Amerika’da “AY”ların Dili

Posted September 20th, 2011 at 10:06 am (UTC-5)
2 comments

Amerika’da her ay farklı konularda “ay”lar kutlanır. Tabii özel günler ve haftalar olduğunu da unutmamalı. Ama bugün konumuz Eylül ayı. Gelin Eylül ayına bakalım. Beyaz Saray’ın yaptığı yazılı açıklamalara göre, bu ay Ulusal Çocuk Obezitesiyle Mücadele Ayı. Başkan Obama geçtiğimiz günlerde bir kararname yayınladı ve 1970’lerden buyana Amerika’da obeziteyle mücadeleye verilen önemi vurguladı. Günümüzde ABD’de çocukların üçte birinin obez olduğunu hatırlatan Obama, bu durumun yalnızca çocukların sağlığını ve geleceğini değil, aynı zamanda hayat kalitesini etkilediğini belirtti. 6-19 yaş grubundaki çocukların yüzde 16’sı aşırı şişman veya obez. Eğer bu alanda çok ciddi bir ilerleme sağlanamazsa, 2000 yılında doğmuş çocukların üçte biri Tip-2 diyabet geliştirecek, yüzbinlerce çocuk, kalp hastalıklarına yakalanacak, yüksek tansiyon, kanser ve astımdan hayatı boyunca sıkıntı çekecek. Amerika’nın First Lady’si Michelle Obama da bu konuya büyük önem veriyor. Çocukların kilo almasını önlemek ve aşırı kilolarından kurtulmasını sağlamak amacıyla Michelle Obama “Let’s Move” adlı bir girişim başlattı, okul kafeteryalarında sağlıklı beslenmeden spor alışkanlığının yaygınlaşmasına kadar birçok konuda öncülük etti.

 

Hatta Beyaz Saray’ın bahçesinde taze sebze ve meyve yetiştirdiği bir de bahçe oluşturdu.

 

Sık sık bu bahçede çocuklarla biraraya gelen First Lady Michelle Obama, kimi zaman sebze meyve ekip topluyor, kimi zaman da egzersiz yapıyor. Michelle Obama’nın iki kızı da zayıf, kilo sorunları yok. Başkan Obama da ince. Ancak First Lady dikkat etmezse kilo almaya eğilimli, bu yüzden sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya özen gösteriyor.  LetsMove.com adlı internet sitesinden bu girişimle ilgili bilgi alabilir, çocukların nasıl sağlıklı beslenebileceğini ve spor alışkanlığını nasıl geliştirebileceklerini öğrenebilirsiniz.

 

Amerika’da Eylül ayı aynı zamanda Çocuk Kanserleriyle Mücadele Ayı. Bugün bu ülkede 15 yaşın alatındaki çocuklarda başlıca ölüm nedeni kanser. Çocuk kanser hastalarında ilk beş yıllık hayatta kalma oranı yüzde 80 yükselmesine ragmen, kanser çocuklarda son derece öldürücü olabiliyor. Başkan Obama açıklamasında Ulusal Kanser Enstitüsü’nün gece gündüz kansere çare bulmak için çalıştığını hatırlatarak Eylül ayında bu konuyu gündeme getirmek için birçok fırsat olacağını söyledi ve herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. Eylül aynı zamanda yine Beyaz Saray kararnamesiyle ilan edilmiş olan Ulusal Rahim Kanseriyle Mücadele Ayı. Amerika’da en öldürücü kanser türlerinden biri rahim kanseri. Eylül’de Amerika’da aynı zamanda Ulusal Prostat Kanseriyle Mücadele Ayı. Prostat kanseri Amerika’da erkekler arasında kalp krizinden sonra ikinci büyük ölüm nedeni.

Eylül ayında ayrıca, Ulusal Kök Hücre Ayı, Ulusal Kolesterol Eğitim Ayı, Jinekolojik Kanser Bilinçlerdirme Ayı, Çocuk Göz Sağlığı ve Güvenliği Ayı, Ulusal Alkol ve Uyuşturucu Bağımlılığıyla Mücadele Ayı. Bir de Birleşmiş Milletler’ce ve Dünya Sağlık Örgütü’nce  ilan edilmiş günler var Eylül’de. 10 Eylül İntiharı Önleme Günü, 15 Eylül Dünya Lenfoma Bilinçlendirme Günü, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü, 28 Eylül de Dünya Kalp Günü. Tabii hepsi bunlarla sınırlı değil. Ama bence “google”a bakmakta yarar var, hepsini buraya sığdırmak zor!

