Rochester’da Yetişen ‘Sabır Ağacı’

Posted March 13th, 2015 at 7:25 pm (UTC+0)
Leave a comment

Amerika’daki Türklerin başarı hikayeleri dendiğinde akla ilk gelen ya ticari başarıdır ya da akademik. Müzik ve sanat başarılarına ender olarak rastlansa da, ne yazık ki ticari ve akademik başarılar kadar ilgi çekmez. Halbuki Amerika gibi çok uluslu ve çok kültürlü bir coğrafyada Türk müziğini Batı ezgileriyle harmanlayarak sadece Amerika’ya değil, dünyaya sevdirip, benimsetmek hiç de kolay bir iş değil. Ancak mütevazi karakterinden dolayı pek fazla medyada yer almayan ney virtüözü Ömer Faruk Tekbilek, Türk müzisyen kimliğiyle adını dünya müzik arenasına altın harflerle yazdırmış ve Türkiye’yi fahri kültür elçisi olarak gururla temsil etmeyi başaran usta bir sanatçı.

Amerika’ya göç etOFT1tiğimizden bu yana benim ve ailemin ‘ikinci memleketimiz’ diye adlandırdığımız New York Eyaleti’nin Rochester şehrinde yaşayan, yani gurbetteki hemşerimiz olan Ömer Faruk Tekbilek’i burada bilmeyen yok. New York, Chicago, Los Angeles gibi büyük şehirlerin sanatçılara sunduğu olanaklardan nispeten yoksun olsa da, bu şehir Ömer Faruk Tekbilek’e “kendisini bulmasını” sağlamış ve “Sabır Ağacı” olarak nitelediği müzik yaşamının tohumları işte bu şehirde filizlenmeye başlamış.

Ömer Faruk Tekbilek’in müzik yaşamını “Sabır Ağacı” olarak adlandırmasının belki de en önemli nedenlerinden biri Rochester. Bu kentte yaşayan hemen her Türk’ün ya da ailesinin Amerika’ya göç etme hikayesinde yer alan ortak bir nokta var; o da, yüksek kalitede takım elbiseler üreten, Amerika’nın köklü iki tekstil markasının sanayisinde çalışmış olmaları. Ömer Faruk Tekbilek de bu fabrikada uzun yıllar çalışmış biri.

Muhteşem Süleyman’la Gelen Başarı

Her başarı öyküsünün mutlaka bir dönüm noktası vardır. Ömer Faruk Tekbilek’in dönüm noktası da 1980’lerde Muhteşem Süleyman sergisi ve filminin dünyaca ünlü New York Sanat Müzesi’nde sergilenmesiyle başlıyor. İşin ilginç yanı Ömer Faruk Tekbilek’i Muhteşem Süleyman sergisi ve filminden sorumlu ünlü yapımcı Brian Keane’e tavsiye eden kişinin de Başkan Obama’nın yemin töreninde sahne alan Aretha Franklin gibi efsanevi sanatçıları topluma kazandıran 12 Grammy ödüllü Türk-Amerikalı müzik yapımcısı Arif Mardin olması.

Brian Keane ile çalışmaya başladıktan sonra dünya müzik arenasının kapılarını aralayan Ömer Faruk Tekbilek, farklı coğrafyalardan birçok usta müzisyenle yaptığı albümler ve verdiği konserlerin yanı sıra, Hollywood filmlerine de müzik yaparak, daha da geniş kitlelere ulaşmayı başarmış. Türkiye dışında bu kadar ün yapmış Ömer Faruk Tekbilek, kendi ülkesinde de albümleri büyük satış rakamlarına ulaşmış, sevilen bir sanatçı. Sanatçının 2014 yılında “Sabır Ağacı” adlı TRT Müzik’te yayınlanan ve müzik severlere eşsiz bir müzik ziyafeti sunan ve farklı sanatçıların konuk olduğu bir müzik programı da var.

40 yıla yakın bir süredir sanat yaşamını Amerika’da sürdüren Ömer Faruk Tekbilek’le yoğun programı nedeniyle Rochester’da bir araya gelemedik ancak telefonda yaptığımız söyleşiyi beğeniyle dinleyeceğinizi umuyorum.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yenal Küçüker - Amerikan Rüyası

Amerikan Rüyası Hakkında

About

“Hayat, Hürriyet ve Mutluluğun Peşinde Olma” öğelerini ilke edinmiş bu ülkenin topraklarına ayak basan veya basmayı planlayan herkesin bir “Amerikan Rüyası” vardır. Benim Amerika Rüyam 1998 yılında ailemle birlikte Trakya bölgesinden göç edip, New York Eyaleti’nin kuzeyine, Türklerin bir hayli yoğun olduğu Rochester şehrine yerleşmekle başladı. Geçen 15 yıl içerisinde bir yandan kendi Amerikan Rüyamı gerçekleştirmek için çalışırken, diğer yandan da farklı kesimden birçok insanın Amerikan Rüyasına yakından tanıklık ettim ve etmeye de devam ediyorum.

Coğrafya eğitimim ve Türk Amerikan Dernekleri Kurulu’ndaki (ATAA) profesyonel çalışmalarım doğrultusunda bu muazzam toprakları hatırı sayılır şekilde dolaşmış biri olarak, amacım elimden geldiğince bu Amerikan Rüyasından sizlere ilginç kesitler sunabilmek.

Yenal