BM:6 Milyon Öğretmene İhtiyaç Var

Posted October 5th, 2011 at 3:07 pm (UTC-5)
11 comments

Bugün 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü. Birleşmiş Milletler Dünya Öğretmenler Günü’nde yaptığı açıklamada bütün dünyada ilköğretimde altı milyon 100 bin öğretmene ihtiyaç olduğu uyarısında bulundu. Birleşmiş Milletler’in New York’taki Genel Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Milenyum Kalkınma Hedefleri’nin öngördüğü şekilde 2015 yılına kadar bütün çocukların ilkokul eğitimi almasının sağlanması için 6 milyondan fazla öğretmene ihtiyaç var. Bu ihtiyacın en çok duyulduğu yer Afrika alt kıtası. Altı milyon öğretmenin yarısının bu bölgeye gönderilmesi gerekiyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun elindeki istatistiklere göre, öğretmen açığı sadece Afrika kıtasında ve az gelişmiş ülkelerde sorun değil. Batı ve Avrupa’nın sanayileşmiş ülkelerinde, örneğin Amerika, İspanya, İrlanda, İtalya ve İsveç’te de ciddi bir öğretmen açığı mevcut.

Okullar için acilen 2 milyon öğretmen gerekiyor. 4 milyon öğretmene de emeklilik, hastalık veya meslek değişikliği gibi nedenlerle işten ayrılan öğretmenlerin yerini doldurmak için ihtiyaç var. Afrika’da 1 milyon 115 bin, Arap ülkelerinde 243 bin, Güney ve Batı Asya’da 292 bin, Kuzey Amerika’da 155 bin Batı Avrupa’da da 155 bin öğretmen aranıyor.Orta ve Doğu Avrupa, Orta ve Doğu Asya, Latin Amerika ve Karaipler bölgelerindeyse öğretmen ihtiyacı global açığın yüzde 11’ine eşit.

Bu yıl Dünya Öğretmenler Günü’nün teması “Öğretmenler Arasında Kadın Erkek Eşitliği”. Öğretmenlik mesleğinde özellikle de ilköğretimde kadın öğretmenler tüm dünyadaki öğretmenlerin yüzde 62’sini oluşturuyor. Bazı ülkelerde ilkokul öğretmenlerinin yüzde 90’ı kadın.

Bütün dünyada öğretmenlerin çalışma, ücret ve yaşam koşulları kötüleşiyor.UNESCO Başkanı İrina Bokova, “Eğer kızlarımıza ve oğullarımıza yapabilecekleri herşeyi yapma ve haklarını kullanma fırsatı vermek istiyorsak, öğretmenlik mesleğine ilgi duymalarını sağlayacak politikalar ve stratejiler geliştirmeliyiz,” dedi. Ayrıntıları  aşağıdaki link’te bulabilirsiniz.

http://www.unesco.org/new/en/media-services/single-view/news/

Bütün öğretmenlerin Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun. Çalışma ve yaşam standartlarının yükselmesi umuduyla!

 

 

11 responses to “BM:6 Milyon Öğretmene İhtiyaç Var”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla gündemi kaçırmıyorsunuz. çok hızlısınız size yetişemiyorum. vallahi çok enerjiksiniz.
  abla bugün farklı bir açıdan ve gündeme yakın bir yazı yazarak gökkuşagını renklendirmek istiyorum. ve bana emek veren bütün ögretmenlerimin önünde saygı ve sevgi ile egiliyorum.
  ve ayrıca başögretmenimiz cumhuriyet türkiyesinin kurucusu ve felsefesi gazi mustafa kemal atatürk e ayrıcalıklı ve özel olarak teşekürlerimi belirtmek istiyorum. huzur içinde yatsın sarı zeybek..

  “Dünya’yı değiştirebileceğini düşünecek kadar çılgın olan insanlar ancak Dünya’yı değiştirebilecek işler yapabilir.”

  “Bir proje ortaya çıkardığınızda ilk başta hatalar yapabilirsiniz, önemli olan hatalarınızı savunmak yerine bir an önce düzeltemeye çalışmaktır.

  “Yaprıklarımla olduğu kadar yapmadıklarımla da gurur duyuyorum”

  “Mezardaki en zengin adam olmak değil, yatağa yattığımda harika işler yaptık diyebilmektir benim için önemli olan”

  “Biz sadece, işletim sistemlerine baktık ve bunu daha basit ve daha güçlü yapabilir miyiz dedik.”

  “Benim işim insanlara iyi davranmak değil, onları geliştirmek”

  “Müşterinize ne istediğini sorup ona göre ürün çıkaramazsınız, çünkü siz onların istediğini yaparken onlar başka birşey istiyor olacaktır.”

  “Tasarım nasıl gözüktüğü veya nasıl hissettirdiği değildir, nasıl çalıştığıdır”

  “Hayattaki vaktiniz kısa, o yüzden işe yarar birşeyler yapmak için harcamanız çok önemli.

