Gençler Direksiyonda Dikkat!

Posted July 8th, 2011 at 1:31 pm (UTC-5)
3 comments

Amerika’da genç ölümlerinin başlıca nedeni, trafik kazaları. İstatistiklere göre her yıl 4 binden fazla genç, trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Gençlerin kaza yapmasının başlıca nedeni araç kullanırken çeşitli nedenlerle dikkatlerinin dağılması. Arabada çok sayıda gürültücü yolcu taşımak ya da araba kullanırken cep telefonuyla konuşmak gençlerin dikkatini dağıtıyor. Bir de alkollü araç kullanmak tabii kazaların başlıca nedeni. Elbette bunlar yaşı kaç olursa olsun bütün sürücülere kaza yaptıran nedenler. Bu pek de iç açıcı olmayan konunun aklıma nereden geldiğini sorduğunuzu görür gibiyim. Sormayın çok üzücü ama bir arkadaşımın 19 yaşındaki kızı iki hafta önce dikkati dağılarak bir ağaca çarptı ve o günden beri komada. Aynı arabadaki arkadaşlarına birşey olmadı ama bu genç kız bir hastanede aletlere bağlı yaşam mücadelesi veriyor. İnşallah iyileşecek,  hayatına bıraktığı yerden devam edecek. Ama hastanede bir an kendimi annesinin yerine koydum ve dehşete kapıldım, eve döner dönmez de dayanamayıp kızıma ve bu aralar Washington’da olan oğluma araba kullanırken dikkatli olmaları konusunda uzun uzun nutuk çektim! Ne olur bütün gençlere sesleniyorum: Direksiyon başında dikkatinizi dağıtacak şeylerden kaçının, yola konsantre olun. Hayat şakaya gelmez! Ailenizi düşünün, arkadaşlarınızı düşünün ve küçük bir dikkatsizliğin hayatınıza malolacağını unutmayın. Gidenler gelmiyor ne yazık, siz de gidenlerden olmayın, ailenize bu acıyı yaşatmayın, hep böyle gülün!

Amerika’da her yıl 4,000’den fazla genç trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Ulaştırma Bakanı Ray LaHood, araba kullanırken gençlerin dikkatinin çok kolay dağıldığını söylüyor. Bakan, “Sürücü dikkatinin dağılması Amerika’da çok yaygınlaştı. Gençler dahil hemen her Amerikalı’nın cep telefonu var. Herkes araç kullanırken bir yandan da cep telefonuyla konuşabileceğini sanıyor ama yanılıyor” diyor.  Amerika’da anne babaların korkulu rüyası çocuklarının 15 yaşını geçip direksiyon başına oturması. O yaşlarda çocuğu olanlara sabır dilemekten başka birşey gelmiyor elimden!

Amerika’da trafiğin en kötü olduğu kentler:

1. Los Angeles
2. New York
3. Chicago
4. Washington, D.C.
5. Dallas
6. San Francisco
7. Houston
8. Boston
9. Philadelphia
10. Seattle

 

3 responses to “Gençler Direksiyonda Dikkat!”

 1. çok faydalı bir yazı olmuş, kesinlikle herkese tavsiye ediyorum. ve bu tarz konuların devamını bekliyoruz … ellerinize sağlık

  • hpolat says:

   Çok teşekkür ederim, yazdığınız için. Beğenmenize sevindim. Her zaman yorumlarınızı beklerim.

  • hpolat says:

   Yararlı bulduğunuza çok sevindim. Bunlar hepimizi etkileyen konular. Bu tür konulara değinmeye devam edeceğim. Yazdığınız için teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

July 2011
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031