Irkçılık Karşıtı Çizgi Romancı Amerikalı Türk

Posted November 18th, 2014 at 8:06 pm (UTC+0)
Leave a comment

John Lewis'in Irkçılık Karşıtı Yürüyüşte Tutuklandığı An

John Lewis’in Irkçılık Karşıtı Yürüyüşte Tutuklandığı An

Barack Obama Amerika’nın ilk siyah Başkanı. Çok değil, bundan elli yıl önce Amerika’da siyahla beyazın ayrıldığı çok farklı bir ırk ortamı vardı. İşte bu ayrımcılığa dur demek için Güney eyaletlerinde başlayan ve şiddet içermeyen protestolar ve yürüyüş harekete, kısa sürede Martin Luther King’in liderliğinde büyüyerek, bütün ülkeye yayıldı.

Siyahların yurttaşlık hakları için 1963 yılında başlattığı “Marş” yani yürüyüş, Amerikan tarihinin yakın geçmişteki en önemli toplumsal olaylarından biri. İşte, bu sivil toplum hareketini çizgi romana dönüştürerek, ellinci yılında yayınlayan ve ülkenin gündemine oturan kişi Türk kökenli genç bir Amerikalı, Andrew Aydın.

March (Marş) Çizgi Romanı'nın Birincisi (Kapakta, genç John Lewis'e siyah olduğu için yemek servisi yapılmaması gösteriliyor)

March (Marş) Çizgi Romanı’nın Birincisi
(Kapakta, genç John Lewis’e siyah olduğu için yemek servisi yapılmaması gösteriliyor)

Çocukluğundan beri çizgi roman hayranı olduğunu söyleyen Andrew Aydın, Martin Luther King’den sonra yurttaşlık hakları yürüyüşünün en tanınmış ismi olan ve uzun yıllardır Kongre üyeliği yapan John Lewis’in yanında yasa danışmanı olarak çalışıyor. Kongre üyesi Lewis’i Amerikan tarihini değiştiren bu önemli toplumsal konu hakkında bir çizgi roman yazmaya ikna eden Andrew’in kitabı 1963 yılında Washington’da düzenlenen Marş’ın 50. Yıldönümü’nde piyasaya çıktı.

Kısa sürede yazılı ve görsel basının ilgi odağı olan çizgi roman, New York Times’ın en çok satan kitaplar sıralamasında ilk dörtte yer almasının yanısıra  birçok ödüle de layık görüldü. Birçok eyalette ilköğretimden üniversiteye kadar okullarda ders kitabı olarak da okutulmaya başlanan Marş adlı çizgi roman, o zamanlar genç bir siyah hakları savunucusu olarak Martin Luther King’in yanında yer alan John Lewis’in yurttaşlık hakları için verdiği uzun ve zorlu mücadeleyi konu alıyor.

Ocak ayında kitabın ikinci bölümünün yayınlanacağını belirten Andrew, üçüncüsünün de 2016 yılının sonunda çıkacağını belirtiyor. Söyleşimizde bahsetmese de, kitabı filme çevirmek için Hollywood’dan bir teklif de alan Andrew, birkaç yıla kadar Marş filmini beyaz perdede görebileceğimizin sinyalini de verdi.

Andrew Aydın ve John Lewis'in Marş adlı kitaptan dolayı aldıkları ödüllerden biri

Andrew Aydın ve John Lewis’in Marş adlı kitaptan dolayı aldıkları ödüllerden biri

Hatırlarsanız, 2014 yılında siyahların Amerikan tarihindeki yerini konu alan ve sekiz Amerikan başkanına hizmet eden siyah bir uşağın hayatını anlattığı ‘The Butler’ (Uşak) ile kuzeyli özgür bir siyahın köle olarak satılmasını konu alan ‘12 Years a Slave’ (12 Yıllık Esaret) filmleri hem eleştirmenlerin, hem de sinemaseverlerin büyük beğenisini kazanmıştı.  12 Years a Slave filminin topladığı beğeni, Oscar ödülüyle taçlandırılmıştı.

Çıktığı andan itibaren Amerika’nın ilgi odağı olan Andrew Aydın’ın Marş isimli çizgi romanı beyaz perdeye taşındığında da bu başarıyı devam ettirecek gibi görünüyor.

Genç yazar Andrew Aydın ile yaptığımız ve Gündem adlı haftalık programımızda yayınlanan söyleşiyi aşağıda izleyebilirsiniz.   

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yenal Küçüker - Amerikan Rüyası

Amerikan Rüyası Hakkında

About

“Hayat, Hürriyet ve Mutluluğun Peşinde Olma” öğelerini ilke edinmiş bu ülkenin topraklarına ayak basan veya basmayı planlayan herkesin bir “Amerikan Rüyası” vardır. Benim Amerika Rüyam 1998 yılında ailemle birlikte Trakya bölgesinden göç edip, New York Eyaleti’nin kuzeyine, Türklerin bir hayli yoğun olduğu Rochester şehrine yerleşmekle başladı. Geçen 15 yıl içerisinde bir yandan kendi Amerikan Rüyamı gerçekleştirmek için çalışırken, diğer yandan da farklı kesimden birçok insanın Amerikan Rüyasına yakından tanıklık ettim ve etmeye de devam ediyorum.

Coğrafya eğitimim ve Türk Amerikan Dernekleri Kurulu’ndaki (ATAA) profesyonel çalışmalarım doğrultusunda bu muazzam toprakları hatırı sayılır şekilde dolaşmış biri olarak, amacım elimden geldiğince bu Amerikan Rüyasından sizlere ilginç kesitler sunabilmek.

Yenal