Ferhat Göçer Türk Festivali’nde!

Posted October 3rd, 2011 at 2:51 pm (UTC-5)
Leave a comment

Hayat tesadüflerle dolu! Cuma günü Türk Havayolları’nın İstanbul-Washington uçağında kimler yoktu ki? Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melik Gökçek ve Folklor Müzik Gençlik Topluluğu, Ferhat Göçer ve Ömür Gedik, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson benim gördüklerim. Gökçek ve Göçer, Washington’daki yıllık Türk Festivali için uçtular Washington’a.

 

Her yıl Ekim ayının ilk Pazar günü Beyaz Saray’ın önündeki Pennsylvania Caddesi’nde bu yıl dört sokağa yayılan Türk Festivali ne yazık bu kez Washington’un birdenbire soğuyan yağışlı havasına yenik düştü. Yine de Ferhat Göçer konseri için saatlerce beklemekten usanmayanlar da vardı. Göçer, birbirinden güzel parçalarıyla ve 10’uncu Yıl Marşı’yla izleyicileri coşturdu. Kızım Deniz’in çektiği resim ve videolar size Pazar günkü festivale can katan Ferhat Göçer konseri hakkında fikir verecektir sanırım.  Keşke mümkün olsaydı da Ferhat Göçer Washington’da kapalı bir mekanda da güzel bir konser verebilseydi.

 

Kaliteli müziğe hasret kalan bizler için ilaç gibi gelirdi! Ben bu konuda tarafsız olamıyorum çünkü Ferhat Göçer Sarı Siyah adlı televizyon programından buyana favorilerimin başında geliyor. Son derece kaliteli olan bu programın devam etmemesine doğrusu çok üzülmüştüm. Umarım başka programlar hazırlayıp sunacaktır Ferhat Göçer gelecekte. Bir doktor olarak müzikte böylesine başarılı olması beni hiç şaşırtmıyor. Çünkü doktor olup da kendi alanları dışında büyük başarılara imza atan başka doktorlar tanıyorum. Örneğin Mehmet Öz. Örneğin klasik gitarist-besteci Mesut Özgen. O da Hacettepe Tıp mezunu bir doktor ve yıllarca doktorluk yaptıktan sonra müziğe gönül vermiş ve California’da yaşıyor 1996’dan buyana.

2 Ekim Pazar günü Özgürlük Meydanı’nda (Freedom Plaza) yapılan 2011 Washington Türk Festivali’nde Türkiye’yle Amerika’nın başkentleri “kardeş şehir” ilan edildi. Washington  Türk-Amerikan Derneği ATA-DC tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Türk Festivaline Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le Washington Belediye Başkanı Vincent Gray ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan da katıldı. Festivalin amacı Amerikalılar’a Türkiye’yi ve  yemeğinden kahvesine, folklöründen müziğine, Türk kültürünü tanıtmak. Geçen yılki Türk Festivali, Washington City Paper tarafından yapılan ankette “Washington’un En İyi Festivali” seçilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

October 2011
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31