2012’ye Zinde ve Dinamik Girin!

Posted December 27th, 2011 at 6:16 pm (UTC+0)
Leave a comment

Yeni Yıl İçin Sağlık ve Yaşam Tavsiyeleri

Yeni yıl arifesinde vücudunu ve zihnini tazelemek isteyenlere, ünlü kardiyolog Yeni yıla girmeye az kala sizlere bir dizi sağlık ve yaşam tavsiyesi sunnmak istedim. Bunlar, sağlıklı bir yaşam için Mehmet Öz’den 28 adımlık bir liste. Öz’ün Oprah dergisinde yer alan önerileri, 2012’ye zinde bir başlangıç vaat ediyor.

1- Yeşil çay kadar yeşil olun!

Yeşil çayın yaprakları diğer çayların içerdiği mayayı barındırmadığı gibi yapısında bulunan antioksidanlar sayesinde kanser önleyici rol de oynuyor. Bu faydalı bitki ayrıca kolesterole iyi geliyor ve kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

2- Kendinizi bitter çikolatayla şımartın

Uzun süren araştırmalar gösterdi ki antioksidan açısından zengin olan kakao dolaşımı güçlendiriyor. Bir parça çikolata yedikten iki üç saat sonra beyne giden kan akışı hızlanıyor ve hareketleri kavrama yeteneği artıyor.

3 -Kalbiniz için pişirin

Kendinize kalbinize sağlık katacak besinlerden oluşan bir yemek hazırlayın. Omega zengini somon, tansiyonun ilacı domates, kalbin sadık koruyucusu sarımsak ve kalpteki gerginliği alan fasulye bu mönü için ideal.

4- Birini affedin!

Araştırmalar gösterdi ki birini affetmek sağlığınız için epey faydalı. ‘Affetmek büyüklüğün şanından’ olduğu gibi, kalbinize, depresyona ve sinirli hallere iyi geliyor.

5- Şiir ezberleyin

Edebiyat ruhunuzu beslemekten öteye de giderek vücut sağlığınızla da alakadar oluyor. Bir şiir ezberleyerek kavrama yeteneğinizi güçlendirebilir, aynı zamanda ruhunuzu da canlandırabilirsiniz.

6- Meşguliyetinizle meşgul olun

Sizi memnun edecek aktivitelere zaman ayırın. Partneriyle tatmin edici bir gece geçiren kadınlarda damar tıkanıklığı riski çok daha az. Bu sağlık ve mutlulukla ilgili, kendinizle ilgilenmeyi unutmayın!

7- Her lokmayı not alın

Arkadaşınızın tabağından yemek çalmak, öğle arası abur cubur yemek kolay. Ancak ne yediğini not alanlar, düşünmeden her şeyden yiyenlerden iki kat daha hızlı kilo veriyor.

8- Ayaklarınız çalışsın!

Günde 30 dakika yürümenin dahi sağlık için ne kadar faydalı olduğunu tahmin edemezsiniz. Yürüyüş kalp sağlığınıza iyi geleceği gibi görünüşünüz üzerinde de olumlu etkiler bırakacaktır.

9- Uykuyu ihmâl etmeyin

Koyun saymak mı? Çok demode! Yatmadan önce içilen bir bardak papatya çayı uyku sorununuza çözüm sunuyor. Papatya çayı etkili ve doğal bir yöntem.

10- Meditasyon iyidir!

Stresli geçen bir günün ardından gelen meditasyon günün yorgunluğunu üzerinizden atmanıza yardımcı olur. Oturduğunuz yerden düzenli ‘om’ sesleri çıkararak değil de konuyla ilgili kitaplardan faydalanarak deneyin. İşe yaradığını göreceksiniz.

11- Yatmadan önce atıştırmayın

Yatmadan önce yemek yiyenler, yemeyenlere oranla yılda 3.5 kilo daha fazla alıyor. Hem vücudunuz hem de beyniniz daha erken saatte yenen yemekten faydalanabilir. Yatmadan 70 dakika ile iki saat önce yediğiniz yemek kalp krizi riskini yüzde 76’ya kadar azaltıyor ve beyin sağlığına iyi geliyor.

12- Porsiyonlarınızı öğrenin

Büyük evler, arabalar hatta büyük porsiyon yemekler seviyor olabilirsiniz. Ancak fazla yeme alışkanlığından kurtulmak için uygun porsiyonları öğrenmeniz gerekiyor. Tabağınızdaki besinlerin dengeli porsiyonlar halinde olmasına özen göstermelisiniz.

13- Adımlarınızı sayın

Günde 10 bin adım fit bir görünüşten tansiyona kadar pek çok derde deva. Adımlarınızı saymak için geliştirilen cihazlar attığınız her adımda sizinle olarak sayma işlemini kolaylaştırıyor.

