Lady Gaga Beyaz Saray’da!

Posted December 12th, 2011 at 2:04 pm (UTC-5)
2 comments

Lady Gaga’nın Beyaz Saray’da ne işi var diye mi geçirdiniz aklınızdan? Aslında çok da olmayacak birşey değil. Çünkü Beyaz Saray sanatçıları sık sık ağırlar. Merak edenler için değinmeden geçmeyelim. Beyaz Saray’dan resmi davet alan ilk popçu, Beatles topluluğundan George Harrison. Harrison bir konser için Washington’da bulunduğu sırada, tam 37 yıl önce, 13 Aralık 1974 tarihinde resmi bir davet almış ve o gün dönemin başkanı Gerald Ford’la Beyaz Saray’da öğle yemeği yemiş. Dönelim bugüne. Başkan Obama ve “First Lady” Michelle Obama da sanatsever kişilikleriyle tanınıyor. Ama Lady Gaga’nın Beyaz Saray’a gitme nedeni, intihar eden bir küçük hayranına verdiği sözü yerine getirmek. Eşcinsel olan 14 yaşındaki Jamey Rodemeyer, Eylül ayında initihar etmişti. Jamey yıllardır çevresinde, okulunda arkadaşlarından kötü muamele görüyor, itilip kakılıyor, ayrımcılığa uğruyordu. Jamey Facebook’ta Lady Gaga’yla arkadaş olmuş, ondan yardım istemişti. Lady Gaga da Jamey’ye Amerika’da “bullying” denen bu sorunla mücadele için konuyu Beyaz Saray’a götürme sözü vermişti. İşte bu sözü tuttu Lady Gaga. Ne var ki Başkan Obama Beyaz Saray’da değildi, ekonomiyle ilgili bir konuşma yapmak amacıyla Kansas’a gitmişti. Gerçek adı Stefani Germonatta olan Lady Gaga, Başkan Obama’nın danışmanı Valerie Jarrett’le görüşüp mesajını iletti.

Peki, Başkan Obama Lady Gaga’yla hiç karşılaşmadı mı? Obama, Lady Gaga hakkında ne düşünüyor? Yaşları 20’nin altındaki milyonlarca hayranına “Little Monsters/Küçük Canavarlar” diyen ve kendisi de “Mother Monster/Ana Canavar” adıyla anılan Lady Gaga’yla Başkan Obama’nın yolları Eylül sonunda Los Angeles’ta kesişti. Eşcinsel haklarını savunan “Human Rights Campaign” adlı kuruluşun para toplamak amacıyla düzenlediği geceye katıldı Lady Gaga, bileti için 35 bin 800 dolar ödeyerek. Başkan Obama da gecenin baş konuşmacısıydı.İkisi arasında kısa bir konuşma geçtiği söyleniyor. Tabii gazeteciler Obama’ya Lady Gaga’yla ilgili izlenimlerini sormayı ihmam etmemişler. Başkan da şunları söylemiş haberlere göre: “16 inch yüksekliğinde topuklu ayakkabılar giymişti. Boyu iki metrenin üstünde görünüyordu. Doğrusu ürkütücüydü!” Yakın çevresi Obama’nın, Lady Gaga’nın siyah tüllerle süslenmiş aşırı yüksek topuzunu ve yerlere kadar uzanan siyap dantel tuvaletini de resmi bir gece için aşırı bulduğunu söylüyor ajanslara göre. Ben de onların yalancısıyım!

Grammy ödüllü Lady Gaga, geçtiğimiz aylarda favori albümünün adını taşıyan “Born This Way” adlı bir vakıf kurmuş ve vakfın amacının gençlere özgüven aşılama, sağlıklı yaşama yöneltme, tacize karşı mücadeleyi öğretme, yol gösterme ve meslek sahibi olma konusunda destek sağlayacağını açıklamıştı. Gerçek adı Stefani Germonetta olan Lady Gaga, vakfın, gençlerin kötü muamele ve baskı görmesine karşı mücadele vereceğini, onlara destek sağlayacağını da açıklamıştı. Born This Way Vakfı’nın yöneticiliğini 25 yaşındaki Lady Gaganın annesi Cynthia Germanotta yapıyor.

