İngilizce adıyla Halloween yani Cadılar Bayramı her yıl Amerika’da 31 Ekim’de kutlanır. Bu yıl da öyle oldu. Önce gelin Beyaz Saray’daki Halloween kutlamasına uğrayalım! Başkan Barack Obama, eşi First Lady Michelle Obama ve iki kızları Cadılar Bayramı kutlamasında….


Cadılar Bayramı aslında  çok eski yüzyıllardan buyana uzanan bir gelenek. Amerika’da da Cadılar Bayramı’nda korkunç maskeler, garip giysiler, dehşet verici filmler moda.  Halloween’de başkent Washington’un gözde eğlence mekanlarından Georgetown ve Clarendon başta olmak üzere gençler birbirinden ilginç giysileriyle sokakları ve gece klüplerini doldurdu. Lady Gaga’lar, Smurf’ler, Kaptan Kirk’ler ve diğer çizgi  ve kurgu bilim film kahramanlarını, birbirinden acaip karakterlerini simgeleyen maskeler giymiş yüzlerce kişi çok renkli bir görüntü oluşturdu. Bu yıl da yine özellikle Georgetown’da adeta bir festival yaşandı. Cadılar, vampirler, ünlü pop yıldızları, çizgi film karakterleri güldü, eğlendi.

Ama Halloween en çok çocukları sevindiren bir olay. Gündüz okullarda yapılan kostümlü derslere ek olarak akşam da 19:00-21:00 arasında çocuklar anne babalarıyla birlikte, ellerinde torbalar kapı kapı dolaşarak şeker topladı. Onlara şeker, çikolata dağıtan komşuları da renkli kostümleri ve yüz makyajları içinde onları tanımadıkları numarası yapıp korkar göründüler.  Kutlamalar öncesi çocukları olanlar evlerini örümcek ağları, Halloween’in sembolü olan ve içinde mum yanan balkabaklarıyla süsledi. Çocuklara çikolata ve şekerleme vermek istiyorsanız, evin önündeki ışığı açık tutmanız, yok istemiyorsanız, karanlıkta oturmanız gerek. Biz de her yıl olduğu gibi, torba torba çikolata aldık, mahallenin çocuklarını beklemeye koyulduk. Bizim çocuklar büyüdükleri için evde Halloween telaşı olmadı. Ama kızım Lady Gaga kılığına girip arkadaşlarıyla Georgetown’a gitti. Ertesi gün gazetede Georgetown’da enaz iki genç kızın  bıçaklanıp öldürüldüğünü okuyunca nasıl bir korku geçirdiğimi tahmin edersiniz!

Gelelim bizim mahallenin çocuklarına. Bu yıl bekledik, bekledik, çikolataların bazılarını kendimiz yedik buarada, gelen giden olmadı. Oysa her yıl akın akın gelirler, her defasında çikolata yetişmeyeceği telaşına kapılırdık. Bu kez bütün ışıkları şıkır şıkır yaktığımız halde çocuklar sırra kadem basmıştı! Doğrusu endişelenmedik değil.  Acaba çocukları cadılar mı kaçırmıştı? Meğer hepsini toplu halde yakındaki bir mahallede özel olarak hazırlanan Halloween eğlencesine götürmüşler. Düşünün tamamen örümcek ağlarıyla süslenmiş, mumlarla yarı aydınlatılmış, hortlaklarla cadıların ve de vampirlerin kol kezdiği bir “Haunted House!”. Ben nedense Halloween’e bir türlü alışamadım. Ama bu yıl çikolatalar bize kaldı ya, sevinmedim desem yalan olur!!!

Tahmin edin bakalım, ekonomik kriz kostüm alışverişlerini etkiledi mi bu yıl? Bir ölçüde. Ama birçok kişi Cadılar Bayramı’nı kutlama alışkanlığından vazgeçmedi ve  40 ila 60 dolar arasında harcama yaptı Halloween kostümü ve maskesi için.Birçok kişi makyajini kendisi yapıp, kostüm satın alamayı tercih etti. Birçok mağazada, kanlı bir maske 30 dolara, aslan pençesi şeklindeki eldivenler 2 dolara, Drakula pelerini 20 dolara, Lady Gaga perukları da 10 dolara satıldı. Uzay filmlerinin karakterlerinin kostümleriiyle 50 dolar civarında alıcı buldu. Bu yıl en çok satılan  peruk ve kostüm hangisiydi sizce? Kaddafi peruk ve kostümü! 10 dolara Kaddafi peruğu (uzun kıvırcık siyah saç) ve 20 dolara da Kaddafi tüniği ya da pelerini aldı birçok kişi. Halloween’le birlikte Noel ve yılbaşı alışverişleri de başlamış oldu.

Birkaç Halloween şarkısı dinlemek istersiniz belki. Bakalım  nasıl bulacaksınız?