“Jön Türkler” Amerika’da

Posted February 21st, 2012 at 10:08 pm (UTC+0)
Leave a comment

Amerika’nın İlk Canlı İnternet Programı

Henüz daha İnternette sosyal medyanın lafı bile edilmezken O, sanal alemin ilk talk şov programını hazırlıyor ve sunuyordu. Evet, Cenk Uygur’dan bahsediyorum. Amerika’da “The Young Turks-Jön Türkler- programı, bence İnternetin geleneksel medyaya nasıl alternatif olabileceğinin ilk kanıtlarından biriydi.

8 yaşındayken ABD’ye gelen Cenk Uygur, Columbia Üniversitesi Hukuk Fakultesi’nden mezun olduktan sonra bir süre New York Eyalet Barosu’nda avukatlık yapmış. Ancak politikaya ve sosyal konulara meraklı olan “genç” Uygur, kalbinde yatan aslanın bu olmadığına karar vermiş. Daha sonrası ise malum. The Young Turks adlı talk şov programını önce radyoda başlatan Uygur, kısa süre içinde televizyona transfer ediyor ve İnternet’in ilk, canlı yayınlanan, günlük talk şov programı haline dönüştürüyor. Uygur’un Sirius Satellite Radio’da yayınlanan programına ait video hergün web sitesinde TV şovu olarak yayınlanınca, İnternet kurtlarının büyük ilgi gösterdiği bu programa ana medya (ya da Amerikalıların deyimiyle “mainstream media”) da kayıtsız kalamıyor. Cenk Uygur, yine Jön Türkler adı altında MSNBC’de program yapmaya başlıyor. Ayrıca, Amerika’nın en saygın politika sitelerinden Huffington Post’ta da yazılar yazıyor.

Bugünlerde ise Cenk Uygur’u Current TV’de siyasi yorumcu olarak görmek mümkün. Ayrıca talk şov programını da bu kanalda sürdürüyor. Ocak ayında yapılan ‘Politically Direct 2012′ adlı programa Michigan eyaletinin eski valisi Jennifer Granholm ve Al Gore gibi isimlerle birlikte yorumcu olarak katılan Cenk Uygur, adeta Jön Türkler’in siyasetteki kıvılcımını yansıtıyor.

Politikaya ve Amerikan siyasetine yaklaşımıyla ülkenin en tartışmalı konularını gündeme getirebilen Uygur, belki de sosyal medyaya giden yolu açan, o kıvılcımı ateşleyen ilk basın emekçisi. Aslına bakarsanız bu kadarı bile Amerika’da yaşayan bir Türk olarak, benim gözümde ayrı bir yere oturmasına yeterli. Ama onun da ötesinde, Türk kimliğini ön plana çıkararak yaptığı programı ve Amerikan siyasetine bir “Jön Türkler” fenomeni getirmesi bence hepimizin göğsünü kabartmalı. Ne de olsa, bugün Amerika’nın en nüfuzlu başkan yardımcılarından biriyle aynı masaya oturup fikirlerini savunabiliyor.

Eminim, Cenk Uygur’u ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlerde göreceğiz. Karizmatik ve kendine güvenen tavırları ve kışkırtıcı yorumlarıyla Amerikan siyasetinde farklı bir ses olmayı sürdürecek. Ve bizim için Genç Türkler’in sesi olmaya ve Amerikalı-Türk kimliğiyle ülkemizi, halen “İslamcı teröristler”in yönettiği bir yer sananlara karşı en iyi şekilde temsil etmeye devam edecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özge Övün Sert

Özge Övün Sert 2003'ten bu yana Amerika'nın Sesi'nde muhabirlik ve televizyon sunuculuğu yapıyor. M.Ü. İletişim Fakültesi mezunu. Atlantik'in öbür yakasından haber veren sunucu ABD'deki Türk toplumunun da aktif bir üyesi. Ayrıca büyük hayallerin küçük adımlarla gerçeğe dönüşebileceğine inanıyor.

Blog Yazarı ve Mesajı