Partilerüstü Süper Komite, partizanlığa yenik düştü ve bütçe açığını azaltma konusunda anlaşmaya varamadığını açıkladı.  Washington’da karanlık bir ekonomik manzara var, resimdeki gibi. Bugün hava da aynı şekilde karanlık ve yağışlı. Doğa da gözyaşlarını tutamıyor anlaşılan!  Şimdi gelelim bütün bu karamsarlığın nedenine. Amerikan hükümetinin federal bütçe açığını önümüzdeki on yıl içinde 1 trilyon 200 milyar dolar azaltmakla görevlendirilen Kongre özel komisyonu Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasındaki şiddetli çekişmeye kurban gitti. “Süper Komite” adıyla bilinen 12 üyeli özel komisyonun eşbaşkanları anlaşmaya varamadıkları yolundaki ortak açıklamayı dün akşam yaptı. Demokrat Partili Senatör Patty Murray ve Cumhuriyetçi Partili Senatör Jeb Hensarling tarafından yapılan ortak açıklamada, mali krize çözüm aranması ve çözümü gelecek nesillere bırakmama konusundaki ortak inanç dile getirildi. Taraflar anlaşmaya varamadığı için 2013 yılı Ocak ayından başlayarak  savunma dahil, Amerika’nın çok sayıda iç harcamalarında büyük miktarda otomatik kesintilere gidilecek. Tabii bu kesintilerden federal bütçeye dahil olduğu için Amerika’nın Sesi’nin de nasibini alması sözkonusu.

Başkan Obama, Kongre’de Süper Komite’nin beceriksizliğinin yol açacağı otomatik bütçe kesintilerini engelleyecek her türlü girişimi veto edeceğini açıkladı. Obama, “Otomatik kesintileri engellemenin tek yolu Kongre’nin yeniden sorumluluk alıp, bütçe açığını en az 1 trilyon 200 milyar dolar düşürecek bir plan üzerinde uzlaşmasından geçiyor,” diye konuştu. Başkan’ın borç komisyonu eşbaşkanlarından Alice Rivlin, Süper Komite’nin başarısızlığı üzerine, “Büyük bir fırsat kaçırıldı,” dedi. Savunma Bakanı Leon Panetta da Kongre’nin gelecek yıl uzlaşmaya varamaması durumunda Pentagon bütçesinin çok ağır kesintilere hedef olacağı, bunun ülke savunmasına büyük zarar vereceği uyarısında bulundu.

Kongre’deki Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeler, Süper Komite’nin uzlaşmaya varamamasından birbirlerini suçluyor. Senato’daki Demokrat Parti grup lideri Harry Reid, partisinin ülkenin çıkarları için büyük kesintiler öngören pazarlıklar yapmaya razı olduğunu, ama bunun karşılığında zenginlerin de kendi paylarına düşen fedakarlığı yapması gerektiğini söyledi. Reid, Cumhuriyetçiler’in Demokratlar’ın taleplerinin yarısına bile razı olmadığını savundu. Senato’daki Cumhuriyetçi Partili grubun lideri Mitch McConnell ise Demokratları devleti büyütmeye çalışmakla suçladı.

Süper Komite’nin bütçe kesintisinde uzlaşamaması, Amerikan borsasında ve dünya borsalarında büyük  düşüşlere neden oldu. Kongre’nin ulusal sorunlarla başa çıkma konusundaki yetersizliğinin kronik hale gelmesi büyük düş kırıklığına yol açıyor. Yeni bir kamuoyu yoklaması, Amerikan Kongresi’ne duyulan sempatinin, komünizme duyulan sempatinin bile altına düştüğünü, halkın Kongre’ye güveninin iyice sarsıldığını gösteriyor.

Bakalım bütün bunlar siyasi ortamı nasıl etkileyecek. Seçmenler gelecek yıl Başkanlık ve Kongre seçimlerinde sandık başında tercihini neye göre yapacak. Siz ne dersiniz?