Cengiz Çandar Bugün Bu Blogda

Posted May 18th, 2011 at 4:27 pm (UTC-5)
24 comments

Başkan Barack Obama Ankara ve Kahire konuşmalarından sonra  bugün yeniden İslam dünyasına seslenecek. Üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre,  bu kez Obama Arap Baharı’nın ardından Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine umut ve  para yardımı sözü vermeye hazırlanıyor. Gençler arasında işsizliğin çok yaygın olduğu, nüfusların büyük çoğunluğunun yoksulluk sınırının altında yaşadığı  özellikle Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri için Amerikan yardımının olumlu karşılanması bekleniyor. Birçok uzman, “Bu, bir tür Marshall yardım programı olacak” tahmininde bulunuyor. Obama’nın konuşması bugün  Washington saatiyle 11:40’ta, yani TR saatiyle  18:40’da.

Amerika’nın Sesi-TGRT Haber  ortak canlı yayınında, saat 21:45’te,  Washington’daki Wilson Merkezi adlı düşünce kuruluşunda Arap ülkelerindeki demokrasi arayışını yorumlayan gazeteci Cengiz Çandar konuk olacak. Cengiz Çandar yayından sonra Türkçe Yayın Bölümü’nde interaktif blog olarak kullanacağımız Gökkuşağı’nda sorularınızı yanıtlayacak.

Başkan Obama’nın konuşması, Arap ülkelerinde yaşanan son olaylar ve başka sorularınız varsa yazın, Cengiz Çandar yanıtlasın. Zaman zaman canlı blog uuygulamasıyla forumlar oluşturup görüşlerinize yer vermeyi planlıyoruz. Sizleri  yarın Gökkuşağı’nda Cengiz Çandar’la sohbetimize katılmaya davet ediyoruz.

GÜNCELLEME

Az önce TR saatiyle 19:08’de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bakanlık binasında Başkan Obama’yı sunmadan önce bir konuşma yapmaya başladı. Clinton, dünyanın her zamankinden daha çok Amerika’nın liderliğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Başkan’ın Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki dramatik değişikliklerle ilgili konuşmasını yapmak için Dışişleri Bakanlığı’nı seçmesinin önemini vurgulayan Hillary Clinton, bütün ülkelerin demokrasi, bireysel özgürlükler, ekonomik fırsat eşitliğine sahip olmaya hakkı bulunduğunu söyledi. Amerika’nın dünya olaylarında vazgeçilmez ve son derece önemli bir rolü olduğunu kaydeden ABD Dışişleri Bakanı, Başkan Barack Obama’yı kürsüye davet etti.

GÜNCELLEME

Başkan Obama TR saatiyle 19:14’te konuşmasına başladı. Amerikan politikasının merkezi olan Dışişleri Bakanlığının önemini vurgulayan Başkan Obama, Amerika’dan çok uzak olan ülkelerin de Amerika’yla çeşitli nedenlerle bağları bulunduğunu hatırlattı. Bin Ladin’in öldürülmesine değinen Obama,  El Kaide ve yandaşı terör örgütleriyle yıllardır süren savaş sonunda Amerika’nın bin Ladin’i Pakistan’a bir baskınla öldürmesinin önemini vurguladı ve teröristlere “büyük bir darbe” vurduklarını bildirdi.  Obama, bin Ladin’in bir “kahraman” değil kitleleri öldüren bir “katil” olduğunu belirtti.

GÜNCELLEME

Barack Obama Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki siyasi değişikliklerin Amerikan diplomasisinde yeni bir sayfa açtığını söyledi. Obama, son altı ay içinde  dünyanın bu bölgelerde yaşanan “olağanüstü değişikliklere” tanıklık ettiğini belirtti. İki liderin değiştiğini hatırlatan Obama, halkların temel haklarını istemeleri nedeniyle bu sayının daha da artabileceğini kaydetti.   Barack Obama konuşmasında,  son aylarda yaşanan olayların artık baskı rejimlerinin ayakta kalmasının zor olduğunu kanıtladığını  vurguladı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin bazılarında değişikliğin kolay olacağını ancak bazılarında zor geçiş dönemleri yaşanacağını bildirdi.

GÜNCELLEME

Başkan Obama Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu İMF’den Mısır ve Tunus’a  bir yardım paketi hazırlamalarını  istedi. Obama Amerika’nın “demokratik bir Mısır”a 1 milyar dolar borç vererek ekonomik sıkıntılarını azaltacağını söyledi.

