Tara Alisbah’tan “TÜRK ELLERİ”

Posted June 17th, 2014 at 6:43 pm (UTC+0)
1 comment

TARA BLOG PICAmerikalı ya da Amerika kökenliler tarafından Türkiye ve Türk kültürü hakkında yazılan kitaplar hep ilgimi çekmiştir. Bunun en önemli nedenlerinden biri bu yazarların çoğu zaman bize doğal gelen birçok konuyu, farklı bir bakış açısı ile sunabilmeleri.

Örneğin Stephen Kinzer’in Crescent and Star: Turkey Between Two Worlds (Ay ve Yıldız: İki Dünya Arasındaki Türkiye) ya da Jack Scott’ın Turkey the Raw Guide (Türkiye, Ham Rehber) hem bu bakış açısını sunabilen, hem de zevkle okunabilen güzel örnekler arasında.

Kitap yazmak ve tanınmak elbette kolay iş değil. Her yazılan kitabı da çoğu zaman kitapçılarda bulmak mümkün değil. Özellikle hobi amaçlı yazılan ve yazarın kısıtlı imkanlarıyla basılan kitapları bulmak için çoğu kez ya fazladan çaba sarfetmek ya da rastlantı sonucu karşılaşmak gerekiyor.

İşte benim de Turkish Hands (Türk Elleri) adlı kitapla tanışmam da biraz rastlantı sonucu, Washington Türk Amerikan Derneği’nin (ATA-DC) kitap tanıtım programı çerçevesinde oldu. Kitabın yazarı Tara Alisbah burada bir sunum vererek, sadece Türkler’i değil, eski Amerikalı diplomatların da bulunduğu bir gruba Türk kültürünü farklı bir bakış açısı ile yansıtmayı, daha da önemlisi katılımcıların yüzlerini güldürmeyi başardı. Genelde siyasi içerikli, ciddi konuların ağırlıklı olarak yazılıp çizildiği ve tartışıldığı Washington’da birçok kişi tebessüm etmeyi unutabiliyor.

Vücüt dilini yoğun olarak kullanan Türk toplumu ile ilgili gözlemlerini bir hobiye dönüştüren ve gözlemlerini bir kitapta derleyen Tara Alisbah’ın kitabı kadar kendisi de ilginç bir geçmişe sahip. Özetleyecek olursak, dedesi dünyaca ünlü bilim adamı Albert Einstein’la birlikte çalışmış ve babası Einstein’la satranç oynamış bir kişi Tara Alisbah.

Tara Alisbah’ın ilginç ve bir o kadar da eğlenceli kitabı doğup büyüdüğüm kültürü sadece bana değil, Amerika’nın Sesi izleyicilerine de farklı bir bakış açısı ile sundu. Onun Türk toplumunun çocuk yetiştirme konusundaki tutum ve anlayışla ilgili gözlemleri, röportajımızda ortaya çıkan ve beni düşündüren en önemli noktalardan biri oldu.

Tara Alisbah ile yaptığımız ve Gündem adlı haftalık Programımızda yayınladığımız keyifli röportajı aşağıda izleyebilirsiniz.

Tara Alisbah’ın web sitesi: http://www.turkishhands.com/

One response to “Tara Alisbah’tan “TÜRK ELLERİ””

  1. Çok Teşekkürler 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yenal Küçüker - Amerikan Rüyası

Amerikan Rüyası Hakkında

About

“Hayat, Hürriyet ve Mutluluğun Peşinde Olma” öğelerini ilke edinmiş bu ülkenin topraklarına ayak basan veya basmayı planlayan herkesin bir “Amerikan Rüyası” vardır. Benim Amerika Rüyam 1998 yılında ailemle birlikte Trakya bölgesinden göç edip, New York Eyaleti’nin kuzeyine, Türklerin bir hayli yoğun olduğu Rochester şehrine yerleşmekle başladı. Geçen 15 yıl içerisinde bir yandan kendi Amerikan Rüyamı gerçekleştirmek için çalışırken, diğer yandan da farklı kesimden birçok insanın Amerikan Rüyasına yakından tanıklık ettim ve etmeye de devam ediyorum.

Coğrafya eğitimim ve Türk Amerikan Dernekleri Kurulu’ndaki (ATAA) profesyonel çalışmalarım doğrultusunda bu muazzam toprakları hatırı sayılır şekilde dolaşmış biri olarak, amacım elimden geldiğince bu Amerikan Rüyasından sizlere ilginç kesitler sunabilmek.

Yenal