Golden Globe Ödül Töreninde Sürpriz

Posted January 16th, 2012 at 5:53 pm (UTC+0)
Leave a comment

Altın Küreler Dağıtıldı, Türkler Sürprizle Karşılaştı
Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından her yıl verilen Altın Küre sinema ödülleri bu yıl da görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Törende kimler yoktu ki… Brad Pitt-Angelina Jolie çiftinden, iki iddialı filmi ‘The Descendants’ ve ‘Ides of March’ aday listesinde yer alan George Clooney’e; gecede “Yaşam Boyu Başarı” ödülünü alan Morgan Freeman’dan, Demir Lady’i oynayan Meryl Streep’e kadar herkes oradaydı. Elbette erkek izleyicilerin yüreklerini hoplatan Charlize Theron ve Nicole Kidman gibi isimler de ön sıralarda yerlerini almışlardı. Selma Hayek ve Antonio Banderas birlikte sahneye çıkıp sunum yaptılar.

Ama biz Türkler için gecenin en anlamlı ve şaşırtıcı anı Meltem Cumbul’u sahneden görüşümüz oldu. Meltem bir an girdi ve iki üç cümle söyleyerek kayboldu. Eminim salonda bulunan birçok kişi, O’nun neden orada olduğunu ve tam olarak ne söylediğini anlamadı bile. Ama yine de Golden Globe gibi Amerikan kültürünün önemli fenomenlerinden biri olarak dünyanın hemen hemen her ülkesinde izlenen bir ödül gecesinde bir Türk oyuncuyu sahnede görmek, hele ki Türkiye’den bahsederken ve Türkçe konuşurken izlemek çok keyifli ve onur vericiydi. Cumbul, konuşmasına “Helo –good evening” diyerek başladı ve sonrasında “Herkese iyi geceler” diyerek Türk izleyicileri özel olarak selamladı. Törenin birçok ülke gibi Türkiye’de de izlendiğini belirten Cumbul, bir iki cümlelik konuşmasını, barış işareti yaparak ve Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünü İngilzce söylerek tamamladı.

Tören sırasında Türklerin twitter hesaplarından gelen mesajlar ise ilginçti. Birçok kişi şaşkınlığını ifade ederken, Cumbul’u eleştirenlerin sayısının fazlalığı beni şaşırttı. Giydiği kıyafetten, söylediklerine kadar herşeyi eleştirmeyi kendine hak görenler, Cumbul’u neredeyse Golden Globe’a çıktığı için yerden yere vuruyorlardı. Bu mentaliteyi anlamak zor. Bir kişiyi sevmeyebilirsiniz, yaptığı işleri beğenmeyebilirsiniz ama dünya çapında önemli bir televizyon yayınında Türkiye adına konuşan, hoş sözler söyleyen ve mesajlar veren birini neden böylesine acımasız eleştirirsiniz? Bu kadar mı birbirimizi aşağıya çekme psikolojisinde bir toplumuz? Gerçekten okuduklarıma üzüldüm ve şu tweet’i gönderdim:

“Meltem Cumbul’un Golden Globe’a çıkmasını derin haset duygusuyla izleyenler, Türkiye adına yaptığı reklamın maddi değerinden haberdar mısınız?”

Evet, haberdar mısınız?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özge Övün Sert

Özge Övün Sert 2003'ten bu yana Amerika'nın Sesi'nde muhabirlik ve televizyon sunuculuğu yapıyor. M.Ü. İletişim Fakültesi mezunu. Atlantik'in öbür yakasından haber veren sunucu ABD'deki Türk toplumunun da aktif bir üyesi. Ayrıca büyük hayallerin küçük adımlarla gerçeğe dönüşebileceğine inanıyor.

Blog Yazarı ve Mesajı