ABD başkenti Washington (DC-District of Columbia) 2012’ye umutla girdi. Son 20 yıldır “Cinayet Başkenti” olarak tanımlanan Washington, 2011’i, cinayet oranı düşerek noktaladı. Bu, Washington’da yaşayan ve çalışan biz dahil herkes için çok iyi haber. Öyle ya, sokaklarda daha az korkarak dolaşabileceğiz! 20 yıl önce yılda 479 olan cinayet oranı 2011’de 108’e düştü. 2010’da bu sayı 132 idi. DC Emniyet Müdürlüğü’nün açıkladığı rakamlara göre, 1963 yılından buyana ilk kez böylesine bir gerileme oldu cinayet sayısında. DC’nin Emniyet Müdürü, başkentin en üst düzey ilk kadın polisi. Cathy Lanier’e göre, cinayetlerin azalmasının nedeni, suç işleyenlerin sıkı takibi ve potansiyel katillerin cinayet işlemeden yakalanması. Belki de kadının fendi katilleri yendi! DC Polisi son yıllarda Washington’daki çetelere karşı da ciddi bir mücadele yürüttü ve delil toplama ve cinayetleri çözmede daha modern teknoloji kullanarak hızlı ilerleme sağladı. Associated Press Ajansı’na açıklama yapan Lanier’in hedefi, 2012’de ABD başkentinde cinayet sayısını 100’ün altına çekmek.


Washington Belediye Başkanı Vincent Gray de polisin başarısını kutladı ve özellikle DC’nin çetelerin kontrolundaki semtlerinde aldığı önlemlerin çok etkili olduğunu söyledi. DC’de bütçe sıkıntıları yüzünden azaltılan polis sayısının arttırılacağı konusunda söz veren Gray, özellikle yoksul ve olaylı mahallelerde daha çok devriyeye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Vincent Gray, “Artık Washington halkı kendisini daha güven içinde hissediyor” dedi. DC Polis sendikası Başkanı Kris Baumann cinayet sayısının azalmasından mutlu olduğunu söylerken bazı suçlarda artış olmasının ciddi kaygı yarattığına dikkati çekti. 2011’de başkentte taciz, ırza geçme ve hırsızlık olaylarında yüzde 2 oranında artış kaydedildi. Yeni yılın ilk gününde de bazı elektronik mağazaları yağmalandı, tutuklamalar oldu.

Yalnızca Washington’da değil, diğer Amerikan kentlerinde de cinayet oranlarında düşüş kaydedildi 2011’de. Örneğin New York’ta cinayet oranı son 20 yıldır düşüyor. 2011’de New York’ta cinayet oranında yüzde 4 oranında düşüş kaydedildi. 2010 yılında 523 olan cinayet sayısı, 2011’de 499’a geriledi. Washington’a komşu Maryland eyaletinin Baltimore kentinde de son 20 yılın en düşük cinayet oranı açıklandı, 2011’de 200 cinayet işlendiği bildirildi. Baltimore aynı zamanda Amerika’nın en tehlikeli 10 büyük kenti arasında sekizinci sırada. Baltimore’un nüfusu yaklaşık 650 bin. Suç oranındaki artış, yüzde 14.6 civarında. 2010’da 223 cinayet işlendi. Ortalama gelir 38 bin 772. (Bu rakam, ulusal ortalamanın yüzde yaklaşık 23 altında) Baltimore’da işsizlik oranı yüzde 7.4 dolayında. Suç oranının en yüksek olduğu Michigan eyaletinin Detroit kentinde nüfus 899 bin. Suç oranındaki artış yüzde 18.9 civarında. 2010’da cinayet sayısı 310. Ortalama gelir 26 bin 098 dolar. (ulusal ortalamanın yüzde 48 altında). İşsizlik oranı yüzde 12.7’den biraz fazla. Michigan’ın Flint kenti de suç oranının arttığı kentlerin başında geliyor. Flint’te yoksulluk oranı yüzde 36.2’ye yakın. Bütün bu kentlerde ortak nokta, gelir düzeyinin düşük, işsizlik oranının yüksek olması.

İşte Amerika’nın en tehlikeli kentleri:
1. St. Louis, Missouri
2. Atlanta, Georgia
3. Birmingham, Alabama
4. Orlando, Florida
5. Detroit, Michigan
6. Memphis, Tennessee
7. Miami, Florida
8. Baltimore, Maryland
9. Kansas City, Missouri
10. Minneapolis, Minnesota
11. Cleveland, Ohio

2012’nin dünyamızda,  tabii bizi ilgilendirdiği için özellikle de Amerika ve Türkiye’de, şiddetin, suç oranının azaldığı ve herşeyden önce kadına şiddetin asla hoşgörülmediği ve kadının şiddete maruz kalmadığı bir yıl olması dileğiyle, daha sakin, daha az cinayetli ama bugünlerde bayağı soğuk bir Washington’dan mutlu yıllar!