Amerikalılar’ın vazgeçemediği, bugünlerde Türkiye’de çok yaygın bir deyişle “olmazsa olmaz”ı sanatçılar var. Efsaneleşen Elvis Presley de bunların başında geliyor. 8 Ocak Amerikan “Rock’n Roll Kralı” Elvis Presley’in doğum günüydü. 1935 doğumlu olan Presley, yaşasaydı bu yıl 77 yaşında olacaktı. 1956 yılında ilk listebaşı plağını dolduran Elvis Presley, plakları en çok satan şarkıcıların başında geliyor. 30 film çeviren, 1971 yılında Grammy’lerde Yaşam Boyu Başarı Ödülü alan Elvis Presley ölümünden dokuz yıl sonra Rock and Roll’un En Ünlüleri Müzesi’nde yerini almıştı.

Elvis Presley 1977 yılında Tennessee eyaletinin Memphis kentindeki Graceland adlı malikanesinde ölü bulundu, önce kalp krizi geçirdiği sanıldı, sonra aşırı miktarda ilaç aldığı anlaşıldı. Ünlü sanatçı öldüğünde 42 yaşındaydı. 1993 yılında Amerika Posta İdaresi, Elvis için bir anma pulu çıkardı. Bu, Posta İdaresi’nin Amerikan Müzik Efsaneleri dizisinin ilk anma pulu oldu.

Forbes dergisine göre Elvis Presley, 2008’de ölümünden sonra en çok kazanan ünlü oldu. 2009’da listed dördüncü sıraya düşen Elvis Presley, 2010’de yine ikinci sıraya yükseldi. 2011’de de ikinci sırayı korudu. Geçen yıl RCA Plak Şirketi, 30 CD’lik bir Elvis seti çıkardı. CD’lerde rock kralının 711 şarkısının original kaydı ve 100’den fazla şankışı yeralıyor. 3 Ocak’ta Sony Şirketi, Elvis Presley’in 1971 yılında çıkardığı albümleri sanatçının ölümünün 35’inci yıldönümü anısına yeniden piyasaya sürdü, “Elvis Country” ve “Love Letters From Elvis” adıyla. Bu yıl sanatçının ölüm yıldönümü nedeniyle bir dizi albüm çıkarmayı planlıyor plak şirketleri, bu onların ilki oldu.

Gökkuşağı’nda bu kez Amerikan müziğinin unutulmaz megastarı Elvis Presley’in yaşam öyküsü ve sevilen şarkıları var. Umarım beğenirsiniz.