  “Korsan olmaya karar verdiysen deniz kuvvetlerine katılmak mantıksızdır”

  “Yaratıcılık, lider olmak ve takip eden olmak arasındaki farkta gizlidir”

  ” ‘Hayat kısa’, sanırım sadece öldüğümüzde anlayacağız bunu”

  “Hayatlarımızla ilgili seçimler bize ait, bu yüzden en iyisi olmak için çabalamalıyız”

  “Ben bir yılda 250 milyon dolar kaybetmenin ne demek olduğunu bilen insanlardanım, güvenin bana karakterinizi güçlendiren bir olay bu”

  40 yaşındayken; “Dünya’yı değiştirdiğimizi söylüyorlar ama değişmedi ben 40 yaşına geldim ve hala değişmedi. Doğuyoruz, büyüyoruz, çocuklar getiriyoruz Dünya’ya ve ölüyoruz.”

  STEVE JOPS STEVE JOPS STEVE JOPS STEVE JOPS STEVE JOPS STEVE JOPS

  bence okulunu bitirmiş ve iş dünyasına merhaba demiş her bireyin steve jops un hayatını ve sözlerini sanırım dikkate alsa daha iyi olur diyorum. ilk iş okuluna kaydını yaptıranlar için. ve yine onlar için iyi bir ögretmen elmayı ısırıpta logo ve marka yapan bu devasa ögretmen.

  bana bu imkanı veren ve hediyelerimi bana tekrar postalayan amerikanın sesi ve hülya ablasına çok teşekür ediyorum. kurumsa ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim abla.
  saygı ve sevgilerimle…

  • hpolat says:

   Siz de hiçbir şeyi kaçırmıyorsunuz. Ben de sizin enerjinizi takdir ediyorum sevgili okurum. İlginç bir haber görünce dayanamıyorum, çok eski alışkanlık, hemen birşeyler yazıp duyurmak istiyorum herkese. Sizin de yazdığınız gibi hepimiz öğretmenlerimize ve tabii büyük Atatürk’e çok şey borçluyuz. Hepimizin hayatında unutamadığımız öğretmenler vardır. Hepsine sevgiler, saygılar buradan. Steve Jobs’ın ölüm haberi beni de çok üzdü. Dün akşam televizyonda bir yetenek yarışması izlerken yayın kesildi ve New York’tan ABC muhabiri Terry Moran Jobs’ın ölüm haberini verdi. Üzülmemin nedeni bir teknoloji dehasının göçüp gitmesinin yanında, kanserden ölmüş olduğu gerçeği. Bu konuda çok duygusalım, ölümler içimi acıtıyor. Yazdığınız sözler çok güzel. Siz de epey araştırma yapmışsınız. Kutluyorum. Kendinize iyi bakın.

 2. muhammet celık says:

  bende sızı cok sevıyor aynı zamanda enerjınıze hayranım sesınız cok etkıleyıcı .sızlerı cok sevıyorum hulya hanım radyo yayınlarınız kesıdıgı gunden berı benden bır seyler gıttı yazdıgınız guzel sozlerden dolayı sızlerı kutluyorum kendınıze ıyı bakın

  • hpolat says:

   Muhammet Bey, çok teşekkürler. Bizi yıllardır izlediğinizi ve her zaman güzel yorumlar yaptığınızı biliyorum. Radyo yayınlarımız varken ve özellikle de Alo Washington programını yaparken sizlere doğrudan seslenmek, sizlerle doğrudan konuşmak çok güzeldi. Umarım bu blogda ve web sayfamızda ilginizi çekecek konular bulur ve güzel yorumlarınızı yollamaya devam edersiniz. Herşey gönlünüzce olsun!

 3. yasemin bayer says:

  Hülya Hanım merhaba, mail adresinize dolayısıyla size ulaşmaya çalışıyoruz bir süredir. Poşetler ve onların sebep olduğu kirlilik ile ilgili elinizde görüntülü bir çalışma olduğunu öğrendik. varsa bu konuda yardımcı olursanız çok memnun oluruz. teşekkürler.
  Yasemin BAYER
  yasemin.bayer@ibb.gov.tr

  • hpolat says:

   Sevgili Yasemin Hanım, sanırım bir isim benzerliği sözkonusu. Benim bilimsel bir araştırmam yok. Uzun yıllardır yayıncıyım. Biliyorsunuz Hülya Polat çok yaygın bir isim. Belki bu konuda araştırma yapan bir uzman da vardır. Umarım aradığınız araştırmacıya en kısa zamanda ulaşırsınız. İyi günler, iyi çalışmalar. Sevgiyle.

 4. It is really a great and useful piece of information. I’m happy that you just shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 5. logo yaptır says:

  Hello There. I discovered your blog the usage of msn. That is a really neatly written article. I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your useful information. Thank you for the post. I will certainly comeback.

  • hpolat says:

   Thanks for the nice words. Please keep coming back and comment on the other articles, too. Have a great day!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

October 2011
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31