Libya Bilmecesi

Posted March 4th, 2011 at 9:11 pm (UTC-5)
Leave a comment

Dünya kamuoyunun dikkatinin Libya üzerinde yoğunlaştığı bugünlerde Amerikalı uzmanlar da neler olabileceğini kestirmeye çalışıyor. Washington’da Amerika’nın askeri müdahaleye ne kadar sıcak baktığı konuşuluyor. Son günlerde Washington’un gündemine Türkiye’nin ayaklanmalarla sarsılan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri için bir model olup olamayacağı tartışması eklendi. Bu konuda farklı görüşler olduğu kesin.

Geçtiğimiz günlerde Washington Post gazetesinde Amerikalı gazeteci Robert Kaplan, “Türkiye’nin İslami demokrasi açısından bir örnek olduğunu ve özgürlüğünü yeni kazanan bu ülkelere örnek oluşturabileceğini” yazdı. Kaplan, “Türkiye’nin generallerle siyasetçilerin yakın zamana kadar iktidarı paylaştığı bir kırma rejimden yola çıkarak demokrasisini geliştirdiğini” savundu.

Son bir hafta içinde çeşitli düşünce kuruluşlarında yapılan toplantılarda da bu konu üzerinde duruldu. Brookings Enstitüsü’nde konuşan Lehigh Üniversitesi öğretim üyesi ve Carnegie Uluslararası Barış Vakfı uzmanı Henri Barkey, Türkiye’nin Arap ülkelerine model olabileceği düşüncesini gerçekçi bulmadığını, Türkiye’nin ulaştığı noktanın hedef alınabileceğini ancak süreç açısından model olamayacağını söyledi. Barış Ornarlı’nın izlediği aynı toplantıda konuşan Dış İlişkiler Konseyi uzmanı Steven Cook da,Türkiye’nin model olamayacağı görüşüne katıldı. Mısır konusunda yeni bir kitap yazan Cook, özellikle Mısır’da ordunun Mübarek rejimiyle doğrudan bağlantılı olduğunu hatırlattı. Brookings Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü Ömer Taşpınar da Türkiye’nin bir model değil ilham kaynağı olabileceğini belirtti.  Taşpınar, Arap ülkeleri konusunda genelleme yapılamayacağını vurguladı.

Seattle’daki Washington Üniversitesi Profesörü Reşat Kasaba da her ülkenin kendi dinamikleri içinde değerlendirilmesi gerektiğini, Arap ülkelerinin çok farklı yapılarda olduğunu ve Türkiye’nin modelliğinin kulağa güzel gelmekle birlikte çok gerçekçi olmadığını söyledi.  Üniversite’nin Jackson Uluslararası Araştırmalar Bölümü Başkanı olan Profesör Kasaba, telefon görüşmemizde Türkiye’nin uzun bir demokrasi süreci yaşadığını hatırlattı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin önlerinde daha çok uzun bir yol olduğunu vurguladı.

Peki Amerika Libya’ya karşı bir askeri müdahale düşünüyor mu? Washington’daki uzmanlara göre, Amerika her türlü seçeneği değerlendiriyor, ölçüp biçiyor, hiçbir şeyi şansa bırakmak istemiyor. Amerikan yönetimi Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın hafta içinde Kongre’de söylediği gibi askeri bir müdahalenin Arap dünyasında büyük tepki yaratacağının bilincinde. Washington’da kaygı yaratan bir konu, ayaklanmalara sahne olan Arap ülkelerinde kökten dinci grupların nüfuzlarını arttırma, hatta iktidara gelme olasılığı. Washington’daki Amerikan Alman Marshall Fonu uzmanı Ian Lesser, Bill Clinton döneminde Beyaz Saray’ın Kuzey Afrika danışmanıydı. Lesser, Amerika’nın Libya içinde sağlam bağları bulunmadığını söylüyor, “Bu yüzden Libya’daki durumu değiştirmek için yapabileceğimiz fazla birşey yok,” diyor. Lesser’a göre, Muammer Kaddafi’nin günleri sayılı. Uzman, Mısır veya Tunus’takinden çok Irak’takine benzer farklı silahlı grupların Libya’da kontrolu ele geçirmeye çalışacağını söylüyor. Libya bilmecesinin kolay çözülmeyeceği görülüyor. Gelişmeleri bekleyip göreceğiz.

Buarada www.amerikaninsesi.com adresine girerseniz, bu konudaki son gelişmeleri ve Profesör Reşat Kasaba ve 2002-2008 yılları arasında Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi olan Rıza Erkmenoğlu dahil birçok uzmanla yaptığımız (Büyükelçi Erkmenoğlu’yla Selin Süer Ünlü konuştu) bütün söyleşi ve derlemeleri bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

March 2011
M T W T F S S
    Apr »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031