Türk Doktordan Yüz Güldüren Başarı

Posted January 3rd, 2012 at 10:20 pm (UTC+0)
Leave a comment

New York`ta bulunan Hospital for Special Surgery’de algoloji olarak görev yapan Doktor Semih Güngör, ülkenin en prestijli ödüllerinden biri olan ‘The Patients Choice Award 2011’i almaya hak kazanan uzmanlar arasına girmeyi başardı.

Amerika çapında görev yapan doktorların sadece yüzde 5’ine verilen bu ödül, hastalar arasında yapılan bir anketle belirleniyor. Ödüle layık görülen doktorlar, ülkenin en iyi doktorları sayılan bu yüzde 5’lik dilime giriyor.

New York’taki Hospital for Special Surgery’de görev yapan Türk doktor Semih Güngör, ağrı tedavisi üzerine uzmanlık yapmış. Hastaların değerlendirmesiyle ABD’nin en iyi doktorlarından biri seçilen Güngör, hastalarının kendisini sevmesini onlarla kurduğu güzel iletişime bağlıyor.

Hospital for Special Surgery’de Ağrı Bilimi Programı ve Ağrı Bilimi Araştırmaları Bölümü direktörü olan Dr. Semih Güngör, kanser gibi ölümcül hastalıklara yakalanmış kişilerin ağrılarını hafifletmeden, farklı nedenlerle vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan ağrıların tedavisine odaklanmış durumda.

Dr. Güngör, ödül ile ilgili yaptığı açıklamada, “Hastalarımın aldıkları hizmetten memnun olduklarını gösterdiği için bu ödülü almaktan dolayı çok mutlu oldum.” diye konuştu. Güngör’ün, başarılı olmak isteyen genç doktorlara tavsiyesi ise, insan ilişkilerine önem vermeleri. Dr. Güngör’e göre, hastayı özenle dinlemek, endişelerini anlayıp sorularını güzel bir şekilde cevaplandırmak, onlara kaliteli zaman ayırmak, kendi ailesinden birisinin nasıl hizmet görmesini isterse, o şekilde düşünerek tanımaya çalışmak ve tedaviye yönlendirmek, insanların sevgisini kazanabilmek için kilit rol oynuyor. Dr. Güngör, ayrıca her konuda olduğu gibi, bu durumda da istikrarlı olmanın gereğine dikkat çekiyor.

Her yıl çok az sayıda doktora verilen ve ulusal bir ödül olan Patients Choice Award, 2011 yılında da 720 bin aktif doktordan sadece % 5’ine verildi. Her ay, milyonlarca hastanın Amerikan bilgi ağı olan (http://www.vitals.com) sitesine girerek oyladığı doktorlar, teşhis koymadaki becerileri, hastaları ile geçirdikleri vakit, doktorun hastaya davranış ve tutumu ile hastayı takibi gibi kategorilerde ayrı ayrı değerlendiriliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özge Övün Sert

Özge Övün Sert 2003'ten bu yana Amerika'nın Sesi'nde muhabirlik ve televizyon sunuculuğu yapıyor. M.Ü. İletişim Fakültesi mezunu. Atlantik'in öbür yakasından haber veren sunucu ABD'deki Türk toplumunun da aktif bir üyesi. Ayrıca büyük hayallerin küçük adımlarla gerçeğe dönüşebileceğine inanıyor.

Blog Yazarı ve Mesajı