Hugh Pope – “Dining with Al Qaeda”

Posted May 6th, 2011 at 9:33 am (UTC-5)
9 comments

El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesiyle bir yıl önce yayınlanan okunmazsa olmaz bir kitap geldi aklıma. Okumadıysanız ilginç gelebilir.  Uluslararası Kriz Grubu’nun İstanbul’da yaşayan Ortadoğu ve Türkiye Temsilcisi gazeteci-yazar Hugh Pope’un kitabı geçen yıl bu zamanlar Amerika’da yayınlanmış, Hugh Pope, birkaç hafta boyunca Washington ve New York’ta imza günleri yapmış, kitabını tanıtmıştı.  İngiliz gazeteci Hugh Pope, “Dining with Al Qaeda” (El Kaide’yle Yemek Yemek) adlı kitabında 30 yıllık anılarını derlemiş. Arapça, Farsça ve Türkçe bilen araştırmacı-gazeteci  Hugh Pope, 1959 Cape Town doğumlu.  Pope, 11 Eylül 2001 terör saldırılarından kısa süre sonra El Kaide üyelerinden biriyle yemek yediğini anlatıyor kitabında. O dönemde Wall Street Journal gazetesi muhabiri olan Pope,  ikiz kulelerle Pentagon’a çarpan uçakları kaçıran Suudiler hakkında daha fazla bilgi toplamak için Riyad’a gitmiş ve militanları bu saldırıya hazırlayan genç bir teröristle görüşmüş. Hugh Pope, militanın kendisini öldürmemesi için Kuran’dan ayetler okumak zorunda kaldığını, çok gergin geçen söyleşinin neyse ki bir akşam yemeğiyle sona erdiğini anlatıyor. Hugh Pope, genelde bölgeden geçilen haberlerin Amerikan halkına Ortadoğu hakkında olumsuz ve gerçekdışı bir tablo sunduğunu ve amacının bu yanlış algılamayı değiştirmek olduğunu söylüyor ve bunu şöyle dile getiriyor: “Amerikan halkına gazetecilerin büyük çoğunluğunun dürüst olduğunu, gazetelerde okuduklarının çoğunun doğru olduğunu, ancak hikayenin burada bitmediğini anlatmak istiyorum. Başka bilgi kaynaklarını da araştırmalı, elinizdeki verileri başkalarıyla karşılaştırmalı, duyduklarınız hakkında düşünmeli ve konulara farklı bakış açılarından bakmayı öğrenmelisiniz.”

Pope, bölgede geçirdiği 30 yıl boyunca öğrendiği en önemli şeylerden birinin Ortadoğu’nun sadece İslam dünyasından ibaret olmadığını anlamak olduğunu söylüyor : “Dünyanın neresi olursa olsun insanları tek bir etiket altında birleştirmenin zararlı olduğunu düşünüyorum. Örneğin kitabımda kullandığım tekniklerden biri, İslam kelimesini kullanmaktan mümkün olabildiğince kaçınmak. İslam kelimesini kullandığınızda herkes farklı bir anlam çıkarıyor. Bir ülkeyi, hatta İslam dünyasını sadece tek bir özellikle tanımlayamayacağımızı göstermeye çalıştım.” Pope, hukuk sistemi şeriatı olan ülkelerin şeriat kanunlarını çok farklı şekillerde uyguladığına dikkat çekiyor. Yazar, İran’da rejimin aksine  tanıştığı birçok İranlı’nın Amerika’yla çok daha yakın ilişki içine girme arzusu duyduğunu belirtiyor. Hugh Pope, Ortadoğu araştırmalarına hakim olan tipik akademik yaklaşımın ve gazetecilerin bölgeden geçtiği haberlerin Amerikan halkına Ortadoğulular hakkında olumsuz ve gerçekdışı bir tablo sunduğunu söylüyor : “İnsanlar artık Ortadoğu’yu sanki bir hayvanat bahçesi, karmakarışık yabani hayvanların toplantığı bir yer gibi görmekten vazgeçmeli. Hepimiz insanız, hepimiz aynı şeyleri paylaşıyoruz. Örneğin her yerde erkek  çocukları arabaları sever, kızların da bebekleri  vardır. Ortadoğu’ya olan bakışımızda eksik olan, insan unsurunun görünmemesi. Medya hep en tuhaf, en korkunç haberleri, hikayeleri aktarıyor.

VOA- M. Elshinnawi

Hugh Pope, Amerikan kamuoyuna bölge hakkında daha doğru ve eksiksiz bilgi vermek için medyayı kullanan eğitimli Ortadoğulular’ın sayısının artması nedeniyle iyimser. Yazar ayrıca Başkan Obama’nın İslam dünyasıyla diyalog kapısını açarak Amerikan halkının Ortadoğu’nun birçok yönünü görmesini sağladığı için de memnun. Başkan Obama, Türkiye’de yaptığı konuşmada Amerika’nın İslamiyet’le savaşmadığını, İslam dünyasıyla ortaklık kurmak istediğini söylemişti. Türkiye ziyaretinden iki ay sonra Mısır’a giden Başkan Obama, Kahire konuşmasında da, Amerika’yla Müslümanlar arasında yeni bir başlangıç arayışı içine girme sözü vermişti. Deneyimli gazeteci, Batılılar’ın kitabı sayesinde  Ortadoğu ülkelerini yeni bir bakış açısından görmeye, Ortadoğu halklarını anlamaya başlayacaklarından umutlu ve “Kitabımın Ortadoğu’yla ilgili doğru bir kaynak olmasını istiyorum” diyor.

Hugh Pope’un “Dining with Al Qaeda: Three Decades Exploring the Many Worlds of the Middle East” “El Kaide’yle Yemek Yemek:  Ortadoğu’nun Birçok Dünyasını Keşifle Geçen 30 Yıl” adlı kitabı, St. Martin Yayınevi tarafından 2010 yılı Mart ayında piyasaya sürülmüştü. İnternette kolayca bulabilirsiniz.

Yıllardır İstanbul’da yaşayan Pope’le bir yıl önce kitabın yayınlandığı günlerde Amerika’nın Sesi’nin Washington stüdyolarında konuşmuştuk,  her zamanki gibi keyifli bir söyleşi olmuştu.  Pope’un Türkçe olarak neler söylediğini merak ediyorsanız, dinleyin veya izleyin. Ya da her ikisini de yapın! Herşeyden önemlisi görüşlerinizi yazmayı unutmayın!!

9 responses to “Hugh Pope – “Dining with Al Qaeda””

  1. Aaj Tak says:

    Hey, i know, Hugh Pope – “Dining with Al Qaeda” Gokkusagi can be better than this? I can’t stop reading about Hugh Pope – “Dining with Al Qaeda” Gokkusagi.

  2. Great weblog right here, added to my bookmarks!

  3. Parker says:

    I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this during my hunt for something concerning this.

  4. Google says:

    Usually posts some pretty exciting stuff like this. If you

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

May 2011
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031