 

 

 

 

24 responses to “Cengiz Çandar Bugün Bu Blogda”

 1. Cevdet says:

  Iyi gunler,

  ABDnin Suudi Arabistan politikasını ozetleyebilir misiniz? Obama neden söz açmadı sizce?

  http://www.voanews.com/turkish/news/Suudi-Arabistanda-Buyuk-Gosteri-Oncesi-Yogun-Guvenlik-Onlemleri-117776178.html

  tesekkurler

  • hpolat says:

   Cengiz Çandar-Ülkeler dış politikalarını yürütürken ulusal çıkar noklarından hareket ediyorlar. Amerika’nın da Suudi Arabistan’da dünyanın en büyük petrol üreticisi olmasından dolayı çok büyük özel çıkarları var. Ama söz etmemiş olmasının esas nedeni Arap dünyasındaki büyük ayaklanma dalgası üzerine konuşuyordu. Suudi Arabistan’da böyle bir durum yok. Eğer Suudi Arabistan’da da olsaydı ve söz etmemiş olsaydı, o zaman çok doğru birsoru olurdu sorunuz.

 2. Ece Durmaz says:

  Obama bugunku konusmasinda sizce Suriye konusunda daha sert cikmamali miydi?

  • hpolat says:

   Cengiz Çandar Türkçe Bölümü’nden ayrıldı, sorunuza yanıt veremiyoruz. İlginize teşekkür ederiz.

 3. Hulya Polat says:

  Sadece ekonomik yardım Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri için yeterli mi? Bu ülkelerin ekonomik ve sosyal sıkıntılarını giderebilir mi?

  • hpolat says:

   Cengiz Çandar- Elbette gideremez ama bu ekonomik yardımın ekonominin ötesinde bir anlamı var. Tıpkı İkinci Dünya Savaşı sonrası Nazizm’den kurtulan Avrupa ülkelerine yapılan Marshall Yardımı gibi özgürlüğün ödüllendirileceği mesajını Arap dünyasının geri kalan bölümlerine ileterek bir anlamda onların kendi rejimlerine karşı Tunus ve Mısır’ın yolunu izlemeleri için bir nevi teklifte bulunmuş oldu.

 4. Mahmure says:

  Suudi Arabistan’da ayaklanma yok diyorsunuz ama bir yandan demokrasi diyeceksin, diğer yandan erkeğe baktı diye kadınların kırbaçlanmasına seyirci kalacaksın. Ben umrede kendi gözlerimle gördüm. Bir yandan insan hakları diyeceksin, bir yandan Gazze’de bir buçuk milyon Filistinli’nin hapis tutulmasına göz yumacaksın.
  Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?
  Obama bu konuda ne dedi acaba?
  Hacı Mahmure

  • Üstün says:

   Sayın Çandar, yayında izledim, Amerika’dasınız. Türkiye’nin bu bölgedeki rolü konusunda ne düşünüyorlar? Geçen gün Başbakanla Amerikan büyükelçisi de bu konuyu konuşmuştu.

   • hpolat says:

    Cengiz Çandar- Türkiye’nin bu bölgedeki rolü gördüğüm kadarıyla Amerika’da çok öne çıkarılan bir konu değil. Ancak şu söylenebilir: Obama’nın bugün konuşmasında bölgeye yaklaşım tarzıyla TÜrk hükümetinin sözkonusu bu ülkelere yönelik tavrı arasında bir uyum gözüküyor. Türkiye’yle Amerika’nın Ortadoğu’daki son gelişmelere genel bakış açılarında aynı dalga boyunda bulundukları söylenebilir. Dolayısıyla bu konu Türkiye’yle Amerika arasında sorunlu bir alan değil.Sorun olmayınca da üstünde fazla konuşulmuyor.

  • hpolat says:

   Cengiz Çandar- Suudi Arabistan konusunda söylediklerinize tümüyle katılıyorum ancak tartıştığımız konu bu değil. Yani Obama niçin Suudi Arabistan’a konuşmasında yer vermedi diye bir soru sorulduğu taktirde bunun cevabı şudur: Obama’nın konuşması Arap dünyasında Tunus’tan başlayıp Suriye’ye kadar yayılan halk ayaklanmaları üzerineydi. Suudi Arabistan en azından bu dönem için bu çerçeveye girmiyor. Dolayısıyla konuşmasının içinde yer almamasını doğru anlamak gerekiyor fakat bu Suudi Arabistan’da sizin sıraladığınız olumsuzlukların bulunmadığı anlamına elbette ki gelmiyor.

   • Ali Arslan says:

    Sayin Candar: Obama’nin Bahreyn’i adeta satmasina ne diyorsunuz?

    • hpolat says:

     Cengiz Çandar- Ben Bahreyn’le ilgili sözlerini sizin gibi okumadım. Bahreyn’e yaklaşık bir ay önce Dışişleri Bakanı Davutoğlu’yla birlikte gitmistik. Bizim Dışişleri Bakanının Bahreyn yetkililerine verdiği mesaj, neredeyse Obama’nın dünkü konuşmasıyla kelime kelime aynı.

