ABD’den Türk Kadınlarına ve Eğitime Destek Çalışmaları

Posted March 13th, 2012 at 9:37 pm (UTC+0)
Leave a comment

Van 100. yıl Üniversitesi'nde inşa edilen eğitim birimi (Büyütmek için üzerine tıklayın)

Geçtiğimiz hafta kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türk kadınlarının ve kız öğrencilerinin gelişimine ve eğitimine katkıda bulunan Bridge to Türkiye Vakfı, Washington Büyükelçiliği konutunda bir etkinlik düzenledi. Amerikalı milletvekili Eleanor Holmes Norton’un da katıldığı gecede Bridge to Türkiye’nin yürüttüğü yardım faaliyetleri için bağış toplandı.

Amerika’da Türklerin kurduğu hayır kurumlarından Bridge to Türkiye yaptığı başarılı çalışmalarla son yıllarda adından sık sık söz ettiriyor. Vakıf, Türkiye’deki sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmalar yürüterek, imkanları kısıtlı olan bölgelerde eğitim projeleri üstleniyor. 2003 yılında Amerikalı Türkler tarafından kamu yararına çalışmak, insan hayatını geliştirmek, ve toplumsal değişime katkıda bulunmak üzere kurulan BTF’nin çalışmaları alkışa değer. Okullara kitap, kırtasiye malzemeleri ve öğrenciler için  giyisi yardımları yapan BTF, son projelerini Adana Seyhan İşitme Engelliler Yatılı İlköğretim Okulu ve Van 100. YIL Üniversitesi’nde yaptı. Üniversitede bir eğitim birimi kurulmasına destek veren vakıf, projede kullanılmak üzere toplanan $11,500 tutarındaki bağışı, hibe olarak Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne iletti. Van’daki deprem için yapılan yardımlar ise 43 bin doları buldu. Başkan Emin Pamucak deprem yardımlarıyla ilgili yaptığı açıklamada vakıf üyeleriyle güzel haberleri paylaştı :

Değerli BTF destekçileri:

Van Depremi için vermiş olduğunuz cömert destekleriniz için çok teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi BTF’nin misyonu çocuklarımızın eğitimi ve sağlığıdır. Bu konuda “ülkemize geri vermek” BTF deki her birimizin kişisel hedefidiır.

Kısa bir tatil için gelmiş olduğum İstanbul’da ÇYDD başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, ile tanışma fırsatı buldum ve Van Depremi faaliyetleri hakkında bilgi aldım. Van ÇYDD şubesi ile ortaklaşa olarak günlük ihtiyaç maddelerini depremzelere ulaştırmakla meşgul olduklarını öğrendim. BTF ve ÇYDD olarak güçlerimizi birleştirerek depremzede çocuklarımızın eğitim ihtiyaçlarını karşılama kararı aldık. Günler ilerledikçe detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu konu ile ilgili olarak Bridge to Türkiye Facebook sayfamızda bir fon sayfası açtık. Bu sayfayı aile ve arkadaşlarınızla paylaşarak, küçük büyük demeden herkesten her miktarda yardım bekliyoruz. Unutmayın sizin çok küçük olabileceğini düşündüğünüz bir miktar, bir depremzedenin derin yaralarını sarmaya yarayabilir.

http://www.causes.com/causes/636687-turkish-earthquake-relief-for-children-t-rkiye-depreminden-etkilenen-öcuklara-yard-m-fonu

Yardımlarınız ve Facebook paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Emin Pamucak
BTF Genel Başkan

Vakfın projelerinden biri diğeri ise, Batman’da 200 bin dolara mal olacak bir kız yurdu yaptırmak. Vakıf yöneticileri projeler için Amerika’nın çeşitli yerlerinde bağış toplama amacıyla toplantılar düzenliyor. Bridge to Türkiye’nin, Milliyet gazetesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte başlattığı, “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası çerçevesinde yapılan Batman Kız Yurdu Projesi, 200 bin dolara mal olacak.

Vakfın başkanı Emin Pamucak, yöneticisi Sibel Karakuş’u emeği geçen herkesi kutluyorum ve başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Amerikalı Türkler ile Türkiye’deki vatandaşlar arasında çok gerekli olan bu köprü vazifesini gördükleri için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özge Övün Sert

Özge Övün Sert 2003'ten bu yana Amerika'nın Sesi'nde muhabirlik ve televizyon sunuculuğu yapıyor. M.Ü. İletişim Fakültesi mezunu. Atlantik'in öbür yakasından haber veren sunucu ABD'deki Türk toplumunun da aktif bir üyesi. Ayrıca büyük hayallerin küçük adımlarla gerçeğe dönüşebileceğine inanıyor.

Blog Yazarı ve Mesajı