İlk Harry Potter filminin vizyona girmesinin üzerinden yaklaşık 10 yıl geçti.  Yazar J.K. Rowling artık diziyi sona erdiriyor ve Amerika’da yediden yetmişe herkes dizinin sonuncu ve en hüzünlü kitabı ‘Harry Potter and the Deathly Hallows’  ‘Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nın  ikinci bölümünün film versiyonunu bekliyor. Film Amerika’da 15 Temmuz’da gösterime giriyor ve şimdiden birçok kişi filmin gösterileceği sinemaların önünde gecelemeyi planlıyor. Filmin galası geçtiğimiz günlerde Londra’nın ünlü Trafalgar Meydanı’nda vizyona girdi. Filmin oyuncuları poz poz resim çektirdi, ağladı, hayranlarına teşekkür etti. Duygusal anlar yaşandı. Eğer bir Harry Potter hayranı değilseniz, bu film sizin için hiçbir şey  ifade etmeyecektir büyük olasılıkla. Ama eğer başından beri kitapları okuyor ve filmleri izliyorsanız, siz de duygusal anlar yaşayıp “keşke hiç bitmeseydi” diyeceksiniz kuşkusuz. Başından beri Amerika’da ve dünyada büyük sansasyon yaratan Harry Potter kitapları ve filmleri bir döneme imzasını attı. J.K. Rowling’in hayalgücüne hayran olmamak elde değil. Amerika’da muhafazakar aileler filmin çocuklara uygun olmadığını savunuyor yıllardır ama meraklısı için Harry Potter serisi  bir klasik olmaktan da öte.

 

 

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, karmaşık bir hikaye. Yönetmenliğini David Yates’in yaptığı film, Harry’nin dünyayı Voldemort’tan kurtarmasını konu alıyor. Filmde dünya, tüm zamanların en güçlü ve kötü büyücüsü Voldemort’un eline geçmiştir. Harry Potter ve iki arkadaşı Hermione ve Ron, bir yandan kaçarken, diğer yandan da Horcrux adı verilen tehlikeli ve sihirli nesneleri bulup yok etmeye çalışır.

Hermione’u canlandıran Emma Watson “Voldemort ölümsüzlüğe erişmek için ruhunu yedi parçaya ayırır ve bu parçaları geçmişine, kendisine ve kim olduğuna dair nesnelerin içine saklar,”  diye anlatıyor. Harry Potter karakterini yine Daniel Radcliffe canlandırıyor. Radcliffe, bu filmde üç arkadaşın birbirleriyle olan ilişkilerinin büyük sınavlar geçirdiğini söylüyor.  Bu yüzden kızıyor, korkuyor ve acı çekiyorlar. Üç arkadaş sığınakları Hogwarts Büyücülük Okulu’ndan artık çok uzakta, kötülüklere ve acımasız saldırılara göğüs germeye çalışıyor. Filmdeki sahnelerin çoğu karanlık ve kasvetli. Renkler soluk. Voldemort gücünü hissettirirken her yere umutsuzluk hakim. Kötü büyücüyü Oscar ödüllü  ünlü İngiliz aktör  Ralph Fiennes oynuyor. Felsefi ağırlığı olan film aşk, sadakat ve adalet temaları üzerine kurulu. Bu film bir çocuk filmi değil. Yönetmen David Yates ve oyuncular hikayeyi bir Shakespeare yorumu gibi sunuyor. İki bölümden oluşan ‘Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’ Potter serisinin son ayağı. Çok iyi bir kurgusu olan film, kitapta anlatılan hikayenin tüm ayrıntılarını içeriyor.

İngiliz ve dünya sinemasının en iyileri var filmde. Ralph Fiennes’ın yanısıra  Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Michael Gambon, John Hurt, Jason Isaacs, Gary Oldman, Robbie Coltrane, Julie Walters and Tom Felton da oyuncular arasında. Londra galasına yazar J.K. Rowlings de katıldı. İlk yedi filmin gişe gelinizi merak ediyorsanız, tam 6,5 milyar dolar. Harry Potter’ın annesi! kadın yazar J.K. Rowling ne kazandı derseniz Forbes dergisi 2011’de Rowling’in kazancının 1 milyar dolar olduğunu yazdı. Sunday Times’a göre Rowling’in varlığı 798 milyon dolar ve bu onu İngiltere’nin  en zengin 12’nci kadını yapıyor. 1965  İngiltere doğumlu olan Joanne K. Rowling, işsiz bir yazarken Harry Potter romanları sayesinde milyarder oldu. Trende  Manchester’dan Londra’ya iş aramaya gidip gelirken peçetelerin üzerine karalamış Harry Potter komplolarını. Siz siz olun yazdıklarınızı atmayın, günün birinde  işinize yarayabilir.

Birkaç soru size: Harry Potter’la ilginiz  var mı? Kitapları okudunuz mu? Filmler hakkında ne düşünüyorsunuz?