Üç platin albüm sahibi olan süperstar Lady Gaga uzun zamandır kar amacı gütmeyen yardım faaliyetlerine destek veriyor, herkesi ihtiyacı olanlara yardıma çağırıyor. Ünlü şarkıcı geçen yıl da ordudaki eşcinsellere destek verdiğini açıklamıştı. Lady Gaga’nın son albümü “Born This Way” milyonlarca satarak büyük ilgi gördü. Tüm dünyada çok popüler olan Lady Gaga, sosyal medyayı yakından izliyor. Lady Gaga’nın Twitter’da 15 milyon takipçisi, Facebook’ta da 44 milyon hayranı var.


Demem o ki, Amerika’da sanatçılar toplumsal konularda sessiz kalmıyor,davaları için para bağışladıkları gibi, dünyanın tehlikeli bölgelerine seyahat ediyor, Beyaz Saray’a gitmekten de çekinmiyor. Angelina Jolie, Brad Pitt, Sandra Bullock, George Clooney, Ben Affleck, Richard Gere ve daha birçokları, Birleşmiş Milletler iyiniyet elçisi olarak da görev yapıyor, kendilerini toplumdan soyutlamıyor, sözcüsü oldukları davalarda sosyal medyadan da yararlanmayı ihmal etmiyorlar. İmkanları doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişiler için kullanabilmek çok güzel. Görüşlerinizi bekliyorum. Herşey gönlünüzce olsun.

2 responses to “Lady Gaga Beyaz Saray’da!”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla bu çılgın lady gaga hakkında ilk kez çok bilgiye ulaşmış oluyorum sizin sayenizde . normalin ötesinde bir tarzı ve stili var. insanları baştan gözden çıkartacak versiyonları sergiliyor. sanırım bu çılgın kız uzun bir süre insanları özellikle erkekleri baştan gözden çıkaracaga benziyor. bir hasta genç için üstlendigi misyon harika övgülere deger gerçekten. bazen çok rastlıyorum çogu sanatçılar iyi niyet ve gönüllü elçilik görevleri yürütüyor. bu onların hesabına muhteşem bir prim olarak yansımaktadır.

  İmkanları doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişiler için kullanabilmek çok güzel. ben bu söze kocaman bir altın madalya veya güzel bir plaket verebilirim. bu söze birkaç kelime katarak twitter hesabımda twettleyecegim. hülya abla söz size ait patent size ait. izin verirseniz bu sözü kullanmak istiyorum. sonra aaa bunu ben söylemiştim diye bana kızma cevabını beklerim. bence orjinalce..

  hülya abla lady gaga türkiye için biraz fazla gibi. amerikada büyük prim yapabilir fakat bizim hayatımıza ısıtılıp ısıtılıp sürülen basmakalıp hayat tarzları nedeni ile bu bizleri aşar. benim için pek sorun olmuyor. ben artık yumurtayı kendi olanaklarımla kıralı yıllar oldu. hemen ayak uydurabiliyorum.

  benden bu kadar hülya abla voa türkçe bölümünün küçükte olsa bir parçası ve rüzgarı olabiliyorsam yine bu küçük mutluluklar hayatıma renk katabiliyorsa ne güzel bişiler yapabiliyormuşum ban yaaa..

  saygı ve sevgilerimle.

  not: büyük harfler bana küçük harfler hülya ablaya ait. izin verirse twitter hasabımda twetleyecegim.
  YAPABİLECEGİNİZ İmkanları doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişiler için kullanabilmek çok güzel. BU DAİMA KALBİNİZİN,VİCDANINIZIN VE GÖNLÜNÜZÜN AYNASIDIR. MR HERO.

  • hpolat says:

   Lady Gaga ilginç bir sanatçı. Sanatçıların giyim tarzları, davranışları bizi aşar, haklısınız. Ama Türkiye’de de çok ilginç şarkıcılar olduğu bir gerçek. Ben ekranda her görüşümde bazı sanatçıları şok geçiriyorum! Onların da kamuoyunun ilgisini çekmek için farklı giyinmek, farklı konuşmak ve farklı davranmak gerektiğine inandıklarını düşünüyorum. Yazdıklarımı beğendiyseniz ne mutlu bana! Teşekkür ederim. Patenti size devrediyorum! Esen kalın…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

December 2011
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031