Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın Sesi’ne gelen Profesör Paul Sullivan, Georgetown Üniversitesi’nde ve Ulusal Savunma Enstitüsü’nde ders veriyor, araştırma yapıyor. Roportajdan sonra sohbet etme imkanımız oldu. Profesör Sullivan, hem siyaset bilimi hem de ekonomi ve ulusal güvenlik uzmanı olduğu için Türkiye’ye ve konumuna farklı açılardan bakabiliyor. Profesöre göre bu seçimler Türkiye için çok önemli çünkü yeni bir anayasa yolunu açabileceği gibi Türkiye’nin kimlik arayışının da katalizörü olabilir. Profesör Sullivan seçimleri Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kazanacağını söylerken bunu dünya ekonomik kriz yaşarken Türkiye’de ekonominin iyiye gitmesiyle açıklıyor ve AKP hükümetine olumlu not veriyor.
Profesör Sullivan’a göre Türkiye Arap Baharı yaşayan ülkeler için bir model olabilir. Ancak Paul Sullivan, bu konuda bir uyarıda bulunmayı ihmal etmiyor. “Her ülke kendi koşullarına göre, kendi toplumsal yapısına göre bir model benimsemeli” demeyi ihmal etmiyor. Profesör Sullivan Türkiye’yi etkileyici buluyor, işleyen bir demokrasi diyor ama en büyük sorunlardan birinin orduyla AKP arasındaki  gerginlikle Kürt sorunu olduğuna dikkati çekiyor. “Kürt sorunu ve orduyla AKP arasındaki sorunların çözülmesi önemli ve diyalog yoluna gidilmeli” diyor Sullivan. Ve ekliyor: “Arap Baharı yaşayan ülkeler kendi açılarından bakarak Türkiye’den, Amerika’dan ders alabilir ve kendilerine en uygun olan yapıyı seçebilirler.”

Profesör Sullivan’ın 12 Haziran seçimleri ve Türkiye’nin önemiyle ilgili yorumlarını aşağıdaki videoda izileyebilirsiniz.