Başkan Barack Obama Ankara ve Kahire konuşmalarından sonra  bugün yeniden İslam dünyasına seslenecek. Üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre,  bu kez Obama Arap Baharı’nın ardından Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine umut ve  para yardımı sözü vermeye hazırlanıyor. Gençler arasında işsizliğin çok yaygın olduğu, nüfusların büyük çoğunluğunun yoksulluk sınırının altında yaşadığı  özellikle Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri için Amerikan yardımının olumlu karşılanması bekleniyor. Birçok uzman, “Bu, bir tür Marshall yardım programı olacak” tahmininde bulunuyor. Obama’nın konuşması bugün  Washington saatiyle 11:40’ta, yani TR saatiyle  18:40’da.

Amerika’nın Sesi-TGRT Haber  ortak canlı yayınında, saat 21:45’te,  Washington’daki Wilson Merkezi adlı düşünce kuruluşunda Arap ülkelerindeki demokrasi arayışını yorumlayan gazeteci Cengiz Çandar konuk olacak. Cengiz Çandar yayından sonra Türkçe Yayın Bölümü’nde interaktif blog olarak kullanacağımız Gökkuşağı’nda sorularınızı yanıtlayacak.

Başkan Obama’nın konuşması, Arap ülkelerinde yaşanan son olaylar ve başka sorularınız varsa yazın, Cengiz Çandar yanıtlasın. Zaman zaman canlı blog uuygulamasıyla forumlar oluşturup görüşlerinize yer vermeyi planlıyoruz. Sizleri  yarın Gökkuşağı’nda Cengiz Çandar’la sohbetimize katılmaya davet ediyoruz.

GÜNCELLEME

Az önce TR saatiyle 19:08’de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bakanlık binasında Başkan Obama’yı sunmadan önce bir konuşma yapmaya başladı. Clinton, dünyanın her zamankinden daha çok Amerika’nın liderliğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Başkan’ın Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki dramatik değişikliklerle ilgili konuşmasını yapmak için Dışişleri Bakanlığı’nı seçmesinin önemini vurgulayan Hillary Clinton, bütün ülkelerin demokrasi, bireysel özgürlükler, ekonomik fırsat eşitliğine sahip olmaya hakkı bulunduğunu söyledi. Amerika’nın dünya olaylarında vazgeçilmez ve son derece önemli bir rolü olduğunu kaydeden ABD Dışişleri Bakanı, Başkan Barack Obama’yı kürsüye davet etti.

GÜNCELLEME

Başkan Obama TR saatiyle 19:14’te konuşmasına başladı. Amerikan politikasının merkezi olan Dışişleri Bakanlığının önemini vurgulayan Başkan Obama, Amerika’dan çok uzak olan ülkelerin de Amerika’yla çeşitli nedenlerle bağları bulunduğunu hatırlattı. Bin Ladin’in öldürülmesine değinen Obama,  El Kaide ve yandaşı terör örgütleriyle yıllardır süren savaş sonunda Amerika’nın bin Ladin’i Pakistan’a bir baskınla öldürmesinin önemini vurguladı ve teröristlere “büyük bir darbe” vurduklarını bildirdi.  Obama, bin Ladin’in bir “kahraman” değil kitleleri öldüren bir “katil” olduğunu belirtti.

GÜNCELLEME

Barack Obama Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki siyasi değişikliklerin Amerikan diplomasisinde yeni bir sayfa açtığını söyledi. Obama, son altı ay içinde  dünyanın bu bölgelerde yaşanan “olağanüstü değişikliklere” tanıklık ettiğini belirtti. İki liderin değiştiğini hatırlatan Obama, halkların temel haklarını istemeleri nedeniyle bu sayının daha da artabileceğini kaydetti.   Barack Obama konuşmasında,  son aylarda yaşanan olayların artık baskı rejimlerinin ayakta kalmasının zor olduğunu kanıtladığını  vurguladı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin bazılarında değişikliğin kolay olacağını ancak bazılarında zor geçiş dönemleri yaşanacağını bildirdi.

GÜNCELLEME

Başkan Obama Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu İMF’den Mısır ve Tunus’a  bir yardım paketi hazırlamalarını  istedi. Obama Amerika’nın “demokratik bir Mısır”a 1 milyar dolar borç vererek ekonomik sıkıntılarını azaltacağını söyledi.