Amerika’nın “En İyisi” Melis Anahtar Emin Adımlarla İlerliyor

Posted February 18th, 2011 at 8:08 am (UTC+0)
Leave a comment

2007’de Glamour dergisinin düzenlediği Amerika’nın En iyi 10 Üniversite Öğrencisi yarışmasında finalistlerden biriydi Melis Anahtar. Daha o zamanlarda göğsümüzü kabartmıştı bu başarısı. Amerika gibi eğitimin en rekabetçi olduğu ortamda bile ülkenin elit tabakasına girmeyi başarmıştı. Elit derken yanlış anlaşılmasın. Sosyal sınıf anlamında kullanmıyorum bu sözcüğü. Bilimin, eğitimin, araştırmacılığın en seçkinleri bu elit “bilim” sınıfını oluşturanlar. İşte Melis onların arasına girmeyi çoktan haketti.

Amerikalı Türklerin gurur kaynağı olan Melis Anahtar, şimdi eğitimine Harvard Tıp Fakültesi’nde devam ediyor. Bu gidişle, ileride birçok hastalığa çare bulan ekiplerin içinde yer alacak Melis Anahtar.

Melis ile ilk tanıştığımda bir lise öğrencisiydi. Fen bilimlerine merakı O’nu MIT’ye kadar taşıdı. Melis o kadar başarılı ve azimliydi ki herkes yaz tatili yaparken, O ülkenin tıp konusunda en yetkin ve seçkin kurumlarından National Institute of Health – Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde halen tedavileri bulunamamış hastalıklar üzerine yapılan çalışmalar yapıyordu.

Şimdiyse konusunda çok iyi bir doktor olma yolunda ilerliyor. Melis Anahtar gibi daha birçok cevher Amerika’da Türk toplumunun geldiği noktayı gösteriyor. Sevgili Melis’i bir kez daha kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

Kendisiyle 2007 yılında yaptığım ropörtajı ve hazırladığım haberi merak edenler için linki:

http://www.voanews.com/turkish/news/a-17-2007-09-14-voa1-88085622.html

D.P. (Dip Not) : Bu arada hemen belirtelim, Melis ile ilgili bu haber Türkiye’de birçok medya kuruluşu ve özel siteler tarafından tekrar tekrar yayınlandı. En son saydığımızda 287 sitede Melis’in haberi vardı!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özge Övün Sert

Özge Övün Sert 2003'ten bu yana Amerika'nın Sesi'nde muhabirlik ve televizyon sunuculuğu yapıyor. M.Ü. İletişim Fakültesi mezunu. Atlantik'in öbür yakasından haber veren sunucu ABD'deki Türk toplumunun da aktif bir üyesi. Ayrıca büyük hayallerin küçük adımlarla gerçeğe dönüşebileceğine inanıyor.

Blog Yazarı ve Mesajı