Teksas’ın Şarkı Söyleyen Yargıcı:Jay Karahan

Posted October 20th, 2014 at 7:33 pm (UTC+0)
1 comment

Bir yargıç düşünün, bir yandan Teksas’ta Ceza Mahkemesi Heyet Başkanlığı yapıyor, diğer yandan da fırsat buldukça profesyonel müzik eğitimini ve ses yeteneğini toplumsal faaliyetlerde kullanıyor. Üstelik yetenekleri sadece bununla da sınırlı değil, oyunculuk yeteneğini kullanarak başlattığı tiyatroda hayır amaçlı kuruluşlara bağış toplanmasını da sağlıyor. Özetlemek gerekirse on parmağında on marifet!

Gerek üniversite eğitimi, gerekse toplumsal faaliyetleriyle alışılagelmiş yargıç profilinden uzak olan bu kişi aslında Türk kökenli bir Amerikalı. Teksas’ta “şarkı söyleyen yargıç” olarak bilinen Ceyhun Karahan, –ya da kısa adıyla Jay — aynı zamanda Amerika’da seçimle işbaşına gelen en yüksek seviyedeki tek Türk kökenli devlet yetkilisi.

Yargıç Ceyhun Karahan 2003 yılından bu yana görev yapıyor olmasına rağmen Türk-Amerikan toplumunun son yıllarda fark ettiği bir isim. Amerika’da bazı eyaletlerde yargıçlar da seçimle iş başına geliyor. Karahan da önümüzdeki ay Amerika’da yapılacak yerel seçimlerde kendi bölgesindeki oy pusulalarında yer alacaklar arasında.

Yoğun seçim kampanyası ve mahkeme takviminden vakit ayırarak Amerika’nın Sesi’ni kırmayan Yargıç Karahan’la ilginizi çekeceğini düşündüğüm güzel bir söyleşi yaptık. Karahan’ın Facebook sayfasından ve seçim kampanyasını yürüttüğü resmi sitesinden aldığım fotoğrafları da aşağıda görebilirsiniz. Karahan’ın resmi bir spor müsabakası öncesinde Amerikan Milli Marşı’nı okumasını da (İstiklal Marşı ile karşılaştırıldığında okuması son derece zor olan bir milli marş) yine aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Not: Türk kökenli Amerikalıların başarı hikayelerine bir sonraki blog’umda da devam edeceğim. Bu kez konuğum Türkiye’de pek duyulmayan ancak kitabıyla Amerika’nın gündemine oturan genç bir Amerikalı Türk olacak.

One response to “Teksas’ın Şarkı Söyleyen Yargıcı:Jay Karahan”

  1. sagol yenal efendi. çeşit çeşit güzel konuları paylaşmanı ise çok begeniyorum. türkler konusunda başarılı olmuş biyografileri görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. daha envanterin çok fazla oldugunu farz ederek yeni konuları özlemle bekliyor olacagım. sayın jay karahan ın performasını büyüleyici buldum. bir yargıç genelde katı ve somurtkan olur. fakat sayın karahan böyle degil. olabilecek her aktivite olmayı tercih etmiş. sanırım seçimle iş başı yapmış ve çalışıyor. texas gibi bir yerde çalışmanın ve yaşamanın diger eyaletlere göre daha zor oldugunu biliyorum. sayın karahan ı ayakta alkışlıyorum .

    sagol yenal takipteyim ve yeni konu ve konukları özlemle bekleyecegim. kendine iyi bak. saygı ve sevgilerimle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yenal Küçüker - Amerikan Rüyası

Amerikan Rüyası Hakkında

About

“Hayat, Hürriyet ve Mutluluğun Peşinde Olma” öğelerini ilke edinmiş bu ülkenin topraklarına ayak basan veya basmayı planlayan herkesin bir “Amerikan Rüyası” vardır. Benim Amerika Rüyam 1998 yılında ailemle birlikte Trakya bölgesinden göç edip, New York Eyaleti’nin kuzeyine, Türklerin bir hayli yoğun olduğu Rochester şehrine yerleşmekle başladı. Geçen 15 yıl içerisinde bir yandan kendi Amerikan Rüyamı gerçekleştirmek için çalışırken, diğer yandan da farklı kesimden birçok insanın Amerikan Rüyasına yakından tanıklık ettim ve etmeye de devam ediyorum.

Coğrafya eğitimim ve Türk Amerikan Dernekleri Kurulu’ndaki (ATAA) profesyonel çalışmalarım doğrultusunda bu muazzam toprakları hatırı sayılır şekilde dolaşmış biri olarak, amacım elimden geldiğince bu Amerikan Rüyasından sizlere ilginç kesitler sunabilmek.

Yenal