Bir Başka Altın Türk: Hikmet Ersek

Posted December 20th, 2011 at 6:49 pm (UTC+0)
Leave a comment

Başarı Hikayelerine Devam…

Bu hafta size bir başka “Altın Türk”ü tanıtacağım. Aslında Muhtar Kent’in Coca Cola CEO’su olmasından bu yana, büyük uluslararası şirketlerin başına Türk’lerin geçmesi bizleri çok da şaşırtmaz oldu. Ama yine de heyecanlandığımız kesin.

1871 yılından bu yana faaliyet gösteren, dünyanın en büyük uluslararası para transferi sisteminin sahibi olan Western Union şirketinin CEO’su Hikmet Ersek, Eylül 2010’dan bu yana şirketi başarılı bir şekilde yönetiyor. Bugün dünya genelinde 200’den fazla ülkede, 437.000’den fazla acente hizmet noktası ile hızlı ve güvenilir uluslararası para gönderme servisi veren Western Union’un hem pazar hacmi hem de hisselerindeki başarısı devam ediyor.

Hikmet Ersek, The Coca-Cola Company Başkan ve CEO’su Muhtar Kent’ten sonra, “Fortune 500” listesindeki uluslararası bir devi yöneten ikinci Türk oldu.

İstanbul’daki Avusturya Lisesi mezunu olan ve yaşamının büyük bölümünü farklı ülkelerde geçiren Western Union CEO’su Ersek’in babası Türk, annesi Avusturyalı. Geçtiğimiz ay İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nda konuşan Ersek, iş hayatının ilk yıllarında sıkıntılar çektiğini söyledi. 10 yıl Master Card ve 5 yıl GE deneyiminden sonra 1999 yılında Western Union’a transfer olan Ersek, daha önce verdiği bir ropörtajda da “Ben global bir Türküm, dünyanın neresine gidersem gideyim insanlarla rahat anlaşıyorum” diye konuştu.

Kariyerine 1986 yılında Avusturya’da Europay/Master Card şirketinin finans bölümünde başlayan Ersek, satış, pazarlama ve banka ilişkilerinden sorumlu olarak görev yaptı. 1996 yılında General Electric Capital’e transfer olan Ersek, GE Corporation’un Avusturya ve Slovenya sorumlusu olarak çalıştı.

Hikmet Ersek’in Eczacıbaşı yıldız ve genç basketbol takımında oynadığı ve 3 kez Türkiye şampiyonluğu yaşadığı belirtiliyor. Üniversite eğitimi için kardeşi ile birlikte gittiği Avusturya’da basketbol oynamaya devam eden Ersek, Viyana Üniversitesi Ekonomi Bölümünü tamamlamasına rağmen Viyana’da çeşitli kulüplerde basketbola devam etti. Bu arada MasterCard’dan ilk çalışma teklifini aldı. Ersek, iş hayatına geçmesine neden olan olayı verdiği ropörtajda şöyle anlattı: “Basketbolla iş hayatı arasında kararsızlık yaşarken bir maçta 18 yaşındaki rakip oyuncu beni itip üzerimden potaya smaç yapmıştı. Bir takım arkadaşım ‘Hikmet senin artık bu oyunu bırakma vaktin geldi, iş kariyerine bak’ diye takıldı. Bunun üzerine basketbolü bırakıp profesyonel iş hayatına başladım. O yıllarda Emir Turan ile basketbol oynuyorduk. İyi arkadaşımdı. Denver Nuggets’ın maçlarını kaçırmamaya çalışıyorum. NBA’deki Türk oyuncularımızı gururla izliyorum.”

Ersek’in başarı hikayesiyle ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız:

http://www.basarihikayem.com/wp/?p=131

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özge Övün Sert

Özge Övün Sert 2003'ten bu yana Amerika'nın Sesi'nde muhabirlik ve televizyon sunuculuğu yapıyor. M.Ü. İletişim Fakültesi mezunu. Atlantik'in öbür yakasından haber veren sunucu ABD'deki Türk toplumunun da aktif bir üyesi. Ayrıca büyük hayallerin küçük adımlarla gerçeğe dönüşebileceğine inanıyor.

Blog Yazarı ve Mesajı