Türkiye Aşığı Üç Amerikalı Öğretmen

Posted October 13th, 2011 at 8:47 am (UTC-5)
14 comments

28 Temmuz’da yayınladığım blog yazısında sizlere Türk Kültür Vakfı’yla Dünya İşleri Konseyi’nin (World Affairs Council) de katkısıyla yürüttüğü ortak bir çabadan söz etmiştim. İki kuruluş, her yıl Amerikalı öğretmenleri Türkiye’ye götürüyor, her türlü masraflarını karşılayarak onlara Türkiye’yi tanıtmaya çalışıyor.  Ben de yürükten inanıyorum ki Amerika’da Türkiye’yi tanıtmanın en iyi yollarından biri, Amerikalı öğretmenleri bilgilendirmek. Konuyu gündeme yeniden getirmenin yararlı olacağını düşündüm.  O yazıda da vurguladığım gibi, Amerika’da öğretmenlik her ülkede olduğu gibi önemli bir meslek. Burada öğretmenler kendilerini geliştirmek için hiçbir fırsatı kaçırmaz. Okumaya devam eder, seyahatlerle dünya hakkındaki bilgilerini geliştirip öğrencilerine aktarmak için özel çaba gösterirler. Neden önemli öğretmenlere Türkiye’yi tanıtmak? Çünkü her öğretmen yılda bir sınıfa bile giriyor olsa en az 30 öğrencisine Türkiye’yi anlatabilir. Birkaç sınıfa ders veriyorsa, bu sayı 3’e, 4’e katlanır. Bu öğretmen öğretmen arkadaşlarına, ailelerine Türkiye’yi ve Türkler’i ne kadar sevdiğini anlatırsa sayı daha da artar.  Amerikalı bir öğretmenin etkisi bir lobicininkinden daha etkili olabilir. Türkiye’yi görmüşse bu öğretmen ve olumlu izlenimlerle edinmişse, sık sık Türkiye’ye gitmesi, dostlarını Türkiye seyahatine heveslendirmesi de büyük olasılık. Diyebiliriz ki, bir domino etkisi yapar bir öğretmenin Türkiye’yi sevmesi. Bu yüzden öğretmenlerin Türkiye turları büyük önem taşıyor.

Yaz aylarında iki ayrı grup halinde Türkiye’yi gezen, inceleyen 57 Amerikalı öğretmen, şimdi harıl harıl  sınıflarında Türkiye’yi tanıtma programları hazırlıyor. Yaz aylarında İstanbul’da Ayasofya, Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nı gezen öğretmenler ayrıca Darüşşafaka, Beşiktaş Anadolu lisesi ve Karacasu’daki Ataköy İlköğretim Okulu’nda incelemeler yaptı. Bursa’yı da gezen  öğretmenler, Efes, Çatalhöyük, Kapadokya’ya da giderek, Türkiye’nin tarihi ve doğal zenginliklerini gördü.  Vakıf (TCF) 2007 yılından buyana 348 öğretmene Türkiye’yi gezdirdi.

Geçtiğimiz günlerde TCA’dan Brian Wagner’dan bu öğretmenlerden bazılarıyla tanışmak için yardım istedim. Her zamanki gibi kırmadı ve Türkiye’den dönen üç öğretmenle biraraya gelmemi sağladı. Öğretmenleri Washington’un sevilen Türk lokantalarından Divan’a davet ettim ve kameraman arkadaşım Serdar Keskin’le birlikte yola düştük. Başkentin gözde semtlerinden Georgetown’da Divan Restoran. Yemekleri güzel, servisi hızlı, personeli güleryüzlü, etrafı camla çevrili aydınlık bir mekan. Tabii çok merak ediyorum bu üç öğretmenin Türkiye hakkında neler düşündüğünü ve sizlerle de paylaşmak istiyorum. İşte birkaç saat süren sohbetimizin özeti.

Mary Shoukat, Frantzie Cadet ve Maria Shields ile randevulaştığımız saatte Divan’da buluşuyoruz. Önce Mary Shoukat yanıtlıyor sorularımızı. Dünya tarihi dersi okutuyor Virginia’da bir lisede ve farklı kültürlerin sosyal yaşamlarını inceliyor öğrencileriyle. Türkiye onu çok etkilemiş. “İlk kez gittim ve iki hafta değil, iki ay bile yetmez bu kültürü tanımaya sonucuna vardım” diyor açık yüreklilikle. En çok Efes’i beğenmiş. En sevdiği yemek İskender kebap olmuş. Tabii Divan’da seçtiği yemek de o oluyor. Ziyaret ettikleri okullarda tanıştıkları öğretmenlerin anlattıkları da onu çok etkilemiş. “Öğrencilerden çok saygı gördükleri anlaşılıyor” diye anlatıyor ve çok imrendiğini gizlemiyor, “Biz burada bazı öğrencilerin öğretmenlere karşı davranışlarından fazla hoşnut değiliz” diyor. Beyaz bir otobüsle gezmişler Türkiye’yi ve otobüs şöförünün çok iyi bir sürücü olduğunu, turist rehberlerinin engin  bilgisinden, Türk insanının konukseverliğinden, sıcaklığından çok etkilendiğini anlatıyor uzun uzun. Tekrar gitmek istiyor Türkiye’ye. Peki, Türkiye hakkında öğrendiklerini nasıl aktaracak öğrencilerine? “Dersim çok müsait, dünya tarihini okurken, Türkiye’nin de çok zengin bir tarihi olduğunu söyleyecek, ardından tarihi bilgiler verecek, orada çektiğim yüzlerce fotoğrafı göstereceğim” diye yanıtlıyor bu soruyu Mary Shoukat.

