Güney Floridalı Türkleri Biraraya Getiren Türk Evi

Posted February 18th, 2011 at 4:00 am (UTC+0)
2 comments

Amerika’nın Florida eyaletinde faaliyet gösteren Türk Amerikan derneğinin üyeleri tarafından kurulan Türk Evi, güney Florida’da yaşayan Türk toplumunu biraraya getiriyor.  Ft. Lauderdale’deki Türk Evi’ne geçtiğimiz Eylül ayında gittim. Orada  görüştüğüm Türk derneğinin başkanı Serap Odabaş Yiğit ve yöneticilerinden Fuat Ornarlı, Türk Evi’nin kuruluş hikayesi ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Florida Türk Amerikan Derneği’nin kurduğu Türk Evi bir yılı aşkın bir süredir faaliyetlerine devam ediyor. Resmi açılışı 29 Ekim’de gerçekleştirildi. Derneğe bağlı olan Türk evi vakfının Mütevelli Heyeti Başkanı Fuat Ornarlı Türk evinin kuruluşunda en fazla emeği geçenlerden biri. Ornarlı şöyle konuşuyor: “Türk Evi uzun yıllardır hayal ettiğimiz ama bir türlü gerçekleştiremediğimiz cok önemli bir projeydi. Floridalı Türklerin en önemli amaçlarından bir tanesi de buydu. Üyelerimiz arasından Dr. Ziya Çelik ve Dr. Vural Uluer ve daha nice kıymetli üyemiz bir gün toplanıp her birlikte ortaya bir miktar para koydu ve bu bizim icin büyük bir başlangıç oldu.”

Florida Türk Amerikan Derneği Başkanı Serap Odabaş Yiğit de yıl içinde çok sayıda toplantı düzenleyerek hem Türkler’i biraraya getirmeyi, hem de eyaletteki Türk toplumunun sesini daha fazla duyurmayı amaçladıklarını söylüyor. Yiğit, “Florida Türk Amerikan Derneği  40 yıldır var olan bir kuruluş. Şu anda 600’e yakın üye ailemiz var. Onları mutlu edecek birçok aktivite yapıyoruz. Burada çok büyük bir Türk topluluğu bulunuyor. New York ve New Jersey’den sonra en fazla Türk Güney Florida’da yaşıyor.” diyor.

Belli ki Floridalı Türkler, Amerika’yı kendilerine ev yapmayı başarmış. Tebrikler!

Florida Türk Eviyle ilgili daha fazla ayrıntı öğrenmek için VOA sitesindeki haberi ziyaret edin:

http://www.voanews.com/turkish/news/Guney-Floridal-Turkleri-Biraraya-Getiren-Turk-Evi-106459978.html

2 responses to “Güney Floridalı Türkleri Biraraya Getiren Türk Evi”

 1. Oguzhan Alay says:

  2010 yılındaki 10th Annual Florida Turkish Festival’e grubumla (ATA-Houston Türkish Folk Dance Group) Houston’dan gittigimizde gerçekten hayran kaldık bu muhteşem Türk evine..Keşke butun şehirlerdeki Türk dernekleri de böylesine güzel bir binaya ve merkeze sahip olabilseler..Emeği geçen herkese içtenlikle kutluyorum..

  Oğuzhan Alay
  Director
  ATA Houston Turkish Folk Dance Group

 2. Fuat Ornarli says:

  Sayin Oguzhan bey,
  Iyi niyetli temennileriniz icin cok tesekkur ederim.

  Saygilarimla,

  Fuat ORNARLI

  FTAA: (954) 588-7957
  http://www.ftaa.com
  http://www.floridaturkishcenter.org
  http://www.floridaturkishfestival.org/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özge Övün Sert

Özge Övün Sert 2003'ten bu yana Amerika'nın Sesi'nde muhabirlik ve televizyon sunuculuğu yapıyor. M.Ü. İletişim Fakültesi mezunu. Atlantik'in öbür yakasından haber veren sunucu ABD'deki Türk toplumunun da aktif bir üyesi. Ayrıca büyük hayallerin küçük adımlarla gerçeğe dönüşebileceğine inanıyor.

Blog Yazarı ve Mesajı