Kangal Köpeğinin Amerika’daki Başarısı

Posted July 14th, 2015 at 10:34 pm (UTC+0)
Leave a comment

Washington’da Türk – Amerikan ilişkileri genelde siyasi veya ekonomik bir çerçeveden değerlendirilir. Halbuki Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkiler bununla sınırlı değildir. Ancak iki ülke arasında gelişen ilişkilerin boyutlarını daha iyi kavrayabilmek için Washingtonun dışına, geniş meralara ve doğal hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı çiftliklere gitmeniz gerekir.

feature_conservation_dogs_main3-760x378

Fotoğraf: Cafer Tepeli

Amerikan Tarım Bakanlığı verilerine göre Amerika, özellikle de ülkenin orta batısı ve batısı, dünyanın en büyük sığır yetiştiriciliğine ev sahipliği yapmakta. Buradaki yetiştiriciler geniş coğrafyanın da verdiği olanakları kullanarak, sığır ve koyun sürülerini doğal bir şekilde yetiştiriyorlar. Bu doğal yetiştiriciliğin en büyük sorunu vahşi hayvanlara karşı sürülerin hem ekonomik hem de ekolojik bir şekilde güvenliğini sağlamak. İşte Türk – Amerikan ilişkileri de tam burada ortaya çıkıyor.

kangal vs buffaloAmerikan Tarım Bakanlığının “Sürü Koruma Köpekleriprogramına yönelik çalışmaları sayesinde Türkiye coğrafyasının ulusal zenginliklerinden biri olan Kangal, Akbaş ve Anadolu Çoban Köpeği, Amerikalı yetiştiricilerin ve uzmanların en büyük ümidi haline gelmiş durumda. Selçuk Üniversitesi Profesörü Veteriner Hekim Cafer Tepelinin TÜBİTAK kapsamında Amerika’da yapmakta olduğu araştırma her nekadar siyasi odaklı Washington’da pek duyulmamış olsa da, yetiştiricilik ve ekolojiyle yakından ilgilenen çevrelerin büyük ilgisini çekmiş durumda. Amerikalı Kangal meraklılarının bir ulusal derneği ve yetiştirme çiftliği bulunduğunu da belirtmekte fayda var.   

kangallar ve okuzlerTürkiye’nin ulusal zenginliği olan Kangal köpeğinin Amerikan Tarım Bakanlığı tarafından dünyanın tüm farklı çoban köpeği türleri arasından seçilerek araştırılıyor ve yetiştiricilerin birçoğu tarafından da tercih ediliyor olması Türkiye adına önemsenmesi gereken bir başarı. Veteriner Hekim Cafer Tepeli ile bu araştırmanın detayları ve Kangalın karakteristikleri üzerine yaptığımız bu kapsamlı söyleşinin ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Kangal Köpeğini tercih eden Kanadalı bir yetiştiricinin hikayesini anlatan kısa video için buraya tıklayınız (İngilizce).

Rocky Mountain Kangal Çiftliği 

Amerika Kangal Kulübü

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yenal Küçüker - Amerikan Rüyası

Amerikan Rüyası Hakkında

About

“Hayat, Hürriyet ve Mutluluğun Peşinde Olma” öğelerini ilke edinmiş bu ülkenin topraklarına ayak basan veya basmayı planlayan herkesin bir “Amerikan Rüyası” vardır. Benim Amerika Rüyam 1998 yılında ailemle birlikte Trakya bölgesinden göç edip, New York Eyaleti’nin kuzeyine, Türklerin bir hayli yoğun olduğu Rochester şehrine yerleşmekle başladı. Geçen 15 yıl içerisinde bir yandan kendi Amerikan Rüyamı gerçekleştirmek için çalışırken, diğer yandan da farklı kesimden birçok insanın Amerikan Rüyasına yakından tanıklık ettim ve etmeye de devam ediyorum.

Coğrafya eğitimim ve Türk Amerikan Dernekleri Kurulu’ndaki (ATAA) profesyonel çalışmalarım doğrultusunda bu muazzam toprakları hatırı sayılır şekilde dolaşmış biri olarak, amacım elimden geldiğince bu Amerikan Rüyasından sizlere ilginç kesitler sunabilmek.

Yenal