ABD’de Radyoloji Profesörü Olan Dr. Esma Akın’dan Önemli Tavsiyeler

Posted February 18th, 2011 at 4:15 am (UTC+0)
Leave a comment

Kanser ve diğer önemli hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan radyoloji, Amerika’da son yıllarda çok tartışılır oldu. Bazı kesimler, radyolojinin yanlış ve bilinçsiz şekilde kullanılması durumunda faydasından çok zararı olacağını düşünüyor. Bu konuyu Amerika’nın en tanınmış üniversitelerinden George Washington Üniversitesi Nükleer Tıp Bölümü Başkanı Prof. Dr. Esma Akın’la konuştum. Üniversiteye bağlı bir kanser merkezinde sorularımı yanıtlayan Akın, radyolojinin Amerika ve Türkiye’deki kullanımı hakkında da bilgi verdi.

11 yıldır George Washington Üniversitesi’nin Nükleer Tıp Bölümü’nün de başkanı olan Dr. Akın, radyolojik tanı ve tedavilerle ilgili bilgi verirken, radyolojinin hastalarda kullanımı konusunda dikkatli davranılması gerektiğini belirtiyor. Dr. Esma Akın’a göre son yıllarda radyolojinin zararları konusunda artan tartışmalar haklı olarak radyoloji camiasını da etkiliyor. George Washington Üniversitesi Profesörü Akın, radyoloji kullanımı konusunda Amerika ile Türkiye arasında farklar olduğunu vurguluyor.

Prof. Akın ile yaptığım söyleşiyi Amerika’nın Sesi (VOA) sitesinden izleyebilirsiniz:

http://www.voanews.com/turkish/news/ABDde-Radyoloji-Profesoru-Olan-Dr-Esma-Akndan-Onemli-Tavsiyeler-115372064.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özge Övün Sert

Özge Övün Sert 2003'ten bu yana Amerika'nın Sesi'nde muhabirlik ve televizyon sunuculuğu yapıyor. M.Ü. İletişim Fakültesi mezunu. Atlantik'in öbür yakasından haber veren sunucu ABD'deki Türk toplumunun da aktif bir üyesi. Ayrıca büyük hayallerin küçük adımlarla gerçeğe dönüşebileceğine inanıyor.

Blog Yazarı ve Mesajı