомври 2012

Posted October 5th, 2012 at 7:00 pm (UTC+0)
Leave a comment

Germany North Chinese Leopard

Кинески леопарди во зоолошката градина во Берлин. (AP)

Read the rest of this entry »

4-ти октомври 2012

Posted October 4th, 2012 at 7:19 pm (UTC+0)
Leave a comment

Hong Kong Ferry Collision

Роднини им оддаваат почит на загинатите во бродската несреќа во хонг Конг. (Reuters)

Read the rest of this entry »

3-ти октомври 2012

Posted October 3rd, 2012 at 6:49 pm (UTC+0)
Leave a comment

Syria Blasts

Продолжуваат борбите во Алепо, Сирија. (Reuters/SANA)

Afghanistan Poverty

Отпад за пластика во Херат, Авганистан. (AP)

Germany Anniversary

Подготовки за одбележување на 22-та годишнина од унификацијата на Германија. (Reuters)

Britain Arts

Уметничка инсталација насловена „Дождовна соба“ во Лондон. (AFP)

Afghanistan Russian Tank

Стар руски тенк во близина на Кабул, Авганистан (Amin/Afghanistan/VOA reader)

Kyrgyzstan Opposition Rally

Инцидент за време на собирот на опозицијата во Киргистан. (Reuters)

2-ри октомври 2012

Posted October 2nd, 2012 at 7:04 pm (UTC+0)
Leave a comment

France Arts Festival

Уметничка инсталација „Куќа падната од небо“ од францускиот уметник Жан-Франсоа Форту, поставена како дел од културната програма за промоција на градот Лил, Северна Франција. (AFP)

Peru South American Summit

Самит на jужноамерикански и aрапски нации во Лима, Перу. (AP)

Poland Making Music

Посетители на Центарот за наука Никола Коперник, во Варшава. (AP)

Cambodia Sunset

Зајдисонце на островот Кохсдач, југозападно од Камбоџа. (Huoly/Cambodia/VOA reader)

Paris Fashion Chanel

Претставени дел од креациите на модната куќа „Шанел“ од колекцијата пролет-лето 2013 во Париз.(AP)

1-ви октомври 2012

Posted October 1st, 2012 at 7:00 pm (UTC+0)
Leave a comment

Bangladesh Buddhist Attacks

Жена седи пред нејзината опожарена куќа. Бангладеш ги обвинува муслиманските бегалци од Бурма за пожарот кој зафати населба и будистички храм. Нападите биле поттикнати од фотографија објавена на Фејсбук која била навредлива за Муслиманите. (Reuters)

Read the rest of this entry »

28-ми септември 2012

Posted September 28th, 2012 at 7:29 pm (UTC+0)
Leave a comment

Mideast Israel Palestinians

Протести против ширењето на израелските населби во Западниот брег. (AP)

Read the rest of this entry »

27-ми септември 2012-та

Posted September 27th, 2012 at 7:28 pm (UTC+0)
Leave a comment

China British Arts Festival

Фестивал на британската уметност во Вухан, Кина. (Reuters)

Read the rest of this entry »

About

Categories

Calendar

April 2024
M T W T F S S
« Jan    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archives