2011 Bebekleri Dizi Kahramanları!

Posted December 20th, 2011 at 4:43 pm (UTC-5)
6 comments

Amerika’da 2011’in en çok kullanılan ismi kız bebekler için Sophia, erkek bebekler içinse Aiden. Aiden, ünlü televizyon dizisi “Sex and the City”de başroldeki erkeğin adı. BabyCenter.com adlı web sitesine göre, 2010 yılındaysa en popüler kız ismi Bella, erkek ismiyse Edward’dı. Bu isimler yine ilk 10 arasında.

1980’lerde Tiffany ve Justin en çok kullanılan bebek adlarıydı. Zamanla bu isimlerin modası geçti. Amerikalılar ve belki de dünyanın birçok ülkesinde anneler ve babalar bebeklerine sinema, televizyon ve müzik dünyasından ünlülerin isimlerini vermeyi çok seviyor. Üstelik bu filmler, diziler veya sanatçıların günümüzde yaşamış olması gerekmiyor, çoğu çok uzun yıllar öncesinden bugüne taşınıyor. Araştırmalara göre, tarihten gelen eski kız ve erkek bebek isimleri çok moda.

Kız isimlerinde Sophia birinci sırada demiştik, ikinci Emma, üçüncü İsabella, dördüncü Olivia, beşinci ise Ava. Hatırlayacaksınız Sophia Loren ünlü bir sinema oyuncusu, Ava Gardner da Sophia Loren gibi güzelliği ve oyunculuğuyla sinema tarihine geçmiş aktrisler. İsabella’nın popüler olmasıysa televizyon dizisinde adından söz ettiren Bella adlı vampire bağlanabilir. Aynı şekilde erkek isimleri listesinde ilk 10 arasındaki Jacob da Twilight adlı televizyon dizisi ve filmdeki erkek vampir nedeniyle listede çok üst sıralara çıkmış olabilir.

Listedeki isimler beyaz Amerikalılar arasında kullanılan adlar. Latin kökenliler, siyahlar veya Müslüman Amerikalılar arasında Sophia veya Aiden gibi isimlere rastlanmıyor.

ABD’de Son 10 Yılın En Popüler Bebek İsimleri

2011 – Sophia, Emma, and Ava; Aiden, Mason, and Lucas
2010 – Sophia, Chloe, and Lily; Aiden, Logan, and Liam
2009 – Isabella, Sophia, and Olivia; Aiden, Jackson, and Jacob
2008 – Emma, Madison, and Ava; Aiden, Jayden, and Caden
2007 – Sophia, Addison, and Emily; Aiden, Ethan, and Noah
2006 – Emma, Kaitlyn, and Abigail; Aiden, Ryan, and Jack
2005 – Emma, Hannah, and Makayla; Aidan, Nicholas, and Tyler
2004 – Emma, Madison, and Hailey; Jacob, Ethan, and Ryan
2003 – Emily, Hannah, and Sarah; Jacob, Matthew, and Zachary
2002 – Emily, Brianna, and Alexis; Jacob, Christopher, and Andrew
2001 – Emily, Ashley, and Samantha; Jacob, Joseph, and Dylan
2000 – Hannah, Kaylee, and Elizabeth; Michael, Matthew, and Joshua

Tarihte En Çok Kullanılan Bebek İsimleri

1990 – Jessica, Brittany, and Samantha; Michael, Daniel, and Justin
1980 – Jennifer, Melissa, and Heather; Michael, Christopher, and Jason
1970 – Jennifer, Lisa, and Tammy; Michael, James, and Brian
1960 – Mary, Susan, and Lisa; David, Robert, and Mark
1950 – Linda, Barbara, and Nancy; James, John, and David
1940 – Mary, Judith, and Betty; James, William, and Charles
1930 – Mary, Dorothy, and Helen; Robert, Richard, and George
1920 – Mary, Ruth, and Virginia; John, Edward, and Frank
1910 – Mary, Anna, and Mildred; John, William, and Joseph
1900 – Mary, Elizabeth, and Ethel; John, George, and Henry
1890 – Mary, Emma, and Florence; John, William, and Harry

Türkiye’de En Popüler İsimler

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre, Türkiye’de son 10 yılda dünyaya gelen erkek çocuklarına en çok verilen isimler Yusuf, Arda, Mustafa, Mehmet, Ahmet.

2006 yılında Arda,Yusuf, Mehmet, Mustafa ve Emirhan, kızlarda ise Elif, Zeynep, İrem, Büşra, Merve listebaşı oldu. 2008 yılında ise Yusuf, Arda, Mustafa, Mehmet, Ahmet, kızlarda ise Zeynep, Elif, Yağmur, İrem, Merve ilk 5’e girdi.

