Amerika’da Noel dönemi, herkesin birbirine küçük ya da büyük (keseye ve bütçeye göre!) armağanlar aldığı yoğun ve güzel bir zamandır. Zamandı demek daha doğru belki çünkü ekonomik kriz yüzünden herkes bu yıl daha dikkatli para harcıyor. Yine de Şükran Günü sonrası alışverişlerde her Noel dönemine özgü canlılık bu yıl da yaşandı. Kara Cuma, Siber Pazartesi derken piyasa canlandı.

Noel ve yılbaşı döneminin en önemli özelliklerinden biri de ihtiyacı olanlara yardım etmek, zor durumda olanları sevindirmektir. Michelle Obama da Noel öncesi Washington’daki Çocuk Hastanesi’ni ziyaret etti, hasta çocuklara oyuncaklar dağıttı, onlarla konuştu. First Lady çocuklara “’Twas the Night Before Christmas” adlı çocuk hikayesini okudu. Michelle Obama’nın yanında, çocuklara hediye dağıtan Noel Baba kılığında bir görevliyle Beyaz Saray’ın “First Dog”u Bo da vardı. Hatırlayacaksınız, başkan ailesi Beyaz Saray’a taşındıktan sonra kapkara sevimli bir köpek evlat edinmiş ve “Bo” adını vermişti. Amerika’nın “First Lady”si, bu tür ziyaretleri çok seviyor, geçtiğimiz günlerde asker aileleriyle de biraraya geldi, Irak’tan dönen askerlerin çocuklarına armağanlar dağıttı. Güzel bir Beyaz Saray geleneği bu aslında. Daha önceki başkan eşleri de bu tür yardım çalışmaları yaptı.

Size ilginç geleceğini düşündüğüm için Michelle Obama’nın Çocuk Hastanesi’nde, hasta çocuklarla yaptığı konuşmaya değinmek istedim. Çocuklardan biri Michelle Obama’ya Noel’i nasıl geçireceklerini sordu. İşte cevap:
-Eşim (Başkan Barack Obama) Hawaii’de büyüdüğü için Noel’de oraya gidiyoruz. Son 20 yıldır her Noel’i orada geçirdik. Noel ağacımızı ışıklandırırız. Noel gecesi yatmadan önce Noel Baba için masanın üzerine kurabiyeler ve bir bardak süt koyarız her yıl. Akşam çocukları yatırmak oldukça zordur, Noel Baba’yı beklemek isterler her defasında ama sonunda uykuları gelip yatarlar.
Hasta çocuklardan biri de Noel akşamı Obama ailesinin neler yediğini merak ediyordu. Michelle Obama anlattı:


-Hindi ya da biftek yeriz. Kızlarımız Malia ve Sasha peynirli makarnayı çok sever, Noel sofrasında mutlaka bulundururuz. Bol bol da sebze yeriz. Brokoli, havuç, taze fasulye, ıspanak ve bol salata da her zaman vardır. Tatlı olarak da meyveli turta severiz. Daha doğrusu Barack turtayı çok sever, her çeşidini hem de.
Çocuk hastanesindeki minik hastalardan biri Michelle Obama’ya Başkan Obama ve kızları için aldığı armağanların neler olduğunu sordu ama “First Lady” sır vermedi, söylediklerinin gazetelerde yazılacağını, eşiyle kızlarının da okuyacağını ve hediyelerin sürpriz olmaktan çıkacağını söyledi.


Michelle Obama Noel Baba’dan ve yeni yıldan beklentisini de tam açıklamadı, sadece şunları söyledi:
-Daha dilek tutmadım. Ama en büyük isteğim her çocuğun sağlıklı ve mutlu bir hayatı olması, iyi bir eğitim alması ve hayatta istedikleri yere gelmesi. Bütün çocukların ihtiyaçları olan sevgi ve desteği bulması çok önemli. Çevreniz sizi seven insanlarla doluysa yapamayacağınız hiçbir şey yoktur.


Michelle Obama’nın söylediğine göre, Beyaz Saray’da iki hafta boyunca günde en az iki Noel partisi veriliyor ve her yıl 80 binin üstünde ziyaretçi uğruyor bu dönemde Beyaz Saray’a. Toplumdaki ünlü isimlerin yardım çalışmalarına katılması bence çok önemli. Amerika’da gönüllü çalışmalar çok yaygın ve Noel döneminde bağışlar çok artıyor. Dünyada bir insanı ve özellikle de hasta bir çocuğu sevindirmekten daha güzel ne olabilir?

(Not: Buarada  Başkan Obama Çarşamba günü noel alışverişine çıktı köpeği Bo ile birlikte. Önce Bo’ya “kemik” oyuncaklar aldı Noel boyunca kemirmesi için, ardından da bir bilgisayar mağazasına girdi ve”şimdi sıra kızlarda” demekle yetindi.  Obama eşi Michelle’in Noel hediyesinin ne olacağınıysa açıklamadı.)

Şimdi sizlere bir demet Noel şarkısı. Umarım beğenirsiniz.