UNESCO’dan Selimiye Müjdesi

Posted June 29th, 2011 at 2:02 pm (UTC-5)
2 comments

Edirne’deki Selimiye Camii de BM’nin “Dünya Mirası” sayılan eserleri arasına girdi. Sonunda oldu ve Birleşmiş Milletler New York’taki Genel Merkezi’nden yazılı bir açıklama yaptı, UNESCO’nun dokuz tarihi anıt ve yeri Dünya Mirası listesine aldığını bildirdi.Listede Mimar Sinan’ın ünlü eseri Edirne’deki Selimiye Camii’nin de yer alması çok sevindirici. Yazmadan yapamadım.  UNESCO biliyorsunuz BM’nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ve merkezi Paris’te. 35’nci toplantısında UNESCO 35 tarihi eser veya bölgeyi gözden geçirdi ve 27 Haziran’da yaptığı açıklamada Selimiye Camii dahil dokuz anıt ve bölgenin Dünya Mirası listesine eklendiğini açıkladı. UNESCO’nun  Dünya Mirası listesine aldığı tarihi yerler arasında Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’dan 9 yer ve eser var bu kez. Bu konudaki bilgileri aşağıdaki adreste BM sitesinde bulabilirsiniz.

http://whc.unesco.org/en/list”>World Heritage List

Elbette Selimiye Camii’ni size anlatmam gereksiz çünkü  zaten biliyorsunuz ama yine de birkaç satır yazmak istiyorum. 16’ncı yüzyılda Mimar Sinan, Osmanlı’nın Kıbrıs zaferinden sonra zamanın başkenti Edirne’de Sultan 2’nci Selim’in talimatı üzerine  yapmış Selimiye’yi.  Yapımına 1568 yılında başlanan caminin inşaatı 1574 yılında tamamlanmış. Cami, Sinan’ın “ustalık” döneminin ve Osmanlı-Türk mimarisinin en önemli eseri sayılıyor. Selimiye’nin mermer, çini ve hat işçilikleri çok özel.  Yapının içi İznik çinileriyle süslü. Büyük kubbenin tam altındaki hünkar mahfili, 12 mermer sütunlu ve 2 metre yükseklikte. Ansiklopedik bilgilere göre, çinilerin bir kısmı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında, Rus generali Mihail Skobelev tarafından sökülerek Moskova’ya götürülmüş.

Peki, Türkiye’de başka “Dünya Mirası” sayılan eser ve bölgeler yok mu? Tabii  ki  var. İşte listemiz:

1-Göreme Ulusal Parkı  and the Kapadokya
2-Divriği Camisi ve Hastanesi
3-İstanbul’daki tarihi eserler
4-Hitit başkenti Hattuşa
5-Nemrut Dağı
6-Hierapolis-Pamukkale
7-Xanthos-Letoon (Fethiye – Kaş karayolunun güneyindeki Letoon Antik Kenti)
8-Safranbolu
9-Truva
10-Selimiye Camii

Görüşlerinizi bekliyorum her zamanki gibi.

2 responses to “UNESCO’dan Selimiye Müjdesi”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  degerli hülya abla güncelligi hiç bir şekilde kaçırmıyorsunuz. ve anında yansıtıyorsunuz. bu yönünüzü begeniyor ve taktir ediyorum.

  selimiye cami osmanlının en güzel mirasıdır. bm tarafından bu katagoriye seçilmesi son derece gurur verici. mimar sinan ın ustalık döneminde inşa ettigi son derece mükemmel matematiksel bir yapı. ben edirneye gidip görmedim. sadece tanıtım programlarından edindigim bilgilerle yazmaya çalışıyorum. özellikle minaresinin simetrigini çok övüyorlar. bilenler söylemektedir.

  evet yıllardır ayakta durarak gelecege meydan okuyan bu yapıyı mimar sinan yaptı. mimar sinan kayserinin mimarsinan beldesinin agırnas köyünde dünyaya gelmiş. yani bir kayserili. bende bir kayserili olarak bu etiketle gurur duyuyorum. bilindigi gibi türkiyedeki her alandaki köşe başlarındaki yerlerde bir kayseriliyi bulabilirsiniz. mimar sinan gibi bütün yaptıkları türkiyeyi sürüklüyor. mimar sinan gibi yaptıkları her iş kalıcı ve verimlilikten oluşabilmektedir.

  size bir hikaye anlatmak istiyorum. padişahın biri bir yılanla bir kayseriliyi bir torbaya koymalarını emretmiş. padişahın emri ile yılanla kayseriliyi aynı torbaya koymuşlar. padişah ve vezirler beklemeye başlamış. bir süre sonra yılan beni buradan çıkarın diya bagırmaya başlamış. padişah tamam bu işi anladım demiş. ve olay sona ermiş.

  mimar sinan gibi tarihler boyu kralların ve padişahların vazgeçilmez olan markası kayseridir.
  konumuzun ilintileri ile yazıları çogaltmaya çaılışyorum bazen. umarım anlayışla karşılarsınız.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve hülya ablasına çok teşekür ediyorum kurumsal vemesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle.

  • Hulya Polat says:

   Yorumlarınız benim için çok önemli. Tekrar teşekkürler güzel sözleriniz için. Gerçekten de Mimar Sinan dünyanın en büyük mimarlarından biri. Yaşadığı devirde yaptığı, akustiği ve artistik özellikleri muhteşem camiler ve yapıtlarla bugün de adından bu kadar söz ettiriyor olması da bunun kanıtı. Herkese örnek olmalı çalışkanlığı ve mesleğine böylesine önem verip bütün yaratıcılığını ortaya koyması.Her zaman yazın. Ben de size başarılar, sağlıklı, başarılı uzun bir yaşam diliyorum. Herşey istediğiniz gibi olsun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

June 2011
M T W T F S S
« May   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930