Frantzie Cadet, ilkokul öğretmeni.  Haitili göçmen bir aileden geliyor. Mesleğini çok seviyor. O da Virginia’da öğretmenlik yapıyor. Geçen yıl sınıfında tam 14 ülkeden öğrenci olduğunu anımsıyor gülümseyerek. Çok candan, açık sözlü bir insan. “Türkiye’ye hayran kaldım, ne göreceğimi bilmiyordum ama beklentilerimin çok çok üstünde bir ülkeyle karşılaştım. Tarihi zenginlikler büyüledi beni. Afrodisias, Kapadokya inanılmaz yerler. Tekrar gideceğim Türkiye’ye ve özellikle Kapadokya’da iki gün değil en az bir hafta kalacağım” diyor.  Amerikalı öğretmene göre bugünü iyi anlamak için geçmişi, tarihi bilmek önemli. Sadece insanın kendi ülkesinin tarihini bilmesi de yeterli değil, dünya tarihini de bilmek, anlamak lazım. Cadet, Türk yemeklerini de çok sevmiş. Domuz eti yemediğini, kuzu etini çok sevdiğini, damak tadı olarak herşeyi kendine çok uygun bulduğunu söylüyor. Öğrencilerine Türkiye’yi anlatma yöntemi de ilginç. “İlkokul çağında çocukların dikkatini uzun süre bir konu üzerinde tutmak zor. Bu yüzden onlara verdiğim bilgilere dayanarak ailelerine Türkiye’yi tanıtan bir kompozisyon yazmalarını isteyeceğim. Kompozisyonu yazdıkları sırada onlara Türk müziği dinletecek, Türkiye’de çoğunu Mary’nin çektiği resimleri göstereceğim. Tabii satın aldığımız el yapımı hediyelik eşyalarla sınıfı süsleyecek, onlara küçük ve özel bir Türkiye ortamı yaratacağım. Ayrıca her yıl okulda düzenlediğimiz “Uluslararası Gün”de, bir tanıtım masası hazırlayacağım.” Bütün bunları heyecanla anlatıyor Frantzie Cadet.

Maria Shields,  bir lisede sanat ve sanat tarihi öğretmeni. Türkiye’de en beğendiği yeri sorunca, hiç tereddüt etmeden “İstanbul” diyor. Boğaz’a, İstanbul’un eskiyle yeniyi kaynaştıran olağanüstü havasına, antikasından kumaşına, sesinden, rüzgarına, doğasından tarihine,  insanından çayına her şeyine hayran olmuş. Sanat galerilerine, sergilerine tutulmuş. Şöyle devam ediyor Maria: “Beni de en çok etkileyen insanların birbirine bağlılığı, yakınlığı, ailelerin birilikte zaman geçirmesi oldu. Bir Pazar günü Boğaz yakınlarında bir parka gittik, birlikte piknik yapan, çocuk çocuk eğlenen, yemek yiyen aileleri gördük. Anneler babalar, çocuklar, dedeler, büyükanneler hepsi biraradaydı. Türkler biraraya gelip doğanın tadını çıkarıyor, aileleriyle daha çok zaman geçiriyorlar. Herkesin elinde birer Blackberry yoktu. Hayat daha yavaş akıyor gibi geldi, daha huzurlu. Sanki 1950’lerdeki Amerika gibi. Hiç konkmadım oradayken. Yankesicilerle karşılaşmadık. Herşey çok güzeldi. Herkes çok yardımseverdi. Topkapı Sarayı, Ayasofya, herşey çok harikaydı. İstanbul çok kozmopolit bir kent, orada daha önce evimde konuk ettiğim bir öğrenciyle karşılaştım. Bazı üniversiteleri de ziyaret ettik Boğaz’da. Bir de Türkiye’de seyahat eden öğretmenlerin kalması için özel Öğretmen Evleri olduğunu öğrendik. Çok ilginç geldi. Hepimiz  tekrar gitmek istiyoruz Türkiye’ye.  İki binden fazla resim çektim. Kaligrafiden çok etkilendim, Camilere bayıldım. Öğrencilerime hepsini anlatıp göstereceğim. Lalenin Türkiye’den çıktığını da öğrendim, bahçeme lale ekeceğim. Öğrencilerime mimarisinden tekstiline, tarihi kalıntılarından kaligrafisine kadar Türkiye’nin herşeyini anlatmak için sabırsızlanıyorum.”