İlgili linkler:

www.LetsMove.com

http://www.obesityinamerica.org/

http://aspe.hhs.gov/health/reports/child_obesity/

http://www.cancer.org/Cancer/OvarianCancer/OverviewGuide/ovarian-cancer-overview-survival-rates

http://www.cdc.gov/cancer/prostate/statistics/

2 responses to “Amerika’da “AY”ların Dili”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla degişik konulara deginmeye devam ediyorsunuz. çok iyi gidiyorsunuz devam edin.
  amerikada ayların dili bitmez çok sorunun oldugu yerde ayların dili hiç bitmez. yazınızı okudum.
  türkiyede ayların dili yok ama her haftanın bir dili ve adı var. bizim buralarda haftanın dili hiç bitmiyor. uzun bir zaman oldu bir yerde okumuştum ve iyi hatırlıyorum. amerikada bir eylatte diyetisyenin verdigi diyeti uygulamayan ve gerekli kiloyu veremeyen çocugu devlet ailesinden alarak uygun yerlerde kendisi diyete göre bakabilsin diye bir kanunmu çıkmış veya bir kanun tasarısımı sunuldu. tam olarak hatırlamıyorum ama bence bu en saglıklı yol gibi görünüyor.

  her ay bir yararlı mücadele ayı olamasının ne gibi faydaları oluyor biz bunu buralardan tam olarak göremiyoruz. siz bunu daha iyi bilirsiniz. ayrıca hanımefendi michelle obama nın obeziteye karşı vedigi mücadeleyi çok begendim ve kendisini ayakta alkışlıyorum. bu çok
  güzel ve verimli ve prestijli bir girişim. çok taktir topladıgını sanıyorum. bazen rastlıyorum.

  insanlar saglıgını kaybedecek aşamaya geldigi zaman bazı şeylerin degerini ancak ögreniyor.
  ve önlem almayı ve tedavi olarak saglıgını tekrar kazanmayı bilmesi ise sevindirici bir şey.
  dünya o kadar kötü bir hale geldiki bir sorununuzu bitirmeden başka bir sorun ile karşı karşya kalıyorsunuz. insanda sürekli bir saglık sorunu kol geziyor. hastane ilaç bagımlısı oluveriyor insan. saglık sorunu öyle bir şeyki başlangıçta yakalarsanız tedavisi kolay oluyor. ama umursamaz iseniz hiçte hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkıyor. ve herkese saglık diyorum.

  benim karaciger degerlerim yüksek seyrediyordu. ilacıda yok. ama bir doktorun enginar suyu tavsiyesi ile bu sorunu sınır degerlerin altına çekmeyi başardım. biraz kilo sorunu onun içinde bir koşu bandı aldım. biraz kilo verdim ve en büyük faydası ise kanda bulunan yag oranlarını sınırların altına indirmeyi başardım. şimdilik normal düzeyde seyreden saglıgımı daha iyi koşullara çekebimenin yol ve yöntemlerini ögrenerek kendime deger vermeye davam edecegim. aslında herşey insanın kendi ellerinde ama idrak ve kavrama problemi var.

  saygı ve sevgilerimle.

  not: hülya abla hediyeler gelmedi. ikinciside obama-erdogan toplantısında ekonominin e si bile yoktu. bu sevindirici bir haber. klasik konularla geçmiş buluşma bu iyi…

  • hpolat says:

   Cok geçmiş olsun size. Enginarın çok yararlı olduğunu hep duyuyorum ama denemedim. Size iyi geldiğine sevindim. Haklısınız böyle günler, haftalar, aylar kamuoyunun dikkatini belli bir konuya çekmek için işe yarıyor. Hediyelerden bazılarının kaybolduğunu düşünüyorum, bu yüzden yeniden postalayacağım. Gecikme için özür dilerim. Kendinize iyi bakın, sağlık ihmale gelmez!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

September 2011
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930