Başkan Barack Obama dün 7 Eylül Çarşamba akşamı saat 8’de (TR saatiyle Perşembe sabahı 3’te) Kongre’nin ortak oturumunda bir konuşma yapacağını açıklamıştı. Ancak tarihi değiştirmek durumunda kaldı çünkü Cumhuriyetçiler’in aynı saatte bır televizyon tartışması olacak. Ayrıntılara birazdan değineceğim ama önce konuşmaya bakalım. Konu yine ekonomik kriz, işsizlik. Başkan Obama, Kongre’den partizanlığı bir yana bırakıp, Amerikan halkının sıkıntılarını çözüm bulmasını isteyeceğini söyledi. Başkan Kongre liderlerine gönderdiği mektupta, şöyle dedi: “Bu yaüz otobüsle Amerika’nın çeşitli yerlerini ziyaret ettim, Amerikalılarla konuştum, hepsinden aynı mesajı duydum. Herkes Washington’dan  politikayı bir kenara bırakmasını ve Amerika için iyi olan neyse onu yapmasını istiyor, partilerimiz için değil, halkımız için en doğru yolu seçmemizi bekliyor. Bu isteği yerine getirmek zorundayız.” Başkan konuşmasına bir hafta kala, bir kararname çıkardı ve federal dairelerden, yeni iş imkanları yaratacak projeler hazırlamalarını istedi.  Kararnameye göre, İçişleri, Tarım, Konut ve Kent Kalkınması, Ticaret ve Ulaştırma Bakanlıkları, çok sayıda iş imkanı yaratacak enaz üç büyük proje geliştirecek. Başkan kararnameyi açıklarken şunları söyledi: “İş alanları açmak Başkan olarak en çok öncelik verdiğim konu. İşsizliği azaltmadan, ekonominin büyümesi mümkün olamaz. ” Başkan Obama’nın ikinci dönem seçilebilmesi için Demokrat seçmenlere ekonomiyi düzeltmeye kararlı olduğunu göstermesi şart.

Gelelim Kongre konuşmasına.  Başkan’ın konuşma için bu tarihi seçmesi raslantı mıydı? 7 Eylül akşamı Teksas Valisi Rick Perry de California’nın Simi Valley kentinde tam aynı saatte, akşam 20’de başlayacak olan ilk televizyon tartışmasına katılacaktı. Perry böylece Cumhuriyetçi Parti’nin aday adaylarından biri olarak ilk kez önemli bir sınav verecek. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney’e dün gazeteciler Başkan’ın Kongre’deki konuşması için 7 Eylül’ü özellikle mi seçtiğini sordular. Carney, “Elbette değil. Tamamen raslantı” yanıtını verdi. Yorum sizin. Ama tarih çakışması o kadar büyük bir tartışma başlattı ki Başkan Obama’nın Cumhuriyetçilerle takışmaktan kaçındığı anlaşılıyor. Beyaz Saray tarihi değiştirdi, konuşma 8 Eylül’e alındı. Teksas Valisi Cumhuriyetçi Rick Perry,  Obama yönetiminin ekonomi politikalarını şiddetle eleştiriyor. Cumhuriyetçi aday adayları arasında öne çıkan Perry, Başkan’ın çevresindeki akademisyenlere ve danışmanlara da ver yansın ediyor. Perry’ye göre Barack Obama’nın gerçek dünyayı bilen, tanıyan uzmanlara ihtiyacı var, akademisyenlere değil. Rick Perry birzamanlar Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ders veren Başkan’ın sürekli akademisyenlere danışmasının ekonominin daha da kötüye gitmesine neden olduğunu da öne sürüyor. Perry, “Tabii hepsi  akademisyen olarak çok akıllı insanlar ama pratik bilgiden yoksunlar” demeyi de ihmal etmiyor.

Peki Amerikalılar 2012’de kime oy vereceklerini biliyorlar mı? Başkan Obama’nın ikinci dönem için seçilme şansı yüksek mi? Kamuoyu yoklamaları bu soruların yanıtının “hayır” olduğunu gösteriyor. Amerikalı seçmenler Beyaz Saray’da ve Kongre’de kimi ve kimleri görmek istedikleri konusunda neredeyse eşit olarak ikiye bölünmüş durumda.   Quinnipiac Üniversitesi’nin bugün yayınlanan anketine göre, Başkan Obama’yla Cumhuriyetçi Parti’nin iki önemli aday adayı, Teksas Valisi Rick Perry ile  Massachusetts eski valisi Mitt Romney arasında halk desteği oranı açısından fazla bir fark olmadığını gösteriyor. Kayıtlı seçmenlerin katıldığı ankete göre, seçimler bugün yapılsaydı Obama ve Romney oyların yüzde 45’ini alabilirdi. Perry ile kıyaslandığı zaman Başkan Obama Teksas valisinden iyi durumda. Obama yüzde 45, Perry yüzde 42 oranında destek görüyor. Kongre yarışında da oylar bölünmüş durumda. Amerikalı seçmenler bu konuda eşit destek veriyor Cumhuriyetçi Parti’yle Demokrat Parti’ye. İki partinin destek oranı yüzde 38.  Bu hafta yapılan üç ankette de Perry bütün Cumhuriyetçi adayların önüne geçti. Cumhuriyetçilerin yüzde 24’ü Perry’yi, yüzde 18’i Mitt Romney’i,  yüzde 11’i Alaska eski valisi Sarah Palin’i, yüzde 10’u da Minnesotalı Temsilciler Meclisi üyesi Michelle Bachmann’a destek verdi.

Sizce ne olur? Başkan Obama bir dört yıl daha Beyaz Saray’da kalabilir mi? Gerçi seçime daha çok var ama, şimdiden tahminler başladı gördüğünüz gibi. Bir tahmin de sizden gelsin!