Amerikalı Türkler’den Batman’da Kız Yurdu Projesi

Posted February 18th, 2011 at 4:03 am (UTC+0)
Leave a comment

Amerika’da Türklerin kurduğu hayır kurumlarından Bridge to Türkiye yaptığı başarılı çalışmalarla son yıllarda adından sık sık söz ettiriyor. Vakfın son projelerinden biri, Batman’da 200 bin dolara mal olacak bir kız yurdu yaptırmak. Vakıf yöneticileri proje için Amerika’nın çeşitli yerlerinde bağış toplama amacıyla toplantılar düzenliyor. Ünlü besteci Fahir Atakoğlu’nun da katıldığı Washington ben de toplantısına gittim ve hem vakfin yöneticilerinden Lale Yörükoğlu ile hem de Atakoğlu ile konuştum.

Bridge to Türkiye’nin, Milliyet gazetesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte başlattığı, “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası çerçevesinde yapılan Batman Kız Yurdu Projesi, 200 bin dolara mal olacak. Bu paranın yaklaşık 12 bin doları Washington’da yapılan etkinlikte toplandı. Özel bir sanat galerisinde yapılan toplantıda vakfın Washington temsilcisi Lale Yörükoğlu bir konuşma yaptı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yörükoğlu, Güneydoğu’da okumak isteyen kız öğrenciler için yaptırılacak yurdun yanı sıra, Amerika’daki Askeri Ateşeliğin yardımıyla maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için kitap, kırtasiye ve giyecek yardımı yaptıklarını anlattı.

Bağış toplama etkinliğinin onur konuğu olan ünlü besteci Fahir Atakoğlu da etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken Amerika’daki Türkler’in kendi ülkelerine bu şekilde yardım eli uzatmasının önemini vurguladı. Atakoğlu Batman ve Güneydoğu Anadolu’nun diğer yerlerinde okumak isteyen genç kızlara da şu mesajı verdi: “Her zaman onların yanında olmaya çalışacağız. Onlar orada, biz buradayiz diye kendimizi hiç farklı hissetmedik. Hep birbirimize kenetlenip yardım etmek için var olmamiz lazim. Onlara bir yardim eli uzatabiliryorsak ne mutlu bize.”

Bridge to Türkiye vakfını başarılı çalışmalarından dolayı kutluyor, Amerikalı Türkler ile Türkiye’deki vatandaşlar arasında çok gerekli olan bu köprü vazifesini gördükleri için teşekkürlerimi sunuyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özge Övün Sert

Özge Övün Sert 2003'ten bu yana Amerika'nın Sesi'nde muhabirlik ve televizyon sunuculuğu yapıyor. M.Ü. İletişim Fakültesi mezunu. Atlantik'in öbür yakasından haber veren sunucu ABD'deki Türk toplumunun da aktif bir üyesi. Ayrıca büyük hayallerin küçük adımlarla gerçeğe dönüşebileceğine inanıyor.

Blog Yazarı ve Mesajı