Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Dünya Kadınlar Günü’nde 10 ülkeden 10 kadın hakları savunucusuna ödül verdi. Bunlar arasında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva da vardı. Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan törende Clinton, Ortadoğu’da, Arap ülkelerinde ve dünyanın diğer yerlerinde haklarını isteyen kadınlara destek verdi, Obama yönetiminin, kadın haklarını savunmayı dış politikasının öncelikli konuları arasına alacağını söyledi. Amerikan politikasının önde gelen kadınlarından biri olan Hillary Clinton hiçbir ülkenin nüfusunun yarısını ya da daha fazlasını oluşturan kadınların isteklerini ve fikirlerini gözardı edemeyeceğini belirtti. Bu yıl beşincisi yapılan ödül törenine Başkan’ın eşi Michelle Obama da katıldı. Başkan eşi olmadan önce yıllarca avukatlık yapan Michelle Obama, Dışişleri Bakanı Clinton gibi güçlü kadın imajına uyuyor. Kadınlar ve çocuklarla ilgili birçok programa öncülük ediyor.

Bu yıl Kadın Cesaret Ödülü’nü  alanlar, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, Afgan savcı Maria Beşir, Kamerunlu gazeteci Henriette Ekwe Ebongo, Çinli avukat Jianmei Guo, Macar parlamenter Agnes Osztokyan, Ürdünlü hukukçu Eva Abu Halaweh, Pakistanlı kadın hakları savunucusu Ghulam Sughra ve Meksika Adalet Bakanı Yardımcısı Marisela Morales. Kübalı internet yazarı Yoani Sanchez ve Beyaz Rusyalı gençlik hakları savunucusu Nasta Palazhanka, ülkeleri izin vermediği için törene katılamadı. Yani yine hakları ihlal edildi. Amerika’ya gelmelerine izin verilmedi. Yalnızca kadın hakları değil, seyahat özgürlükleri de ellerinden alındı.

Dünya Kadınlar Günü’nün kutlandığı 8 Mart’ta, kadınların siyasi alanda güçlendiğini  gösteren bir araştırmanın sonuçları da açıklandı. Ancak dünyadaki kadın parlamenter sayısı hala az.   Parlamentolararası Birlik’in araştırmasına göre dünyada parlamenterlerin sadece yüzde 19’u kadın. Bu oran 2005 yılında yüzde 16,3’tü. Geçmiş yıllarda da olduğu gibi, Kuzey Avrupa ülkeleri kadın parlamenterlerin en fazla görev yaptığı ülkelerin başında geliyor. Bu ülkelerdeki kadın parlamenterlerin oranı yüzde 42. Araştırmaya göre Arap ülkeleri listenin en sonunda yer alıyor ama bu ülkelerde bile 1995 yılından bu yana gelişme gözleniyor. 1995’te Arap ülkelerdeki kadın parlamenterlerin oranı yüzde 4 virgül 3 iken bu oran geçen yıl yüzde 11,7’ye çıktı. Güney Amerika’da Costa Rica kadınların siyasette en çok yer aldığı ülkelerin başında geliyor. Costa Rica’da kadın siyasetçilerin oranı yüzde 39, Amerika’da bu oran yüzde 17. Parlamentolararası Birlik Genel Sekreteri Anders Johnson’a göre, kota koymak kadın siyasetçilerin sayısını arttırmanın en etkili yolu.  Johnson  kadın milletvekillerinin  daha iyi yasalar çıkardığını söylüyor. Parlamentolararası Birlik Ortadoğu’daki olayları da yakından izliyor. Örgüt kadınların Mısır ve Tunus’taki karar mekanizmalarında yer almamasından kaygı duyuyor. Örneğin Mısır’da yeni anayasayı hazırlayan komitede tek bir kadın bile görevli değil. Parlamentolararası Birlik, Mısır ve Tunus’ta çalışmalar yürütüp kadın sorunları, cinsiyet eşitliği ve kadınların seçilme hakkı konularına ağırlık vermeyi planlıyor.

