Genç Türk Amerikalı Girişimci Cihan Atkın

Posted July 22nd, 2014 at 6:33 pm (UTC+0)
1 comment

Birkaç hafta önce Washington’daki Türk Büyükelçiliği’nde “Amerika’da Yerleşik Türk Girişimciler ve Profesyoneller” adlı bir program düzenlendi. Programa, başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile birlikte, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Türk İş Konseyi’ne (DTİK) başkanlık yapan Rıfat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

Toplantıda önemli bir nokta üzerinde duruldu; DTİK’in dünyanın her yerindeki Türk girişimcilerinin birbirleriyle iletişime geçebilecekleri bir ağ oluşturması. Hisarcıklıoğlu, bu kapsamlı ağ sayesinde şimdiye kadar 92 farklı ülkeden 2 bin 483 Türk girişimcinin bir araya gelerek, tecrübelerini paylaşma ve yeni ticari ilişkiler geliştirme imkanı elde ettiklerini söyledi.

Bilinçli, planlı ve özellikle de azimli girişimciler için Amerika gerçekten bir cennet. Indianaya Futbolu Sevdiren Türk başlıklı yazımda sizlerle tanıştırdığım Ersal Özdemir, Amerika’nın En Etkili 50 Türk’ü arasında 13. sırada yer alan, önemli girişimcilerden biri. Eğer Ersal Özdemir’i duymadık diyorsanız, eminim Amerikan yoğurt pazarını hızla ele geçiren, Başkan Obama ile yapılan ekonomik kalkınma toplantılarına davet  edilen ve en etkili 50 Türk arasında 4. sırada yer alan Chobani Yoğurtları’nın CEO’su Hamdi Ulukaya’yı ve Amerika sınırlarını aşan başarısını duymuşsunuzdur. DEİK

ve DTİK’in bu alanda yaptığı çalışmaların gerek tecrübeli, gerekse yetişmekte olan genç girişimcilere önemli faydalar sağlayabileceğini düşünüyorum.

Elbette, bu listeye giremeyen ancak gelecek vaadeden genç Türk Amerikalı girişimciler de var. Bence Cihan Atkın bunlardan biri.

Amerika, dünya film sektörünün kalbinin attığı merkez. Milyonlarca dolarlık bütçelere sahip filmler, dünya çapında vizyona girdiğinde milyarlarca dolarlık bir sektöre dönüşüyor. Sinemaseverler beğendikleri filmleri izlemek için kuyruklar oluşturuyor, filmler gişe rekorları kırıyor, oyuncular film başına astronomik ücretler alıyor.

İşte, Cihan’ın girişimcilik hikayesi de bu noktada başlıyor. Teknoloji sayesinde milyonlarca sinemasever, vizyondan kalkan filmleri yasal olarak bilgisayarları veya akıllı telefonları aracılığıyla izleyebiliyor. 31 yaşındaki Cihan, geliştirdiği XCINEX (sineks diye okunuyor) isimli teknoloji sayesinde sadece vizyondan kalkan filmleri değil, vizyona yeni girenleri de kitlelere ulaştırmayı hedefliyor.

XCINEX2XCINEX

İngilizce’de “start-up” denilen, başlangıç aşamasındaki girişimler/şirketler kavramına örnek nitelikler taşıyan XCINEX, resmi olarak henüz piyasaya çıkmadı ancak yatırımcılar ve sinemaseverlerden gördüğü ilgi nedeniyle Amerikan sinema sektörünü bir hayli etkileyeceğe benziyor.

Genç girişimci Cihan Atkın ile yaptığımız ve Gündem adlı haftalık Programımızda yayınladığımız bu röportajı aşağıda izleyebilirsiniz.

 

 

 

Amerika’nın En Etkili 50 Türk’ü ile ilgili Amerika’nın Sesi’nin haberi için tıklayın.

One response to “Genç Türk Amerikalı Girişimci Cihan Atkın”

  1. ıcah liamsi namarhak says:

    toplantılarıjn ve etkinliklerin cılız kalışı ve işe yaramayan sonuçlarını yıllardır dinliyoruz ve biliyoruz.. amerikada işler şirketokrasi modeli ile saglıklı yürüyor.. bu benim çok hoşuma gidiyor. amerikada ekonomiyi şirketler işletir ve devlet denetler ve türkiyede ise ekonomiyi devlet işletir ve şirketler denetler.. bu kan gurubunun uyuşmazlıgını ortaya getirir. herkes her konuda herkesi kaderine terk ediyor.. vahşi kapitalizm sürekli olarak bir temizlik yapıyor. ve ben diyorumki güçlü olanlar kazansın. söylemeye gerek yok zaten öyle oluyor..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yenal Küçüker - Amerikan Rüyası

Amerikan Rüyası Hakkında

About

“Hayat, Hürriyet ve Mutluluğun Peşinde Olma” öğelerini ilke edinmiş bu ülkenin topraklarına ayak basan veya basmayı planlayan herkesin bir “Amerikan Rüyası” vardır. Benim Amerika Rüyam 1998 yılında ailemle birlikte Trakya bölgesinden göç edip, New York Eyaleti’nin kuzeyine, Türklerin bir hayli yoğun olduğu Rochester şehrine yerleşmekle başladı. Geçen 15 yıl içerisinde bir yandan kendi Amerikan Rüyamı gerçekleştirmek için çalışırken, diğer yandan da farklı kesimden birçok insanın Amerikan Rüyasına yakından tanıklık ettim ve etmeye de devam ediyorum.

Coğrafya eğitimim ve Türk Amerikan Dernekleri Kurulu’ndaki (ATAA) profesyonel çalışmalarım doğrultusunda bu muazzam toprakları hatırı sayılır şekilde dolaşmış biri olarak, amacım elimden geldiğince bu Amerikan Rüyasından sizlere ilginç kesitler sunabilmek.

Yenal