Amerika’da her ay farklı konularda “ay”lar kutlanır. Tabii özel günler ve haftalar olduğunu da unutmamalı. Ama bugün konumuz Eylül ayı. Gelin Eylül ayına bakalım. Beyaz Saray’ın yaptığı yazılı açıklamalara göre, bu ay Ulusal Çocuk Obezitesiyle Mücadele Ayı. Başkan Obama geçtiğimiz günlerde bir kararname yayınladı ve 1970’lerden buyana Amerika’da obeziteyle mücadeleye verilen önemi vurguladı. Günümüzde ABD’de çocukların üçte birinin obez olduğunu hatırlatan Obama, bu durumun yalnızca çocukların sağlığını ve geleceğini değil, aynı zamanda hayat kalitesini etkilediğini belirtti. 6-19 yaş grubundaki çocukların yüzde 16’sı aşırı şişman veya obez. Eğer bu alanda çok ciddi bir ilerleme sağlanamazsa, 2000 yılında doğmuş çocukların üçte biri Tip-2 diyabet geliştirecek, yüzbinlerce çocuk, kalp hastalıklarına yakalanacak, yüksek tansiyon, kanser ve astımdan hayatı boyunca sıkıntı çekecek. Amerika’nın First Lady’si Michelle Obama da bu konuya büyük önem veriyor. Çocukların kilo almasını önlemek ve aşırı kilolarından kurtulmasını sağlamak amacıyla Michelle Obama “Let’s Move” adlı bir girişim başlattı, okul kafeteryalarında sağlıklı beslenmeden spor alışkanlığının yaygınlaşmasına kadar birçok konuda öncülük etti.

 

Hatta Beyaz Saray’ın bahçesinde taze sebze ve meyve yetiştirdiği bir de bahçe oluşturdu.

 

Sık sık bu bahçede çocuklarla biraraya gelen First Lady Michelle Obama, kimi zaman sebze meyve ekip topluyor, kimi zaman da egzersiz yapıyor. Michelle Obama’nın iki kızı da zayıf, kilo sorunları yok. Başkan Obama da ince. Ancak First Lady dikkat etmezse kilo almaya eğilimli, bu yüzden sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya özen gösteriyor.  LetsMove.com adlı internet sitesinden bu girişimle ilgili bilgi alabilir, çocukların nasıl sağlıklı beslenebileceğini ve spor alışkanlığını nasıl geliştirebileceklerini öğrenebilirsiniz.

 

Amerika’da Eylül ayı aynı zamanda Çocuk Kanserleriyle Mücadele Ayı. Bugün bu ülkede 15 yaşın alatındaki çocuklarda başlıca ölüm nedeni kanser. Çocuk kanser hastalarında ilk beş yıllık hayatta kalma oranı yüzde 80 yükselmesine ragmen, kanser çocuklarda son derece öldürücü olabiliyor. Başkan Obama açıklamasında Ulusal Kanser Enstitüsü’nün gece gündüz kansere çare bulmak için çalıştığını hatırlatarak Eylül ayında bu konuyu gündeme getirmek için birçok fırsat olacağını söyledi ve herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. Eylül aynı zamanda yine Beyaz Saray kararnamesiyle ilan edilmiş olan Ulusal Rahim Kanseriyle Mücadele Ayı. Amerika’da en öldürücü kanser türlerinden biri rahim kanseri. Eylül’de Amerika’da aynı zamanda Ulusal Prostat Kanseriyle Mücadele Ayı. Prostat kanseri Amerika’da erkekler arasında kalp krizinden sonra ikinci büyük ölüm nedeni.

Eylül ayında ayrıca, Ulusal Kök Hücre Ayı, Ulusal Kolesterol Eğitim Ayı, Jinekolojik Kanser Bilinçlerdirme Ayı, Çocuk Göz Sağlığı ve Güvenliği Ayı, Ulusal Alkol ve Uyuşturucu Bağımlılığıyla Mücadele Ayı. Bir de Birleşmiş Milletler’ce ve Dünya Sağlık Örgütü’nce  ilan edilmiş günler var Eylül’de. 10 Eylül İntiharı Önleme Günü, 15 Eylül Dünya Lenfoma Bilinçlendirme Günü, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü, 28 Eylül de Dünya Kalp Günü. Tabii hepsi bunlarla sınırlı değil. Ama bence “google”a bakmakta yarar var, hepsini buraya sığdırmak zor!

İlgili linkler:

www.LetsMove.com

http://www.obesityinamerica.org/

http://aspe.hhs.gov/health/reports/child_obesity/

http://www.cancer.org/Cancer/OvarianCancer/OverviewGuide/ovarian-cancer-overview-survival-rates

http://www.cdc.gov/cancer/prostate/statistics/