Türkiye ise son zamanlarda artan kadın cinayetleriyle bir kez daha dünya gündeminde.  Kadınlara yönelik cinayetlerin sayısı son istatistiklere göre 2002 -2009 yılları arasında yüzde 1,400 arttı. Bu istatistik, bir soru üzerine TBMM’de  Adalet Bakanı tarafından açıklandı. Adalet Bakanlığına göre cinayete kurban giden kadınların sayısı son yedi yılda yüzde 1,400 lükseldi. 2002 yılında 66 kadın öldürülürken 2009’ın ilk yedi ayında bu sayı 953’e çıktı. Cinayetlerdeki artış kadın hakları örgütlerini  şaşırtmıyor. Bu örgütlere göre, Türkiye’de kadınlara karşı şiddet çok yaygın. Binlerce, onbinlerce kadın kocaları tarafından şiddet görüyor ancak evlerini terkedemiyor. 72 ilde sadece 26 kadın sığınma evi var.  Bu, Avrupa’daki en düşük sayı. Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve kalkınma Örgütü OECD ülkeleri içinde çalışan kadın sayısının en düşük olduğu ülke.

Mart ayı, Amerika’da Kadın Tarihi Ayı olarak biliniyor. Mart boyunca kadınların hangi açılardan ilerleme sağladıkları, hangi alanlarda daha çok çaba harcanması gerektiği ele alınıyor. Beyaz Saray’ın yaptığı bir araştırma kadınların iş dünyasındaki yerini ve gelir düzeyini inceliyor. Raporun kadınların ve ailelerinin hayatında ve Amerikan toplumunda olumlu değişikliklere zemin hazırlayacak kararlar alınmasına yardımcı olması bekleniyor. “Amerika’da Kadınlar: Sosyal ve Ekonomik Refahın Göstergeleri” adlı rapor Amerikalı kadınların hayatını her boyutuyla ele alan bir çalışma. Veriler, Amerika’da kadınların geçmişe oranla günümüzde cinayet de dahil şiddet eylemlerine maruz kalma ve ölme olasılığının azaldığını gösteriyor. Günümüzde daha geç evlenip çocuk sahibi olan kadınlar genel nüfusun yüzde 51‘ini, 65 yaş üstü nüfusunsa yüzde 57‘sini oluşturuyor. Kadınların artrit, obezite ve depresyon gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşma olasılığı erkeklerden daha yüksek. Kalp ve şeker hastalıklarına yakalanma riski de daha düşük. Rapor ayrıca eğitim alanında büyük gelişmeler kaydedildiği sonucuna varıyor. Ancak kadınların eğitim alanında kaydettiği gelişmeler erkeklerle eşit gelire yansımıyor. Beyaz Saray Kadın Konseyi Başkanı Valerie Jarrett, ABC Televizyonu’nda Başkan Obama’nın bu eşitsizliğe çözüm bulmak için çalıştığını söyledi.  Amerika’da Kadınlar raporunu hazırlayanlar, elde ettikleri verilerin kadınların durumunun iyileştirilmesi için yeni politikalar geliştirilmesini, kız çocuklarının anne, anneanne ve babaannelerinden daha iyi yaşam koşullarına sahip olmasını sağlayacağını umuyor.

Gördüğünüz gibi, istatistikler dünyanın birçok ülkesinde kadınların hala mağdur olduğunu, mağdur edildiğini gösteriyor.  Bu bir gerçek.  Bundan sonraki 8 Mart  kutlamalarında umarım daha olumlu ve iyimser bir tablodan söz etmemiz mümkün olur.  Ben ne mi düşünüyorum? Bence bir kadının iyi eğitim alması, meslek sahibi olması,  çocuklarını iyi yetiştirmesi, ailesinin her konuda gelişmesine katkıda bulunması, topluma karşı duyarlı  ve saygılı  ve tabii toplumun saygı ve sevgi gören bir bireyi olarak yaşamasından daha güzel hiçbir şey olamaz.  Bu konudaki samimi görüşlerinizi bekliyorum.