Eski Başkan Kızları TV’de

Posted December 7th, 2011 at 3:54 pm (UTC-5)
5 comments

Söz verdiğim gibi bir televizyon yazısı daha size sevgili okurlar ve  yine bir soru. Eski başkan kızları nerede?  İki dönem başkanlık yapan Bill Clinton’la Obama yönetiminin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın tek çocukları, biricik kızları Chelsea Clinton NBC Televizyonu’nda işe başladı geçen ay. NBC televizyonunda muhabirlik ve programcılık yapacak Chelsea.

Bütün Amerika’nın gözleri önünde büyüyen, üniversiteyi bitiren, evlenen Chelsea, 1992 yılında babası Bill Clinton’ın başkan seçilmesiyle bir anda medyanın ilgi odağı haline geldi. Ancak  ailesinin isteği ve sonra da kendi seçimiyle kameralardan uzak durdu, babasının iki dönem başkanlığı, annesinin başkan adaylığı kampanyası ve ardından bugün de dışişleri bakanlığı boyunca hiçbir zaman basın yayın organlarına malzeme olmadı, buna büyük özen gösterdi.

 

Peki şimdi nereden çıktı televizyon muhabiri olmak? NBC Televizyonunun Başkanı Steve Capus bu konuda samimi bir açıklama yaptı geçtiğimiz günlerde ve özetle şunları söyledi: “Chelsea Clinton’la ilk kez Temmuz ayında konuştum. Ona hayatının bundan sonraki bölümünde ne yapmak istediğini sordum. Bana 2008 yılında annesinin seçim kampanyası sırasında Amerika’nın çeşitli yerlerinde çok farklı hikayeleri olan insanlara rastladığını, yaptıklarından çok etkilendiğini ve bunu duyurmak için bir yol bulmak istediğini anlattı. Söylediklerinden, samimiyetinden çok etkilendim. Muhabir olarak günün en önemli haberi üzerinde çalışmak istemiyordu, derdi televizyon yıldızı olmak değildi. Gerçek hikayeler anlatmak istiyordu. Bizim akşam haberlerinde gönüllü çalışmalarıyla kamuoyunda sesini duyuran kişilerle ilgili yeni bir bölümümüz var, çok ilgi görüyor. Bir de “Rock Center with Brian Williams” adlı bir  haber-magazin programımız var, orada da başkalarının yaşamına önemli katkılarda bulunan insanları tanıtıyoruz. Bunun için ideal olduğunu düşündüm ve ona hemen iş teklif ettim.”

 

31 yaşındaki Chelsea Clinton NBC’de tam gün çalışacak ve haberlere katkıda bulunacağı gibi, özel ropörtajlar da yapacak. Son yıllarda evlenen Chelsea Clinton  uzunca bir süredir  babasının kurduğu William J. Clinton Vakfı’nın desteklediği davalar hakkında konuşmalar yapıyor, bütün Amerika’yı dolaşıyor. Chelsea Clinton 2008 yılında annesinin kampanyası sırasında tam 400 toplantıda konuşma yapmıştı. NBC’den kaç para alacağı açıklanmadı Chelsea Clinton’ın ancak adının açıklanmasını istemeyen bir aile dostları, Chelsea’nin kazancının büyük bölümünü  Clinton Vakfı’na ve  geçen ay ölen anneannesinin anısına George Washington Üniversite Hastanesi’ne bağışlayacağını söyledi.


Chelsea Clinton, NBC’de işe giren ilk başkan kızı değil. Ondan önce de George W.Bush’un ikiz kızlarından biri olan Jenna Bush Hager, Ağustos’ta NBC kadarosuna katılmıştı. 27 yaşında olan ve başkent Washington yakınlarındaki Baltimore kentinde öğretmenlik yapan Jenna Bush, NBC’nin sabah programına ayda bir katkıda bulunacak, yarım gün öğretmenliğe devam edecek.

