Lady Gaga’nın Beyaz Saray’da ne işi var diye mi geçirdiniz aklınızdan? Aslında çok da olmayacak birşey değil. Çünkü Beyaz Saray sanatçıları sık sık ağırlar. Merak edenler için değinmeden geçmeyelim. Beyaz Saray’dan resmi davet alan ilk popçu, Beatles topluluğundan George Harrison. Harrison bir konser için Washington’da bulunduğu sırada, tam 37 yıl önce, 13 Aralık 1974 tarihinde resmi bir davet almış ve o gün dönemin başkanı Gerald Ford’la Beyaz Saray’da öğle yemeği yemiş. Dönelim bugüne. Başkan Obama ve “First Lady” Michelle Obama da sanatsever kişilikleriyle tanınıyor. Ama Lady Gaga’nın Beyaz Saray’a gitme nedeni, intihar eden bir küçük hayranına verdiği sözü yerine getirmek. Eşcinsel olan 14 yaşındaki Jamey Rodemeyer, Eylül ayında initihar etmişti. Jamey yıllardır çevresinde, okulunda arkadaşlarından kötü muamele görüyor, itilip kakılıyor, ayrımcılığa uğruyordu. Jamey Facebook’ta Lady Gaga’yla arkadaş olmuş, ondan yardım istemişti. Lady Gaga da Jamey’ye Amerika’da “bullying” denen bu sorunla mücadele için konuyu Beyaz Saray’a götürme sözü vermişti. İşte bu sözü tuttu Lady Gaga. Ne var ki Başkan Obama Beyaz Saray’da değildi, ekonomiyle ilgili bir konuşma yapmak amacıyla Kansas’a gitmişti. Gerçek adı Stefani Germonatta olan Lady Gaga, Başkan Obama’nın danışmanı Valerie Jarrett’le görüşüp mesajını iletti.

Peki, Başkan Obama Lady Gaga’yla hiç karşılaşmadı mı? Obama, Lady Gaga hakkında ne düşünüyor? Yaşları 20’nin altındaki milyonlarca hayranına “Little Monsters/Küçük Canavarlar” diyen ve kendisi de “Mother Monster/Ana Canavar” adıyla anılan Lady Gaga’yla Başkan Obama’nın yolları Eylül sonunda Los Angeles’ta kesişti. Eşcinsel haklarını savunan “Human Rights Campaign” adlı kuruluşun para toplamak amacıyla düzenlediği geceye katıldı Lady Gaga, bileti için 35 bin 800 dolar ödeyerek. Başkan Obama da gecenin baş konuşmacısıydı.İkisi arasında kısa bir konuşma geçtiği söyleniyor. Tabii gazeteciler Obama’ya Lady Gaga’yla ilgili izlenimlerini sormayı ihmam etmemişler. Başkan da şunları söylemiş haberlere göre: “16 inch yüksekliğinde topuklu ayakkabılar giymişti. Boyu iki metrenin üstünde görünüyordu. Doğrusu ürkütücüydü!” Yakın çevresi Obama’nın, Lady Gaga’nın siyah tüllerle süslenmiş aşırı yüksek topuzunu ve yerlere kadar uzanan siyap dantel tuvaletini de resmi bir gece için aşırı bulduğunu söylüyor ajanslara göre. Ben de onların yalancısıyım!

Grammy ödüllü Lady Gaga, geçtiğimiz aylarda favori albümünün adını taşıyan “Born This Way” adlı bir vakıf kurmuş ve vakfın amacının gençlere özgüven aşılama, sağlıklı yaşama yöneltme, tacize karşı mücadeleyi öğretme, yol gösterme ve meslek sahibi olma konusunda destek sağlayacağını açıklamıştı. Gerçek adı Stefani Germonetta olan Lady Gaga, vakfın, gençlerin kötü muamele ve baskı görmesine karşı mücadele vereceğini, onlara destek sağlayacağını da açıklamıştı. Born This Way Vakfı’nın yöneticiliğini 25 yaşındaki Lady Gaganın annesi Cynthia Germanotta yapıyor.

Üç platin albüm sahibi olan süperstar Lady Gaga uzun zamandır kar amacı gütmeyen yardım faaliyetlerine destek veriyor, herkesi ihtiyacı olanlara yardıma çağırıyor. Ünlü şarkıcı geçen yıl da ordudaki eşcinsellere destek verdiğini açıklamıştı. Lady Gaga’nın son albümü “Born This Way” milyonlarca satarak büyük ilgi gördü. Tüm dünyada çok popüler olan Lady Gaga, sosyal medyayı yakından izliyor. Lady Gaga’nın Twitter’da 15 milyon takipçisi, Facebook’ta da 44 milyon hayranı var.


Demem o ki, Amerika’da sanatçılar toplumsal konularda sessiz kalmıyor,davaları için para bağışladıkları gibi, dünyanın tehlikeli bölgelerine seyahat ediyor, Beyaz Saray’a gitmekten de çekinmiyor. Angelina Jolie, Brad Pitt, Sandra Bullock, George Clooney, Ben Affleck, Richard Gere ve daha birçokları, Birleşmiş Milletler iyiniyet elçisi olarak da görev yapıyor, kendilerini toplumdan soyutlamıyor, sözcüsü oldukları davalarda sosyal medyadan da yararlanmayı ihmal etmiyorlar. İmkanları doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişiler için kullanabilmek çok güzel. Görüşlerinizi bekliyorum. Herşey gönlünüzce olsun.