Yeni bir kitap getiriyorum bugün gündeminize.  Tabii her zaman olduğu gibi bu konudaki yorumlarınızı beklediğimi de hemen hatırlatıyorum. Bu yeni kitabın adı, “Feeling Betrayed: The Roots of Muslim Anger at America”. Araştırmacı yazar  Steven Kull’ın yeni kitabı. Müslümanlar’ın neden Amerika’ya öfkeli olduğunu ve neden kendilerini ihanete uğramış hissettiklerini irdeliyor Steven Kull kitabında. Maryland Üniversitesi’nde görevli olan Steven Kull, kısaca PİPA olarak bilinen worldpublicopinion.org adlı internet sitesinin de kurucusu. Bu kitap da Kull’ın bölgede yaptığı uzun soluklu araştırmaların bir sonucu. Steven Kull’a göre, özellikle 11 Eylül’den sonra İslam dünyasında Amerika’ya duyulan öfke  Amerikan dış politikasının ağırlıklı sorunu oldu. Amerikan aleyhtarlığının güçlenmesi birçok uzmana göre, El Kaide ve diğer Amerikan karşıtı grupların daha da güçlenerek dünya için ciddi bir tehdit haline gelmesine neden oldu, yani elverişli koşullar yarattı bu gruplar için. Başkan Obama göreve başlar başlamaz Müslümanlarla ilişkileri düzeltme sözü verdi, Ankara ve Kahire’yi ziyaret etti, İslam dünyasına çok olumlu mesajlar gönderdi. Ne var ki bu çabalara rağmen Müslüman ülkelerde  Amerikan aleyhtarlığını azaltmayı başaramadı. Neden? İşte Steven Kull, beş yıl süren bir araştırmaya dayanan kitabında bu soruya yanıt arıyor ve Amerikan yönetimine tavsiyelerde bulunuyor. Kull’ın araştırmanın Türkiye’yle ilgili bölümü de  incelenmeye değer. Kitap, Washington’daki Brookings Enstitüsü tarafından yayınlandı.

Steven Kull Maryland Üniversitesi Uluslararası Politik Tutumlar Programı’nı yöneten bir siyasi psikiyatrist. Kitap, Kull’ın Mısır, Pakistan, Ürdün, İran ve Endonezya dahil nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 11 ülkeden topladığı verilere  dayanıyor. Bu veriler için Kull, Gallup, World Values Survey, PEW ve Arab Barometer adlı kuruluşların yaptığı araştırmalardan yararlanmış.

“Feeling Betrayed: The Roots of Muslim Anger at America”  şu sonuca varıyor:

-Müslümanlar  Amerika’ya öfkeli  ve kendilerini ihanete uğramış hissediyor çünkü Amerika’nın İslam’ı ve Müslümanlar’ı baskı altında tutmak istediğine inanıyor,

-Amerika bu hedefe ulaşmak için uluslararası hukuka saygı, demokrasi, dini hoşgörü, ulusal egemenlik ve eşitlik gibi değer verdiğini söylediği kuralları çiğniyor,

-Amerika’nın değerlerine ve savunduğu bu fikirlere Müslümanlar da ilgili ve Amerikan eğitimi dahil birçok konuda Amerika’ya hayran ancak bir tür “aşk ve nefret ilişkisi” sözkonusu.

Amerika ne yapabilir? Kull’ın tavsiyeleri özetle şöyle:

-Yukardaki konulara  ve ülkelerin politika ve inançlarına saygı gösterdiğini kanıtlamak,

-Bazı ülkelerle sadece petrol veya çıkar için ilgilenmediğini açıkça söylemek ve ispat etmek.

Kull’la yaptığım söyleşiyi de izleyin ve ne düşündüğünüzü yazın. Amerika ne yapmalı bu hayal kırıklığını gidermek için sizce? Ayrıca aşağıdaki linklerden de bilgi alabilirsiniz.

http://www.brookings.edu/events/2011/0518_muslim_anger.aspx

www.worldpublicopinion.org/pipa/