“Türkiye’ye Hizmetin Yeri Yok, Önemli Olan İstek”

Posted March 26th, 2014 at 6:59 pm (UTC+0)
1 comment

Proresör Doktor Haluk Ünal (en sağda) ve TÜBİTAK Başkanı Profesör Doktor Yücel Altunbaşak genç araştırmacılara ödüllerini taktim ederken

Proresör Doktor Haluk Ünal (en sağda) ve TÜBİTAK Başkanı Profesör Doktor Yücel Altunbaşak genç araştırmacılara ödüllerini taktim ederken.
Fotoğraf: TASSA Medya Sponsoru Turkish American Television

Türk-Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA), geçtiğimiz haftasonunda bilim ve akademi dünyasının önde gelen isimlerini iki günlük bir konferansta bir araya getirdi. Son derece başarılı geçen bu konferansta Türkiye’nin göğsünü kabartacak bilimsel çalışmalar yapan gençler tanıtıldı.

Alanlarında başarılı olan kişilerin diğer ülkelerdeki koşulları daha cazip bulup, doğup, büyüdükleri topraklardan uzaklarda yaşayıp, çalışmayı tercih etmesi yani beyin göçü, bu beyinleri kaybeden ülkeler için genelde önemli bir dezavantaj olarak görülür. Önceki yazılarımda değindiğim bir konu vardı, “Türkiye’ye katkıda bulunmak için ille de Türkiye’de olunması gerektiğini düşünmeyenlerdenim” demiştim ve bunu kurumsal anlamda son derece başarılı bir şekilde yürüten bazı kuruluşlardan bahsetmiştim (Amerikan Rüyasının Türkiye’ye Yansıması).

İşte Amerika’daki Türk Bilim Diyasporası’nı temsil eden Türk-Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA) da gerek kapsamlı çalışmaları, gerek gençlere verdiği değer sayesinde Türkiye’ye önemli katkılarda bulunuyor. TASSA Başkanı Profesör Doktor Haluk Ünal’a göre “Türkiye’ye hizmetin yeri yok, önemli olan istek”.

5000’den fazla üyesi olan ve Türkiye – Amerika arasında bir bilim ve akademi köprüsü kurma vizyonuyla çalışmalarını yürüten TASSA Başkanı Profesör Doktor Haluk Ünal ile bilim diasporası ve Amerikan yüksek öğretim sistemi üzerine, özellikle Amerika’da üniversite eğitimiyle yakından ilgilenenlerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm, kısa bir söyleşi yaptık. Profesör Doktor Haluk Ünal ile yaptığım söyleşiyi aşağıda ses dosyasından dinleyebilirsiniz.

One response to ““Türkiye’ye Hizmetin Yeri Yok, Önemli Olan İstek””

  1. ıcah liamsi namarhak says:

    ilginç bir söyleşi… fakat elinde işe yarar bir bilimsel çalışma var ise ya kendi yapar yada iyi bir şirket ile anlaşma yoluna giderek elindeki çalışmanın ekonomik getirisinin kendine saglayacagı maddi imkan ve getirisine bakar..

    tassa olması gereken bir dernek.. insanların birbirini bilmesi ve yakınlaşması bilimin en güzel tarafı olarak sonuçlar vermesi beklenebilir.. ne diyelim başarılarının devamı ile yeni haberleri özlemle bekleyecegiz.

    not:: türk bilim adamlarının özellikle yahüdilerin bilimsel pof pof ları ve şarlotonlukları hakkında bilgi edinerek nasıl popüler ve zengin olduklarını bilmeleri belki işe yarayabilir.. einstein dan sonra bir yahüdi kayda degeri bir varlık gösteremedi.. israilin çelik kuppe diye övündügü füze rampasını alay edecek olursak tam bir kömür kalaröförü diyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yenal Küçüker - Amerikan Rüyası

Amerikan Rüyası Hakkında

About

“Hayat, Hürriyet ve Mutluluğun Peşinde Olma” öğelerini ilke edinmiş bu ülkenin topraklarına ayak basan veya basmayı planlayan herkesin bir “Amerikan Rüyası” vardır. Benim Amerika Rüyam 1998 yılında ailemle birlikte Trakya bölgesinden göç edip, New York Eyaleti’nin kuzeyine, Türklerin bir hayli yoğun olduğu Rochester şehrine yerleşmekle başladı. Geçen 15 yıl içerisinde bir yandan kendi Amerikan Rüyamı gerçekleştirmek için çalışırken, diğer yandan da farklı kesimden birçok insanın Amerikan Rüyasına yakından tanıklık ettim ve etmeye de devam ediyorum.

Coğrafya eğitimim ve Türk Amerikan Dernekleri Kurulu’ndaki (ATAA) profesyonel çalışmalarım doğrultusunda bu muazzam toprakları hatırı sayılır şekilde dolaşmış biri olarak, amacım elimden geldiğince bu Amerikan Rüyasından sizlere ilginç kesitler sunabilmek.

Yenal