Bütün bunları duyup da duygulanmamak elde değil. Divan’daki harika yemekler ve anlatılanların güzel bir şarkı gibi geldiği sohbetimiz sona eriyor böylece. Mary Shoukat, Frantzie Cadet ve Maria Shields’a Türkiye izlenimlerini bizimle paylaşmak için bize ayırdıkları saatler için çok teşekkür ediyoruz.

Söyleşimizi dinlemek için link:

İzlemek için link:

 

14 responses to “Türkiye Aşığı Üç Amerikalı Öğretmen”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla yazıları okudum ve biraz da videoyu izledim. ingilizce oldugu için tabii ki anlayamadıgım bir video izlemiş oldum. türk derneginin yaptıgı bu güzel davranış ve ögretmenlere sundugu bu olanak için teşekür ediyorum. sizinde dediginiz gibi bunun türkiyenin tanıtımı için çok önemli ve verimli buluyorum. gerçekten lobicilikten daha iyi sonuçlar verebilir diye sizin gibi düşünüyorum. ben bu güzel ve muhteşem haberinizden etkilenerek gelecege dair düşüncemi size aktarmak istiyorum.

  eger gelecekte istedigimiz aşamalara ulaşırsak. temsilciler meclisinin 538 temsilcisine senatonun 100 senatörüne, bütün eyalet valilerine, ve eyaletlerin meclis üyelerine periyodik olarak türkiye tatili yapabilme ve türkiyeyi yaşayarak ögrenebilmelerinin önünü açmayı hedefliyorum. bunun için büyük bir uzman kadro ve profesyonel organizatörlerle çalışmam gerekecek. bizden teklif etmesi isteyen arzu edenin bu imkanı periyodik olarak kullanma hakkını ise onların özgür iradelerine bırakmak dogru olur diye düşünüyorum. bu tatil için kişisel harcamaları dışında hiçbir ücret almayacagız.

  sizin işlediginiz konudan yola çıkarak gelecege dair bir varsayım ve öneri oluşturmayı başarabildim. bir anlamda bana yardımcı oldunuz size çok teşekür ederim.

  saygı ve sevgilerimle

  • hpolat says:

   Sizler için öğretmenlerin videoda söylediklerini tercüme edip özetledim. Yazıda neler söylediklerini okuduğunuza göre anlaşılmamış birşey kalmamıştır diye düşünüyorum. Öneriniz güzel, umarım birileri dikkate alır. En iyi dileklerle.
   Not: Yolladigimiz paketi alınca haber verirseniz sevinirim. Umarim bu defa kaybolmaz!

 2. muhammet celık says:

  hulya cok guzel yazıları okudum turkıyenın tanıtım acısından yaptıgınız bu program ıcın sıze sonsuz tesekkurler bundan sonra başka yorumlarınız ve haberlerınızı beklıyorum .sızlerı cok sevıyorum

  • hpolat says:

   Beğendiğinize çok sevindim. Buradaki önemli ve ilginç gelişmeleri sizlere duyurmaya devam edeceğim. Siz de düşüncelerinizi yazın lütfen ki seçtiğim konular yararlı oluyor mu bileyim. Görüşlerinizi yazdığınız için sonsuz teşekkürler, en iyi dileklerimle…

 3. Metin KABA says:

  Elinize sağlık

  • hpolat says:

   Çok teşekkür ederim Metin Bey. Beğendiğinize sevindim. Gerçekten de öğretmenlerle sohbet çok güzel geçti. Türkiye’yi ve Türk insanını o kadar çok sevmişler ki anlata anlata bitiremediler. Bunları duymak çok iyi geldi. Her zaman eleştiri dinlemekten bıktık sanırım! Sevgiyle.

 4. gülenay arıkan says:

  hülya hanım bende a.b.d yi gören şanslı kişilerdenim waşington dc de gördüm a.b.d yi çok beğendim ülkemde yani türkiyemde çok güzel ama prensip, kural, nezaket, düzen açısından bizden çok çok çok öndeler. benim kızım damadım torunum maryland eyaleti baltimorede yaşıyorlar. ben çanakkaleliyim sizleri burayada beklerim ,misafir etmekten gurur duyarım . teşekkür ederim.

  • hpolat says:

   Gülenay Hanım, yazdığınız için çok teşekkür ederim. Buraları gördüğünüz için biliyorsunuz. Belli bir düzen var. Ama ekonomik kriz çok canyakıyor. Ekonomik sıkıntılar Amerika’da da ciddi şekilde hissediliyor. İş bulmak iyice zorlaştı. Ekonomi, bilgisayar mühendisliği, tıp gibi alanlarda mezun olanlar kolay iş bulurken, sosyal dallarda okuyanlar mezun olduktan sonra uzun zaman iş aramak zorunda kalıyor. Keşke elden birşey gelse. Umarım damadınız, kızınız ve torununuz için işler yoluna girer en kısa zamanda. Kendinize iyi bakın. Sevgiler.

 5. biber hapı says:

  websitenizi takip ediyorum. gerçekten mükemmel yazılarınız var.teşekkürler

  • hpolat says:

   Beğendiğinize sevindim. Umarım okumaya devam edersiniz. Yorumlarınızı her zaman beklerim. En iyi dileklerle.

 6. You can certainly see your skills in the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

October 2011
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31