1 Mayıs gecesi Washington’da çok heyecanlı bir geceydi. Başkent uykuya dalmaya hazırken, saat 22:30’dan sonra CNN, ABC, CBS ve NBC gibi büyük televizyon kanalları flaş bir haberle canlı yayına geçti. Haberlere göre, 11 Eylül saldırılarının beyni Usame bin Ladin öldürülmüştü. Pakistan’da, İslamabad’a birkaç saat uzaktaki 200 bin nüfuslu Abbottabad kentindeki evinde Amerikan askerlerinin yaptığı baskında ölmüştü dünyanın en tehlikeli teröristi. Doğrusu Pakistan’da bulunması beni hiç şaşırtmadı. Pakistan’ın terörle ne kadar mücadele ettiğini hep sorguladığım için ilk tepkim “başka nerede olacaktı” demek oldu. Haberleri duyunca tabii uykudan fedakarlık etmek gerekti! Ardından 11:30’da Başkan Obama’nın bir açıklama yapacağı haberi geldi ve televizyon ekranlarına yapışıp kaldı gözlerimiz. Washington’da sabah erken başlıyor, biz yayıncılar sabah saat 8’de işe başlıyoruz. Bazılarımız da NTV Radyo’ya yaptığımız sabah 6:30 yayını için (Washington’da gece 23:30 olduğu için – NTV Radyo yayınlarımızı www.amerikaninsesi.com’da dinleyebilirsiniz) sabaha karşı 01:00’e kadar nöbet tutuyor. Tabii aynı saatlerde Beyaz Saray’da yetkililerin operasyonu izlediğini bilmiyorduk!

Derken 23:35’te Obama konuşmaya başladı, yaklaşık 15 dakika süren bir açıklama yaptı ve terörle mücadelede çok önemli bir adım atıldığını söyledi, 11 Eylül’de Washington ve New York’ta bin Ladin’in düzenlediği saldırılarda 3 binden fazla kişinin öldüğünü hatırlattı. Siyasi açıdan Başkan Obama için çok önemli bir gelişme bu. Ona gelecek yılki seçimler için puan kazandıracak kuşkusuz. İkinci dönem için başkanlık yarışını kazanıp kazanmayacağı konusunda farklı görüşler var Amerika’da. Kimileri “mutlaka kazanır” derken bazıları şansını sorguluyor. Washington’da televizyonlardan bin Ladin’in öldüğü haberleri gelmeye başlayınca Beyaz Saray’ın önüne akın akın gidenler ve ellerinde Amerikan bayraklarıyla kutlama yapanlar oldu. Çoğu George Washington ve Georgetown Üniversitelerinden öğrencilerdi. Başkan Obama’nın seçimi kazandığı açıklanınca da  gençler Beyaz Saray’ın önünde kutlama yapmıştı.

New York’ta da halk sokaklara döküldü. 11 Eylül saldırılarının acısını hala yaşayan New York kenti sakinleri için bu çok önemli bir haberdi. İkiz kulelerin yıkılmasından sonra kurtarma çalışmalarında efsanevi bir rol oynayan New Yorklu itfaiyeciler de haberi kutlayanlar arasındaydı.  Şimdi uzmanların sorduğu sorulara bakalım: “Dünyada terör durur mu?”, “Terör artar mı?” İkisi de olabilir. Bekleyip göreceğiz. Amerika Dışişleri Bakanlığı ülke dışındaki vatandaşlarını uyardı bile. Kalabalık yerlere girmeyin, tanımadığınız insanlarla konuşmayın, bilmediğiniz yerlere gitmeyin diye.

Amerikan basınına gelince Washington Post, adaletin yerini bulduğunu yazdı bugün. New York Times, Başkan Obama’nın, Bin Ladin’in ölümünün El Kaide ile mücadelenin sonu anlamına gelmediğini söylediğini hatırlattı. Washington Times da ABD Dışişleri Bakanlığının bütün Amerikan büyükelçilikleri ve konsolosluklarını alarma geçirdiğini yazıyor. Los Angeles Times gazetesi bin Ladin’in yerinin el Kaide’nin güvendiği bir kuryenin yardımıyla belirlendiğini, bu kişinin 11 Eylül saldırılarından sorumlu Halid Şeyh Muhammed’in bir akrabası olduğunu belirtiyor. Amerikan gazetelerinin yorumlarını geniş olarak www.amerikaninsesi.com adresinde bulabilirsiniz.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yazın tartışalım.