Amerikan Rüyası’ndan Merhaba

Posted January 6th, 2014 at 8:55 pm (UTC+0)
Leave a comment

Washington DC’den herkese selamlar!

2014 yılı ile birlikte birçoğumuzun genelde yeni başlangıçların hazırlığını yapmayı planladığımız şu günlerde, ben de bu yeni blog ile bir başlangıç yapmak ve kendimi Amerika’nın Sesi okuyucularına tanıtmak istedim.

50 Eyalet, 16 bölgeye sahip olan ve yüzölçümü ile dünyanın dördüncü, nüfus olarak da üçüncü büyük ülkesi olan Amerika, etnik olarak da dünyanın en yüksek çeşitliliğine sahip. Buna dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu da eklerseniz, ortaya gerçekten ne kadar muazzam bir coğrafyada olduğunuzu gösteren bir tablo çıkıyor. Böylesine muazzam bir coğrafya da doğal olarak birçok ilginç konu barındırıyor.

Yaklaşık 15 sene önce ailesiyle birlikte Trakya bölgesinden bu coğrafyaya  göç edip yeni bir hayata başlayan, kısacası göçmenler diyarı olarak bilinen bu ülkeye gelenlerle temelde aynı hikayeye sahip biriyim. Gerek Türk Amerikan Dernekleri Kurulu’ndaki (ATAA) profesyonel çalışmalarım, gerekse kişisel seyahatlerimle bu muazzam coğrafyayı hatırı sayılır şekilde dolaşıp, başta Türk-Amerikan toplumu olmak üzere diğer toplumları da gözlemlemeye fırsat buldum. Yaklaşık son üç senedir de Amerika’nın başkenti olduğu gibi, dünyanın da başkenti sayılan ve Ankara ile de kardeş şehir olan Washington DC’de yaşıyorum.

Amacım bu blog aracılığı ile Türk – Amerikan toplumunun ilgisini çeken farklı konulara elimden geldiğince değinmek ve bu muazzam coğrafyanın barındırdıklarını sizlerle paylaşabilmek.  Blogla ilgili sorularınız, tavsiyeleriniz veya görüşlerinizi her zaman  ykucuker@voanews.com adresinden bana ulaştırabilirsiniz.

Teşekkürler…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yenal Küçüker - Amerikan Rüyası

Amerikan Rüyası Hakkında

About

“Hayat, Hürriyet ve Mutluluğun Peşinde Olma” öğelerini ilke edinmiş bu ülkenin topraklarına ayak basan veya basmayı planlayan herkesin bir “Amerikan Rüyası” vardır. Benim Amerika Rüyam 1998 yılında ailemle birlikte Trakya bölgesinden göç edip, New York Eyaleti’nin kuzeyine, Türklerin bir hayli yoğun olduğu Rochester şehrine yerleşmekle başladı. Geçen 15 yıl içerisinde bir yandan kendi Amerikan Rüyamı gerçekleştirmek için çalışırken, diğer yandan da farklı kesimden birçok insanın Amerikan Rüyasına yakından tanıklık ettim ve etmeye de devam ediyorum.

Coğrafya eğitimim ve Türk Amerikan Dernekleri Kurulu’ndaki (ATAA) profesyonel çalışmalarım doğrultusunda bu muazzam toprakları hatırı sayılır şekilde dolaşmış biri olarak, amacım elimden geldiğince bu Amerikan Rüyasından sizlere ilginç kesitler sunabilmek.

Yenal