Washingtonlular yıl boyunca sık sık haftasonlarına birkaç gün ekleyerek kısa tatillere çıkmayı tercih ederler. Yazın uzun tatillere çıkmak sanırım daha çok göçmenlere özgü. Örneğin Türkler yıl boyunca izinlerini biriktirip yaz aylarında Türkiye’ye gidip ailelerini görmenin, güzel bir tatil yapmanın hayalini kurarlar. Oysa Amerikalılar’ın çoğu  Noel’de veya okulların sömestir tatillerinde ya da Paskalya Yortusu’nda seyahat etmeyi tercih eder. Amerika’nın birçok bölgesi geçtiğimiz kış  şiddetli hava koşullarının  etkisi altında kaldı. Ardı arkası kesilmeyen fırtınalar, sel felaketleri, hortumlar  yaza olan özlemi arttırdı, herkes tatile odaklandı. Washington’da yaz ayları aşırı sıcak geçiyor. Bugünlerde ABD başkenti adeta yanıyor! Bizim gibi çeşitli nedenlerle izne çıkamayanlar bir yandan Türkiye hayali kurarken bir yandan da birkaç günü biraraya getirip nereye gidebilirim diye düşünüyor. Amerika’nın deniz kıyısındaki ilk sayfiye yerinin kurulduğu New Jersey eyaletinin Cape May kasabası, kısa tatiller için ideal bir mekan.

Nüfusu 4 bin olan, yaz aylarındaysa ziyaretçi sayısı 50 bine çıkan Cape May, Delaware Körfezi’nin ağzına doğru uzanan ince bir yarımadanın tam ucunda. Bir zamanlar Delaware Nehri’nden Philadelphia’ya giden gemiler, körfezdeki akıntıları çok iyi bilen usta kılavuz kaptanları almak için Cape May’e uğrardı. Birçok kaptan da Cape May’i görüp çok beğendikten sonra buraya yerleşmiş.

Amerika’nın bu ilk sahil kasabası giderek güneyli zengin toprak sahipleri için de yaz aylarını geçirdikleri popüler bir yer haline geldi. Cape May’de güneyin tarzını yansıtan kolonlu malikaneler o dönemde inşa edildi. Cape May’de İngiliz Viktoria tarzı ihtişamlı evlere ve eski ve büyük otel binalarına da rastlamak mümkün.

Cape May dünyanın 19’uncu yüzyıl sonu mimarisini yansıtan en fazla yapıya sahip kenti. Cape May’de Viktoria tarzı evleri İngiltere’deki kent ve kasabalardakilerden daha fazla görmek mümkün.

Cape May evleri ayrıca rengarenk ahşap süslemeleriyle de ünlü. 19’uncu yüzyıl sonunda ‘dekorasyon dahil herşeyi dekore edin’ sözünden yola çıkarak çok sayıda ev bu tarz süslemelerle bezenmiş. Cape May’deki bu güzellikler kasırga gibi doğal afetlerden, yangınlardan ve ekonomik darboğazdan şans eseri zarar görmemiş şimdiye kadar. Cape May ayrıca Amerika’da ilk kez ‘tarihi mahal’ olarak koruma altına alınan ilk tatil kenti.

Sakin bir tatil istiyorsanız, uzun yürüyüşler, küçük güzel lokantalar, geniş bir kumsal, faytonlar, renkli, masalsı güzel binalar, kimsenin kimseyi rahatsız etmediği ve herkesin birbirine karşı çok kibar davrandığı bir ortam  ve Washington’a üç dört saat mesafede bir yer arıyorsanız, üstelik arabanızı da alarak seyahatin bir bölümünü feribotla yapmak hoşunuza gidecekse Cape May ideal derim.  (Fotoğraflar: Christina Polat)