Sullivan:”Bu Seçimler Çok Önemli”

Posted June 10th, 2011 at 3:53 pm (UTC-5)
Leave a comment

Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın Sesi’ne gelen Profesör Paul Sullivan, Georgetown Üniversitesi’nde ve Ulusal Savunma Enstitüsü’nde ders veriyor, araştırma yapıyor. Roportajdan sonra sohbet etme imkanımız oldu. Profesör Sullivan, hem siyaset bilimi hem de ekonomi ve ulusal güvenlik uzmanı olduğu için Türkiye’ye ve konumuna farklı açılardan bakabiliyor. Profesöre göre bu seçimler Türkiye için çok önemli çünkü yeni bir anayasa yolunu açabileceği gibi Türkiye’nin kimlik arayışının da katalizörü olabilir. Profesör Sullivan seçimleri Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kazanacağını söylerken bunu dünya ekonomik kriz yaşarken Türkiye’de ekonominin iyiye gitmesiyle açıklıyor ve AKP hükümetine olumlu not veriyor.
Profesör Sullivan’a göre Türkiye Arap Baharı yaşayan ülkeler için bir model olabilir. Ancak Paul Sullivan, bu konuda bir uyarıda bulunmayı ihmal etmiyor. “Her ülke kendi koşullarına göre, kendi toplumsal yapısına göre bir model benimsemeli” demeyi ihmal etmiyor. Profesör Sullivan Türkiye’yi etkileyici buluyor, işleyen bir demokrasi diyor ama en büyük sorunlardan birinin orduyla AKP arasındaki  gerginlikle Kürt sorunu olduğuna dikkati çekiyor. “Kürt sorunu ve orduyla AKP arasındaki sorunların çözülmesi önemli ve diyalog yoluna gidilmeli” diyor Sullivan. Ve ekliyor: “Arap Baharı yaşayan ülkeler kendi açılarından bakarak Türkiye’den, Amerika’dan ders alabilir ve kendilerine en uygun olan yapıyı seçebilirler.”

Profesör Sullivan’ın 12 Haziran seçimleri ve Türkiye’nin önemiyle ilgili yorumlarını aşağıdaki videoda izileyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

June 2011
M T W T F S S
« May   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930