Bugün 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü. Birleşmiş Milletler Dünya Öğretmenler Günü’nde yaptığı açıklamada bütün dünyada ilköğretimde altı milyon 100 bin öğretmene ihtiyaç olduğu uyarısında bulundu. Birleşmiş Milletler’in New York’taki Genel Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Milenyum Kalkınma Hedefleri’nin öngördüğü şekilde 2015 yılına kadar bütün çocukların ilkokul eğitimi almasının sağlanması için 6 milyondan fazla öğretmene ihtiyaç var. Bu ihtiyacın en çok duyulduğu yer Afrika alt kıtası. Altı milyon öğretmenin yarısının bu bölgeye gönderilmesi gerekiyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun elindeki istatistiklere göre, öğretmen açığı sadece Afrika kıtasında ve az gelişmiş ülkelerde sorun değil. Batı ve Avrupa’nın sanayileşmiş ülkelerinde, örneğin Amerika, İspanya, İrlanda, İtalya ve İsveç’te de ciddi bir öğretmen açığı mevcut.

Okullar için acilen 2 milyon öğretmen gerekiyor. 4 milyon öğretmene de emeklilik, hastalık veya meslek değişikliği gibi nedenlerle işten ayrılan öğretmenlerin yerini doldurmak için ihtiyaç var. Afrika’da 1 milyon 115 bin, Arap ülkelerinde 243 bin, Güney ve Batı Asya’da 292 bin, Kuzey Amerika’da 155 bin Batı Avrupa’da da 155 bin öğretmen aranıyor.Orta ve Doğu Avrupa, Orta ve Doğu Asya, Latin Amerika ve Karaipler bölgelerindeyse öğretmen ihtiyacı global açığın yüzde 11’ine eşit.

Bu yıl Dünya Öğretmenler Günü’nün teması “Öğretmenler Arasında Kadın Erkek Eşitliği”. Öğretmenlik mesleğinde özellikle de ilköğretimde kadın öğretmenler tüm dünyadaki öğretmenlerin yüzde 62’sini oluşturuyor. Bazı ülkelerde ilkokul öğretmenlerinin yüzde 90’ı kadın.

Bütün dünyada öğretmenlerin çalışma, ücret ve yaşam koşulları kötüleşiyor.UNESCO Başkanı İrina Bokova, “Eğer kızlarımıza ve oğullarımıza yapabilecekleri herşeyi yapma ve haklarını kullanma fırsatı vermek istiyorsak, öğretmenlik mesleğine ilgi duymalarını sağlayacak politikalar ve stratejiler geliştirmeliyiz,” dedi. Ayrıntıları  aşağıdaki link’te bulabilirsiniz.

http://www.unesco.org/new/en/media-services/single-view/news/

Bütün öğretmenlerin Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun. Çalışma ve yaşam standartlarının yükselmesi umuduyla!