Amerika’nın First Lady’si Michelle Obama’nın da yoğun bir programı var. Başkan Obama’ya eşlik etmenin yanısıra o da iç ve dış seyahatlere gidiyor, ABD’yi temsil ediyor. Son gezisi Güney Afrika Cumhuriyeti’neydi Michelle Obama’nın. Beyaz Saray’a taşındığı günden beri Michelle Obama çocuklarda obeziteye karşı yoğun bir kampanya yürütüyor. Bu son dış gezisinde de resmi temaslarının yanında spor tesislerini ve okulları  gezmeyi, hatta Desmod Tutu’yla push-up yapmayı ihmal etmedi. Ortaya da hoş kareler çıktı. Yoğun programı içinde televizyon programlarına da katıldı ABD’nin First Lady’si ve ABC Televizyonu’ndan David Muir’in sorularını yanıtladı.  Nelson Mandela’dan çok etkilendiğini anlattı, Beyaz Saray’da bir dört yıl daha yaşama ihtimalinden söz etti, ama hepsinden önemlisi bu seyahatte kendisine eşlik eden iki kızıyla ilgili soruları yanıtladı. Ne de olsa anne Michelle Obama, kızlarına da çok düşkün. “Büyüdüklerine inanamıyorum” dedi söyleşi sırasında ve “onları hep korumak istiyorum, ama bunu aşırıya kaçırmak da doğru değil biliyorum, bu yüzden dünyayı görmeleri için onları da yanımda götürüyorum gittiğim yerlere,” dedi. 

David Muir’le First Lady arasında şöyle bir konuşma geçti:

*Muir: Kızlarınız aşık olurlarsa onlara ne tavsiye edersiniz?
*Michelle Obama:  Sizi her zaman yüceltecek, daha iyi bir insan olmanızı sağlayacak biri olup olmadığına bakın derim.

*Muir: Siz de Başkan Obama’nın sizi daha iyi bir insan haline getirdiğini söylemiştiniz.
*Michelle: Evet. Kendisine söylememiştim ama artık kayda geçirdiniz. Eminim ona her kızdığımda bunu hatırlatacaktır.

Michelle Obama, Dünya Kupası için hazırlanan Cape Town stadyumunu da gezdi ve  gençlerle konuştu.
5 okuldan 50 öğrencinin katıldığı etkinlikte, Güney Afrika’yı ziyaret eden ilk Amerikan First Lady’si olan Michelle Obama, öğrencilerden sağlıklı yiyecek tüketmelerini ve egzersiz yapmalarını istedi. Daha sonra Cape Town Üniversitesi’ne geçen Obama, burada öğrencilerle top oynadı. Kızları Malia ve Sasha’yı da yanından ayırmadı. Kız annesi olmak kolay değil!

Başkan Obama da kızlarına çok düşkün, onun da kızları Malia ve Sasha’yla çok güzel resimleri var. İnsan Başkan da olsa First Lady de ve Beyaz Saray’da da yaşasa çocukları birinci planda geliyor. Anne baba olmak hayat boyu bir sorumluluk! İşte Michelle Obama’nın Güney Afrika ziyaretinden kareler…