  • hpolat says:

   Cengiz Çandar- Suudi Arabistan konusunda söylediklerinize tümüyle katılıyorum ancak tartıştığımız konu bu değil. Yani Obama niçin Suudi Arabistan’a konuşmasında yer vermedi diye bir soru sorulduğu taktirde bunun cevabı şudur: Obama’nın konuşması Arap dünyasında Tunus’tan başlayıp Suriye’ye kadar yayılan halk ayaklanmaları üzerineydi. Suudi Arabistan en azından bu dönem için bu çerçeveye girmiyor. Dolayısıyla konuşmasının içinde yer almamasını doğru anlamak gerekiyor fakat bu Suudi Arabistan’da sizin sıraladığınız olumsuzlukların bulunmadığı anlamına elbette ki gelmiyor.

 5. hasan lutfi erdinc says:

  amerikada obamanın secilmemesi icin kampanya oldugu dogrumu. bu konusması yahudileri kizdiracak deniliyor olabilirmi

  • hpolat says:

   Cengiz Çandar- Benim kısa kalış sürem içinde Washington’da görebildiğim Cumhuriyetçiler’in büyük bir dağınıklık içinde olduğu ve Obama’ya karşı ciddi bir aday çıkarabilmelerinin çok şüpheli göründüğü. Dolayısıyla şu anda Obama aleyhinde bir kampanyadan söz edilebilecek bir durum yok. Diğer sorunuza gelince konuşmasının satır araları Neitanyahu’nun canını sıkabilecek cinsten ama özel olarak Yahudileri rahatsız edebilecek pek bir yönü yoktu.

 6. Eda Badem says:

  Cengiz Bey,
  Amerika’ya hoşgeldiniz. Sizce içerik açısından Obama’nın bugünkü konuşmasıyla Kahire konuşması arasında önemli bir fark var mı?

  • hpolat says:

   Cengiz Çandar- Kahire konuşması daha heyecan vericiydi. Bu iki konuşmanın da aynı elden çıktığını biliyorum ama bu konuşma da Ortadoğu’daki özgürlük hareketine moral bir güç sağlayacak unsurları kuşkusuz taşıyor.

 7. Zaur says:

  Obama’nın Güney Kafkaslar Azerbaycan ve Ermenistan konularına dokunmamasını nasıl deyerlendiriyorsunuz. İslam dunyası bence Surye ile bitmiyor

  • hpolat says:

   Cengiz Çandar- Konu İslam dünyasıyla ilgili değildi. Konu birkaç ay önce başlayan Arap halk ayaklanmalarına ilişkin Amerika’nın bir süreden beri eleştiri altında olan görüntüsünün ardından bir siyaset açıklamasıydı. Tekrar edelim, konu İslam dünyası değil, Arap dünyasıydı.

 8. Marem Ekmekçi says:

  Sayın Çandar,
  Siz Washington’u çok iyi biliyorsunuz. Acaba herhangi bir Amerika başkanının “İsrail’in güvenliğinden asle ödün vermeyeceğiz ” demeden Ortadoğu konusunda konuşma yapması mümkün mü? Amerika’nın Ortadoğu politikasını Yahudi Amerikalıların belirlediği doğru mu? Niye Beyaz Saray’da, Amerikan Kongresi’nde o kadar çok Yahudi var?

  Saygılarımla,
  Samsun’dan
  M. Ekmekçi

  • hpolat says:

   Cengiz Çandar- Mümkün değil. Ancak genel kanının aksine ben Amerikan dış politikasının İsrail tarafından değil kendileri tarafından yönlendirildiği kanısındayım elbette ki Amerikan Yahudilerinin sistem içinde çok büyük etkileri var. Nüfuslarıyla ters orantılı bir şekilde finans sektöründe ve medyada çok güçlüler bu da haliyle Amerikan siyasetine yansıyor. Bunun nedenlerini tartışmak çok zaman alır fakat şu söylenebilir: Yahudilerin 19’uncu yüzyıl sonlarında Avrupa ülkelerinde gördükleri zulüm sonrasında Amerika’ya göç etmiş olmaları ve Amerika’nın açık toplum niteliği hem yahudilerin Amerika’da bir özgür ortam bulmalarına hem de bütün birikimlerini Amerika’ya yansıtmalarına yolaçtı. Bu da çok uzun yıllardır Amerika’da etkili olmalarını mümkün kıldı.

 9. hpolat says:

  Gazeteci Cengiz Çandar Türkçe Bölümü’nden az önce ayrıldı. Gelen bütün sorulara cevap veremediğimiz için özür dileriz. Cengiz Çandar’a interaktif bloğumuza katıldığı için sizlere de sorularınızla sayfamıza katkıda bulunduğunuz için çok teşekkür ederiz.

 10. Melek Sert says:

  Bu sekilde devam etmeniz dilegiyle, guzel paylasim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

May 2011
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031