Amerika’da Nisan ayı vergi ayıdır ve Demokles’in Kılıcı gibi ciddi bir stress konusudur. Bu yıl 18 Nisan’dı son vergi bildirimi yapma günü ve bu işi son ana bırakan milyonlarca  Amerikalı vergi bürolarına akın etti, postanelerde kuyruğa girdi ve son anda görevini yerine getirdi.  Eğer Nisan’in ortasına kadar bildiriminizi tamamlayamazsanız Haziran’a kadar uzatma almanız mümkün. Amerika’da vergi yasaları çok sıkı ve bu yasalara uyum çok ciddi bir şekilde denetleniyor. Yine de vergi kaçakçılığı olmuyor demek mümkün değil. Örneğin son aylarda 2012 seçimleri için Cumhuriyetçiler’in başkan adayları arasında ismi geçen emlak milyarderi Donald Trump, 2010 yılında ne kadar vergi ödediğini açıklamadı. Amerikan  gazeteleri Trump’a ver yansın ederken, medyatik işadamının adının Forbes dergisinin milyarderler listesinde de olmaması  ilginç. Trump’un, emlak alıp satarak ve kumarhane işleterek inanılmaz bir servet elde ettiğini herkes biliyor. Ne kadar vergi ödediğini de bilmek iyi olurdu. Zenginin parası fakirin çenesini yorarmış!


Şaka bir yana, vergi mükellefleri arasında tabii Başkan Barack Obama da var. Beyaz Saray’da oturmak, Amerika’yı yönetmek, Obama ve ailesinin vergi yükümlülüğünü ortadan kaldırmadığı gibi bu konudaki sorumluluklarını daha da arttırarak vatandaşlara örnek olmalarını gerektiriyor. Başkan Obama da bu yükümlülüğü yerine getirdi ve 2010 yılında ailesinin gelirini 1 milyon 728 olarak bildirdi. Beyaz Saray her yıl Başkan ve Başkan Yardımcısının vergi bildirimini düzenli olarak açıklıyor. Barack Obama’nın başkanlık maaşı  yılda 400 bin dolar. Rakamlar Obama’nın gelirinin 2009’a göre yaklaşık 4 milyon dolar azaldığını gösteriyor. Bunun nedeni geçen yıl Obama’nın kitaplarından elde ettiği gelirin azalması. Barack Obama ve eşi Michelle’in 2009 yılındaki toplam kazancı 5 milyon 500 bin dolardı. Obama ailesi, geçen yıl için toplam 453 bin 770 dolar vergi ödedi. Çok kazanan Obama geçen yıl çok da bağış yaptı. Bağışların toplamı 245 bin 75 dolar. Yani Obama gelirinin yüzde 14,2’sini bağışladı.

 

36 farklı hayır kurumuna yapılan bağışların yarısından fazlası Fisher House Vakfı’na gitti. Obama, kızları 10 yaşındaki Malia ve 7 yaşındaki Sasha için yazdığı ‘‘Senin için Söylediğim Şarkılar: Kızlarıma Mektup’’ adlı kitabının bütün gelirini bu vakfa bağışlamıştı. Obama, federal verginin dışında Illinois eyaletine de 51 bin 568 dolar vergi ödedi. Biliyorsunuz Obama ailesi Washington’a taşınmadan önce bu eyaletteki Chicago kentinde yaşıyordu. Başkan Obama ve First Lady Michelle Obama çocuklarına her anne baba gibi çok düşkün. İşte bir mutlu aile fotoğrafı.

 

Gelelim Başkan Yardımcısı Joe (Joseph) Biden’a. Vergi bildirimine göre Biden ve eşi Jill’in geçen yılki toplam kazancı 379 bin 178 dolar. Biden çiftinin 2010 yılında ödediği verginin toplamı 86 bin 626 dolar. Biden, federal verginin dışında Delaware ile Virginia eyaletlerine de toplam 8 bin 865 dolar ödedi. Biden  çifti geçen yıl toplam 5 bin 350 dolarlık bağış yaptı. Bu bağışlar vergiden düşülüyor. Ne diyelim, herkes vergisini düzenli ödeseydi herhalde birçok devlet hazinesi daha iyi durumda olurdu!


Bu kez konu biraz ciddi oldu ama yine müzikli, sinemalı yazılar göreceksiniz önümüzdeki günlerde Gökkuşağı’nda. Sık sık www.amerikaninsesi.com adresine girip hem Gökkuşağı’na hem de diğer bloglara bakın ve lütfen tembellik etmeyin ne düşündüğünüzü yazın!

Buarada İngilizce blog okumak isterseniz aşağıdaki linki tıklayın.

Amerika’nın Sesi’nin İngilizce’nin yanısıra Azerice, Kürtçe, Rusça, Khmer’ce, İspanyolca bloglarını da aynı adreste bulabilirsiniz:

//blogs.voanews.com

Türkçe Bölümü’nün blogları: Gökkuşağı’na ek olarak Yeni Ekonomi, Motosikletli Kız, Biz Bize, Made in USA, Önce Sağlık, Hayatımız Eğitim. Görüşlerinizi bekliyoruz.