Eski başkan Bill Clinton’ın yeni kitabı bir ekonomi reçetesi. Amerika’da işsizliğin yüzde 9’un altına inmediği, mortgage kredilerini ödeyemedikleri için evlerini kaybedenlerin sayısının azalmadığı, ekonomik kriz ve durgunluğun daha çok can yakacağa benzediği bir dönemde eski başkan da kağıda kaleme, ya da bilgisayara sarılıp kendi ekonomik tedavi programını şekillendirdi. Bill Clinton’ın yeni kitabının adı, “Back to Work”, Türkçe’ye “İşbaşına” diye çevirmek mümkün. Kitapta Bill Clinton genelde Başkan Obama’nın politikalarına destek veriyor, yeni iş alanları açmak için yeni harcamalar öneriyor ve yeşil teknolojiyi teşvik ediyor. Ancak Bill Clinton aynı zamanda Barack Obama ve yönetimini ve bütün Demokratlar’ı, Cumhuriyetçi Parti’nin “düşük vergi ve küçük hükümet” planına karşı tutarlı ve sağlam bir merkezi mesaj veremedikleri gerekçesiyle eleştiriyor.

California Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve tarihi dersleri veren Matt Dallek’e göre, aslında Bill Clinton, birçok Demokrat’ın ekonomik durum yüzünden duyuduğu çaresizliği ve öfkeyi yansıtıyor. Dallek, Beyaz Saray’ın ekonomik mesajını Amerikalılar’a yeterince kuvvetli bir şekilde sunamadığını düşünüyor. Cumhuriyetçiler’in bu konuda seslerini ve tepkilerini daha açık bir şekilde ortaya koyduklarını düşünüyor birçok uzman gibi Dallek de. Eski başkan Bill Clinton kitabında borç tavanını yükseltme konusundaki siyasi çekişmenin, Amerika’yı zayıf ve kafası karışık bir ülke olarak gösterdiğini ve imajına zarar verdiğini savunuyor. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jay Carney kitabın yararlı olduğunu, Başkan Obama’nın aldığı olumlu önlemlere destek verdiğini söylemekle yetindi.

Biliyorsunuz Amerika, yılbaşından itibaren yeni bir seçim dönemine giriyor. Başkan Obama’nın ikinci dönem için seçilip seçilmeyeceği tartışması çoktan başladı Amerika’da. Kimileri ekonomiyle ilgili konularda yetersiz kaldığı gerekçesiyle Obama’yı eleştiriyor ve ikinci dönem şansının fazla olmadığını savunuyor. Bazı uzmanlarsa Cumhuriyetçi Parti’nin aday gösterebileceği güçlü bir aday olmadığını, şu ana kadar adı geçen politikacıların hepsinin zayıf kaldığını ve Obama’nın seçilme şansının yüksek olduğunu söylüyor. Bill Clinton’ın kitabının bugünlerde yayınlanmış olması seçmeni ne kadar etkiler bilemiyorum ama şunu unutmamak gerekir ki, Bill Clinton on yıl önce Beyaz Saray’dan ayrıldığı zaman Amerikan ekonomisi altın günlerini yaşıyordu, bütçe açığı değil fazlası vardı ve işsizlik yüzde 4,5’un altındaydı. Demek istediğim şu, Bill Clinton’ın o günleri hatırlatarak, ekonomi dersi vermesi doğal.

Siz ne dersiniz?