Söz verdiğim gibi bir televizyon yazısı daha size sevgili okurlar ve  yine bir soru. Eski başkan kızları nerede?  İki dönem başkanlık yapan Bill Clinton’la Obama yönetiminin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın tek çocukları, biricik kızları Chelsea Clinton NBC Televizyonu’nda işe başladı geçen ay. NBC televizyonunda muhabirlik ve programcılık yapacak Chelsea.

Bütün Amerika’nın gözleri önünde büyüyen, üniversiteyi bitiren, evlenen Chelsea, 1992 yılında babası Bill Clinton’ın başkan seçilmesiyle bir anda medyanın ilgi odağı haline geldi. Ancak  ailesinin isteği ve sonra da kendi seçimiyle kameralardan uzak durdu, babasının iki dönem başkanlığı, annesinin başkan adaylığı kampanyası ve ardından bugün de dışişleri bakanlığı boyunca hiçbir zaman basın yayın organlarına malzeme olmadı, buna büyük özen gösterdi.

 

Peki şimdi nereden çıktı televizyon muhabiri olmak? NBC Televizyonunun Başkanı Steve Capus bu konuda samimi bir açıklama yaptı geçtiğimiz günlerde ve özetle şunları söyledi: “Chelsea Clinton’la ilk kez Temmuz ayında konuştum. Ona hayatının bundan sonraki bölümünde ne yapmak istediğini sordum. Bana 2008 yılında annesinin seçim kampanyası sırasında Amerika’nın çeşitli yerlerinde çok farklı hikayeleri olan insanlara rastladığını, yaptıklarından çok etkilendiğini ve bunu duyurmak için bir yol bulmak istediğini anlattı. Söylediklerinden, samimiyetinden çok etkilendim. Muhabir olarak günün en önemli haberi üzerinde çalışmak istemiyordu, derdi televizyon yıldızı olmak değildi. Gerçek hikayeler anlatmak istiyordu. Bizim akşam haberlerinde gönüllü çalışmalarıyla kamuoyunda sesini duyuran kişilerle ilgili yeni bir bölümümüz var, çok ilgi görüyor. Bir de “Rock Center with Brian Williams” adlı bir  haber-magazin programımız var, orada da başkalarının yaşamına önemli katkılarda bulunan insanları tanıtıyoruz. Bunun için ideal olduğunu düşündüm ve ona hemen iş teklif ettim.”

 

31 yaşındaki Chelsea Clinton NBC’de tam gün çalışacak ve haberlere katkıda bulunacağı gibi, özel ropörtajlar da yapacak. Son yıllarda evlenen Chelsea Clinton  uzunca bir süredir  babasının kurduğu William J. Clinton Vakfı’nın desteklediği davalar hakkında konuşmalar yapıyor, bütün Amerika’yı dolaşıyor. Chelsea Clinton 2008 yılında annesinin kampanyası sırasında tam 400 toplantıda konuşma yapmıştı. NBC’den kaç para alacağı açıklanmadı Chelsea Clinton’ın ancak adının açıklanmasını istemeyen bir aile dostları, Chelsea’nin kazancının büyük bölümünü  Clinton Vakfı’na ve  geçen ay ölen anneannesinin anısına George Washington Üniversite Hastanesi’ne bağışlayacağını söyledi.


Chelsea Clinton, NBC’de işe giren ilk başkan kızı değil. Ondan önce de George W.Bush’un ikiz kızlarından biri olan Jenna Bush Hager, Ağustos’ta NBC kadarosuna katılmıştı. 27 yaşında olan ve başkent Washington yakınlarındaki Baltimore kentinde öğretmenlik yapan Jenna Bush, NBC’nin sabah programına ayda bir katkıda bulunacak, yarım gün öğretmenliğe devam edecek.

 

Hep yazar olmak istediğini söyleyen Jenna’nın yayınlanmış iki kitabı var. Jenna Bush Hager, kitaplarından birinde HIV virüsü taşıyan genç bir annenin dramını anlatıyor. “Ana’s Story: A Journey of Hope” adlı kitabın tanıtımı için Amerika’nın çeşitli kentlerine giden Jenna Bush Hager, birçok televizyon programına da katılmıştı. Hatta bir sabah programını Jenna annesi Laura Bush’la birlikte sunmuştu.


Jenna ikiz kardeşi Barbara Bush’la da ekranlarda program sunarak büyük beğeni kazanmıştı. NBC yetkililerine göre Jenna Bush Hager, siyasi program yapmayacak, siyasi olayları izlemeyecek.

 

Senator  John McCain’in kızı Meghan da NBC Televizyonunda. MSNBC’de çalışan Meghan da bu yıl NBC’nin işe aldığı gençlerden biri. Eski başkanlardan Ronald Reagan’ın oğlu Ronald Reagan Junior da Air America’da kendi radyo programını sunuyor. Uzmanlar Beyaz Saray veya siyaset deneyimi olan başkan çocuklarının veya siyasetçi kızları ya da oğullarının  televizyonlar  için önemli bir kazanç olduğunu söylüyor. Çünkü bu gençler çok iyi eğitim görüyor, siyasetin içinde yaşıyor ve dünya deneyimleri oluyor. Bakalım Chelsea Clinton ve Jenna Bush Hager televizyonda ne kadar başarılı olacak. Siz ne dersiniz?