Türkiye’de 2010 yılında doğan kız bebeklere en çok verilen isim Zeynep, erkek bebeklere en çok konulan ad ise Yusuf oldu.

1 Ocak-31 Aralık 2010 tarihleri arasında 13 bin 352 aile erkek bebeklerine Yusuf adını verirken, 8 bin 264 aile Mustafa, 7 bin 233 aile Mehmet, 6 bin 879 aile Arda, 6 bin 839 aile de Ahmet’i  tercih etti.

Kız bebeklerde de geçen yıl en fazla ilgi gören isim Zeynep. 2010’da  14 bin 915 kız bebeğe Zeynep adı verildi. 12 bin 837 bebeğe Elif, 11 bin 58 bebeğe Yağmur, 9 bin 921 bebeğe Ecrin, 5 bin 959 bebeğe de Nisanur adı konuldu.

Ecrin ismini doğrusu hiç duymamıştım bugüne kadar. Türk Dil Kurumu’na göre “sevap, bir emeğin karşılığı” anlamına geliyormuş. Kuran’da geçen isimlerden biriymiş.

1980-1990 yılları arasında en fazla kullanılan isimler, kızlarda Fatma, Ayşe, Emine, Hatice ve Zeynep, erkeklerde Mehmet, Mustafa, Murat, Ahmet ve Ali.

2000 ve 2005 yıllarında ise kızlarda Zeynep, Merve, İrem ve Fatma, erkeklerde Mehmet, Yusuf, Furkan, Mustafa ve Emre en popüler bebek isimleriydi.

2006 ile 2009 yılları arasında da ailelerin en fazla tercih ettiği isimler kızlarda Zeynep, Elif, Yağmur, Ecrin, Merve, erkekler ise Yusuf, Arda, Mehmet, Mustafa, Ahmet’ti.

1950 – 2009 Arasında Türkiye’de En Sevilen Bebek İsimleri

1950                   2009

1.  Fatma                Zeynep

2.  Ayşe                   Elif

3.  Emine              Ecrin

4.  Hatice              Yağmur

5.  Zeynep            İrem

6.  Şerife                Nisanur

7.  Meryem        Eylül

8.  Sultan             Merve

9.  Hanife             Zehra

10. Sevim            Büşra

Bebeğinize sadece kulağa hoş geliyor  diye bir isim seçmeyin bence. Herşeyden önce güzel bir anlamı olsun seçtiğiniz ismin ve  çocuğunuz hayatı boyunca ismini güvenle, sevgiyle taşısın.

 

6 responses to “2011 Bebekleri Dizi Kahramanları!”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla bloga eşlik etmemden bu yana en güzel konuyu işlemiş oldugunuzu belirtmek isterim.
  kocaman bir bravo. yazıyı okudum ve çok hoş duygulara maruz kaldım. bebeklerin hepsi harika.

  benim hayalim bir gün gerçege dönecek diye umutlanıyorum. ve kararlı ve güvenli adımların arkasında gelecek olan gelişmeleri bekliyorum. fazla uzun sürecegine ihtimal vermiyorum.

  benim kızım olursa adı ne olursa olsun. sonuna naz ismini ekleyecegim. örnegin annemin ismi elif
  sisteme göre kızımın adı elifnaz olacak. seçtigim isimlerin sonuna naz ekleyecegim.

  benim oglum olursa adı ne olursa olsun sonuna can ismini ekleyecegim. örnegin babamın ismi ayhan. sisteme göre oglumun adı ayhancan olacak. seçtigim isimlerin sonuna can ekleyecegim.

  hülya abla bzen tarihi inceliyorum eskiden soyluların,zenginlerin,asillerin, savaşçıların, kralların hükümdarların vb gibi kişilerin soylarının devamı ve sürekliligi üzerine seçtigi uygulamalar olmuş.
  ben bunlardan esinlenerek kocaman bir hayal kurdum. degişik cıvıl cıvıl çocuklarının olmasını kim istemezki bu dünyada. SİZE BİR İP UCU: hero child and mother clup. masumane bir hayal.

  • hpolat says:

   Seçtiğiniz isimler çok güzel. Elifnaz ve Ayhancan hem anlamlı, kulağa hoş geliyor, hem de aileyi sevindirecek isimler. Benim kızımın göbek adı Nazlı. Ben de Naz ismini çok seviyorum. Can da öyle. Çok sevdiğim bir arkadaşımın kızının adı Ayşecan. O da çok güzel bir isim. Görüş ve yorumlarınızı esirgemediğiniz için çok teşekkürler. Sevgiler.

 2. I have read some excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you place to make any such wonderful informative web site.

 3. Valuable information. Fortunate me I discovered your website by accident, and I am surprised why this coincidence didn’t happened in advance! I bookmarked it.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

December 2011
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031