Happy 70th Birthday, Bob Dylan!

Posted May 24th, 2011 at 10:03 am (UTC-5)
Leave a comment

Bugün müzik ikonu Bob Dylan’ın 70’inci doğumgünü. Kutlu olsun! İnanmak zor ama Amerika’nın en ünlü müzisyenlerinden Bob Dylan 70 yaşına geldi. Dylan müzikte de 50’nci yılını kutluyor. Dylan’ın müziğiyle bu 50 yıla adını altın harflerle yazdırdığını söylemek abartılı olmaz. Şiir ve şarkı sözü yazarlığından, sadece Amerika’nın değil dünyanın en popüler bestelerine ve kitap yazarlığına kadar Bob Dylan, Amerikan kültür ve sanat yaşamının dev isimlerinden biri. Bir zamanlar Vietnam savaşı karşıtlığının sembolü olan ve 50-70 yaş grubunun o dönemlerdeki hippilik günlerinden anımsadığı Bob Dylan, yarım yüzyıldan fazladır sahnede ve enerjisinden hiçbir şey kaybetmişe benzemiyor. Hayranlarına sorarsanız, halk müziği şarkıları hala onun sesiyle ayrı bir tını kazanıyor, rock parçaları adeta cana can katıyor!

Bob Dylan 24 Mayıs 1941’de Minnesota eyaletinde doğdu. O zaman adı Robert Allen Zimmerman’dı. Annesi de babası da Musevi idi. Dylan hayatını anlattığı kitabında atalarının Türk kanı taşıdığını yazmıştı. Dylan müziğe lisede kurduuğu “The Shadow Blasters” adlı grupta başladı. Blues, folk ve rock and roll söylüyordu. Dylan kendi parçalarının sözlerini de yazıyordu. Klasik parçalarından biri olan “The Times They are A Changin’” de onun kaleminden çıkmıştı. Parça 1963’te büyük ses getirdi. Bu şarkıdan sonra Bob Dylan zamanın solcu sosyal hareketleriyle özdeşleştirilmeye başladı. Müzik eleştirmeni Greil Marcus’a göre, Dylan’ın şarkıları sadece solu değil, gerçekle hayal, eskiyle yeni arasındaki gerginliği de gündeme taşıyor ve sorguluyor. Bu açıdan da Bob Dylan eleştirmenlere göre bir yenilikçi. Yenilik arıyor, eskiye bağlı kalırken, yeni deneyimlerden korkmuyor. Biraz uçuk görünüyor Dylan ama hayranları onun bu açıklanamayan gizemini seviyor demek yanlış olmaz. Dylan “Tambourine Man” adlı şarkısında pop müzikte görülmeyen bir tarzı denedi ve kişisel deneyimlerini ve içsel sorgulamalarını müziğe döktü. Parça bugün de hala ünlü. Bob Dylan 1965 yılında New Yort Folk Festivali’nde elektronik müziğe geçti ve hayranlarını öfkelendirdi. Ancak festivalin hemen ardından çıkardığı “Like A Rolling Stone” adlı şarkıyla dönemin en güzel ve unutulmayan rock şarkılarından birine imzasını atmış oldu. Serbest vezinde yazdığı bu şarkı büyük tartışma yarattı ama bugüne kadar geldi.

Dylan her tarzı denedi, rap’ten folk’a, metal ve dini müziğe kadar her tarzda parça yaptı. 1970’lerde ve 80’lerin başında birçok laik hayranının kabul etmekte zorlandığı bir dönem yaşadı, dini şarkılar yaptı. Eleştirmenlere göre, Dylan’ı Dylan yapan da bu esrarengiz yanı, beklenmedik türleri denemesi ve tabii hepsinde çok başarılı olması. Dylan bugüne kadar müzik sektöründeki hemen her ödülü kazandı. Şimdi parçalarından bir demet. Eğer daha önce Bob Dylan dinlemediyseniz mutlaka dinleyin çünkü Dylan Amerikan müziğinde gerçek bir ikon, farklı tarzda söyleseler de bir Frank Sinatra ya da Elvis Presley gibi hem unutulmaz hem de çok yönlü bir sanatçı. Müzik ve sanatçıyla ilgili yorumlarınızı da yazmayı unutmayın. Happy Birthday, Bob Dylan!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

May 2011
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031