14- Yakınlarınızla konuşun

Aile tarihiniz, aile fertleri arasında yaygın olan, sizde de olması muhtemel hastalıkları öğrenmenizi sağlayacaktır. Kuzen, dayı ya da teyzenizden aldığınız bilgiler hipertansiyon, meme kanseri, diyabet gibi hastalıklar karşı önlem almanızda yardımcı olur.

15- Doğru ilaçları kullanın

Vitamin alfabesiyle çoktan haşır neşir olmuş olabilirsiniz. Ama özellikle multivitamin, kalsiyum, magnezyum ve D vitamini almaya özen göstermelisiniz. Bunu doktorunuza danışarak, genlerinize uygun bir sistemle yapmanız önemli.

16- Kilonuz boyunuzla orantılı olmalı

Vücut yüzey alanınızla ağırlığınız arasında belli bir oran bulunması gerekir. Vücut kitle indeksinize göre fazla kilolu ya da obez olup olmadığınızı belirleyebilirsiniz.

17- Günlük rutinlerinizde ufak değişiklikler yapın

Her gün içtiğiniz kafeinli kahve yerine kafeinsiz kahve içmek, egzersizin ardından bir sonraki öğünü beklemek yerine yoğurt ya da meyve yemek, bulunduğunuz yeri düzenli havalandırmak sağlığınız için gözle görülür faydalar sağlar.

18- Patlamış mısır işe yarar

90 kalori dokuz adet patates cipsine o da üç bardak patlamış mısıra eşit. Mikrodalgada iki dakika süresince patlayan mısırların üzerine en son pişirme spreyi, sarımsak tozu ya da tarçın ekleyin. İşte hazır!

19- Daha başarılı bir öğlen yemeği

Farklı sebze çeşitlerinden küçük porsiyonlar halinde yemek aç kalmadan doymanızı, aynı zamanda da sağlıklı beslenmenizi sağlar.

20 -Kahvaltınızı düzenleyin

Bildiğiniz üzere kahvaltı günün en önemli öğünü. Araştırmalara göre her gün aynı düzende yaptığınız kahvaltı kilo dengenizi sağlamanıza yardımcı oluyor. Örneğin her sabah üzüm suyu içmeyi ve yoğurt yemeyi bir ritüel haline getirirseniz daha az yeme şansınız bile bulunuyor.

21- Kileri boşaltın!

Tek ihtiyacınız olan bir çöp poşeti. Besinlerin etiketlerine bakın; şeker ya da yağ oranı yüksek olan her şeyden kurtulun.

22- Arkadaşınızı arayın

Sevdiğiniz insanlarla konuşmak size moral ve güç verecektir. Araştırmalara göre bu gücü küçümsememeniz gerekiyor.

23- Korumak için temizleyin

Dişlerinizi fırçalamak sadece ağız sağlığınız için değil aynı zamanda kan akışınız için de önemli. Ağzınızda biriken bakteriler vücut sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

24- Sifonu çekmeden önce bir bakın

Sindirim sisteminizde neler olup bittiğini merak etmiyor musunuz? Çok iç açıcı gelmese de dışkınızın boyunun ve renginin ne olduğu sağlıklı yaşam için önemli bir detay.

25- Hayır demeyi öğrenin

Ne kadar meşgul olursanız olun kendinize zaman ayırmalısınız. Aksi takdirde hayır diyemediğiniz yakınlarınız yüzünden vücut enerjinizde düşüş olacaktır.

26- Vücudunuzu esnetin

Vücudunuzu esnetmek sizi güçlendirecektir. Yapmanız gereken tek şey sabah 7 ile 10 dakika daha erken kalkmak.

27- Hayır, aç değilsiniz!

Size o an için doygunluk hissi verecek besinler yerine gerçekten doyurucu olan yiyecekler tüketmelisiniz. Fındık, fıstık gibi besinler her an yanınızda taşıyabileceğiniz gibi doyurucular da.

28 -Nezaket saçın…

Yol soran birine yardım etmek, birine kapıyı tutmak ya da moral vermek… Tüm bunlar pozitif enerjinizi yükseltecek ve etrafınızdakileri de bu yönde etkilemenizi sağlayacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özge Övün Sert

Özge Övün Sert 2003'ten bu yana Amerika'nın Sesi'nde muhabirlik ve televizyon sunuculuğu yapıyor. M.Ü. İletişim Fakültesi mezunu. Atlantik'in öbür yakasından haber veren sunucu ABD'deki Türk toplumunun da aktif bir üyesi. Ayrıca büyük hayallerin küçük adımlarla gerçeğe dönüşebileceğine inanıyor.

Blog Yazarı ve Mesajı