 

Hep yazar olmak istediğini söyleyen Jenna’nın yayınlanmış iki kitabı var. Jenna Bush Hager, kitaplarından birinde HIV virüsü taşıyan genç bir annenin dramını anlatıyor. “Ana’s Story: A Journey of Hope” adlı kitabın tanıtımı için Amerika’nın çeşitli kentlerine giden Jenna Bush Hager, birçok televizyon programına da katılmıştı. Hatta bir sabah programını Jenna annesi Laura Bush’la birlikte sunmuştu.


Jenna ikiz kardeşi Barbara Bush’la da ekranlarda program sunarak büyük beğeni kazanmıştı. NBC yetkililerine göre Jenna Bush Hager, siyasi program yapmayacak, siyasi olayları izlemeyecek.

 

Senator  John McCain’in kızı Meghan da NBC Televizyonunda. MSNBC’de çalışan Meghan da bu yıl NBC’nin işe aldığı gençlerden biri. Eski başkanlardan Ronald Reagan’ın oğlu Ronald Reagan Junior da Air America’da kendi radyo programını sunuyor. Uzmanlar Beyaz Saray veya siyaset deneyimi olan başkan çocuklarının veya siyasetçi kızları ya da oğullarının  televizyonlar  için önemli bir kazanç olduğunu söylüyor. Çünkü bu gençler çok iyi eğitim görüyor, siyasetin içinde yaşıyor ve dünya deneyimleri oluyor. Bakalım Chelsea Clinton ve Jenna Bush Hager televizyonda ne kadar başarılı olacak. Siz ne dersiniz?

 

 

5 responses to “Eski Başkan Kızları TV’de”

 1. Anil says:

  Iyi seçim onun için, belki sonra politikaya geçer diye tahmin ediyorum.

 2. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla hızınıza ve kalitenize yetişemiyoruz. eski başkanların kızlarının ve ogullarının medyaya ilgisinin bir portresini okudum yukarıdaki yazı ile. dünyanın bir hediyesi vardır. anne ve babanın elde ettigi imkan ve olanakları yaşamak çocuklara kalıyor sürekli. başkanın kızları sayın hanımefendi chelsea clinton ve jenna ve barbara bush. bunların yaşam tarzları ve ilgilendigi konular ve yine hangi meslegi tercih ettiklerini benim gibi takip etmek isteyen hayranları olabilir.

  hülya abla işlerim ve gelecegim bekledigim mükemmellikle hayata geçirebilecegim günleri düşündügümde. eski başkanın kızları hakkında kuracagım washington merkezli lobi kuruluşu aracılıgı ile amerika bir ilke imza atatbilmenin koşullarını yaratmak istiyorum. eski başkanın kızları zamanla daha profesyonel olacaklardır. benim onlar için ve kendi çıkarlarım için gelecege dair öngörüm şöyle.

  gelecekte. bir başkanlık yarışında demokratların adayı olarak chelsea clinton. cumhuriyetçilerin adayı olarak barabara bush hanımefendiyi amerikanın ilk bayan başkanın seçilebilecegi bir başakanlık yarışını öngörüyorum. lobi kuruluşumun bu iki hanımefendiyi yüreklendirerek onları bu ortama hazırlama cesaretini hazırlamayı bizler yapacagız. onlara benden chelsea için 1 milyar dolar ve barabara için 1 milyar dolar. yardım yapacagım.
  umarım politikaları bu paranın geri dönüşümü bana geri saglar diye çıkarımı hesaplıyorum.

  hülya abla benden bu kadar. bu konu biraz nazik başkanların kızları için istemiyerek bir hata yapmamak için kısa tutuyorum. eski başkanların kızlarına özel ve tüzel hayatlarında başarılar dilerim. özellikle barabara bush hanımefendiye. ben onun çok eski bir hayranıyım. o yüzden.

  kurumsal ve mesleki hayatınızda başarılar dilerim saygı ve sevgilerimle.. hülya abla…..

  not: dünyada herkes aslında bir yıldızdır. güneş onlara adil bir şekilde davranır mantıgı ile hayat herkese adil davranır. pes etmeyenlerin kazanacagı bir dünya diliyorum.

 3. Sina Osario says:

  I’d constantly want to be update on new posts on this website , bookmarked! .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

December 2011
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031