Sosyal Medya ve Politika

Posted January 17th, 2012 at 12:37 pm (UTC-5)
6 comments

Sosyal medya hayatımıza girdi. Girmekle kalmadı hepimizi bir salgın hastalık gibi sarıp sarmaladı. Facebook’ta arkadaşlarımızla iletişim  ve resim paylaşmak için katıldığımız Facebook, kısa mesajlar için ideal olan Twitter, video cenneti YouTube artık  kişiye özel olmaktan çıktı, Arap  Baharı, Wall Street’i İşgal Hareketi gibi küresel ve bölgesel siyasi ve ekonomik gelişmeler açısından dünyanın bilgi kaynağı haline geldi. Elbette devlet kurum ve kuruluşlarının, bakanlıkların sosyal medyalaşma trendinden uzak kalması düşünülemezdi. Nitekim öyle oldu. Bugün birçok cumhurbaşakanlığı,başbakanlık, bakanlıklar ve kamu kuruluşu sosyal medya aracılığıyla dünyaya ulaşıyor.

Obama yönetimi 2012 Ocak ayını “21’nci Yüzyıl Teknolojisi Ayı” ilan etti. Beyaz Saray’ın da sosyal medya siteleri var ve Başkan Obama da zaman zaman bu araçları kullanarak soru alıyor, yanıtlıyor. Yalnız Beyaz Saray değil, Washington’dan ABD’nin dış politikasını yürüten Dışişleri Bakanlığı da sosyal medyayla iletişime hız vermiş durumda. Amerikalı diplomatlar mesajlarını Twitter’la dünyaya duyurmaya başladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, her zaman basın brifingini yaptığı Carl Rowan toplantı salonunun podyumunda geçtiğimiz günlerde sorulara hedef oldu. Ama sorular her zamanki gibi basın toplantısını izleyen gazetecilerden değil, Twitter kullanıcılarından geldi. Sözcü de yanıtlarını bakanlığın Twitter sitesinden verdi. Sözcü Nuland’ın yanıtları da özetlendi, çeşitli dillere tercüme edildi ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter sitesinde İngilizce dahil 10 dilde twit’lendi. Cevapların çevirildiği diller Arapça, Çince, Farsça, Fransızca, Hintçe, Portekizce, Rusça, İspanyolca ve Urduca.

Dışişleri Sözcüsü Nuland bunun, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, Amerika’nın diplomatik erişimini genişletme kampanyasının bir bölümü olduğunu söylüyor.  Dışişleri Bakanı Clinton yeni teknolojileri Amerikan dış politikasını duyurmak için etkili bir araç olarak kullanmaya kararlı olduğunu sık sık söylüyor. Sözcü Nuland’a göre ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 193 sosyal medya hesabı var, bunların 100 kadarı büyükelçiliklerin. Victoria Nuland, sosyal medya kullanmalarının amacının Amerika içinde ve dışında bireylerle doğrudan iletişim kurabilmek olduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın Port-au-Prince’deki Büyükelçiliği, Haiti depreminin ikinci yıldönümü nedeniyle Twitter’de bir soru-cevap etkinliği yaptı. Ardından Viyana’daki uluslararası kuruluşlardaki Amerikan Temsilciliği, nükleer silahsızlanma ve nükleer güvenlik konusunda bir tartışma programı düzenledi. Sosyal medya araçları giderek bütün ülkelerde hem politikada hem de devlet kademelerinde daha yaygın olarak kullanılıyor. Amerika ve Türkiye de bu yönteme dört elle sarılan ülkeler arasında. Amerika’nın, Türkiye’nin veya herhangi bir başka ülkenin dış politikalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye mi ulaşmak istiyorsunuz, bu ülkelerin Dışişleri Bakanlıklarının internet sitelerine bakabilir, haberleşmek için e-mail, Facebook veya Twitter kullanabilirsiniz. Dünya değişiyor, bu bir gerçek. Artık üst düzey devlet yetkililerinin, parlamenterlerin, seçim kampanyası yürüten politikacıların sosyal medya hesapları var ve istedikleri kitlelere bu yolla ulaşıyor, onlarla iletişim kurabiliyorlar.  2012 başkanlık seçim kampanyasında da adaylar için sosyal medya çok önemli bir iletişim aracı. Evet, dünya değişti ve sosyal medya giderek hayatımızın daha çok zaman ayırdığımız bir parçası haline geliyor. Kullanmayanların işi zor!

Siz sosyal medya kullanıyor musunuz? Yararlı buluyor musunuz? Görüşlerinizi yazın, tartışalım. Sevgiyle.

Merak edenler için:

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesi Twitter  ve Facebook adresleri

http://www.state.gov/

@USAbilAraby – Arabic
@USAdarFarsi – Farsi
@USAenEspanol – Spanish
@USAenFrancais – French
@USAemPortugues – Portuguese
@USApoRusski – Russian
@USAHindiMein – Hindi
@USAUrdu – Urdu
@USA_Zhongwen – Chinese

http://www.facebook.com/usdos

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesi

www.disisleri.gov.tr

Facebook Adresleri:

Turkish www.facebook.com/Disisleri

English www.facebook.com/Disisleri/pages/Republic-of-Turkey-Ministry-of-Foreign-Affairs/

Turkish www.twitter.com/tc_disisleri

English www.twitter.com/MFATurkey

Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) web sitesi:
www.stratejikarastirmalar.com

6 responses to “Sosyal Medya ve Politika”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla gene çok güzel bir konu ile sahne almışınız. evet sosyal medya ve politika gerçekten çok işliyor. sosyal medya dünyadaki bütün insanlar için bir özgürlük madalyası oldu. artık herkes
  istedigi özgürlügü istedigi gibi kullanıyor. ve bu işin çok mükemmel bir yanı var. sosyal medyaya vize konulamıyor.

  geçmişte çok agır koşullara maruz kaldıgım durumlar oldu. amerikan büyükelçiligi ile sorunlar yaşadım. bu benim için bir vize verilmesi gibi davranışları sergilediler. ama bugün sosyal medya ile istedigim şekilde ve dozda özgürce iletişim ve etkileşim kurabiliyorum. artık amerikan büyükelçiligini devre dışı bıraktım. yeni büyükelçi çok cici fakat bununda eskilerinden farkı yok.
  denemlerimin geri bildirimleri bunu rahat bir şekilde teyit etmektedir.

  sosyal medyanın insanların hayatına renk kattıgı bir gerçektir. haberleri anında ve dalga dalga alabiliyoruz. ve düşüncelerimiz dalga dalga yayılabiliyor. çok güzel biir şey. bende olabildiginice katılıyorum sosyal medyaya. herkes için özgürlükler diliyorum.
  saygı ve sevgilerimle.

  not: sayın başkan obama sanırım avrupa birliginin dönem başkanlıgı rumlara geçtiginde amerika ve tüm dünyaya sosyal medya aracılıgı ile yeni dünya düzeninin bundan sonra nasıl amerikan çıkarlarına hizmet edecegini açıklayabilecegi fırsatı yakalayacak. YA BU DÜNYA DEGİŞİME UGRAYACAK YADA BİR SÜRE DAHA KENDİ KADERİNİ YAŞAMAYA DEVAM EDECEK.

  • hpolat says:

   Sosyal medyanın sizin de yazdığınız gibi hayatımıza renk kattığı bir gerçek. Farklı görüş ve düşünceleri izleme ve yanıtlama olanağı vermesi ve tabii haberleri dalga dalga yayması dünyayı değiştirdi. Küresel bir ortam internet ve sosyal medya sayesinde bugüne kadar kimseye sesini duyuramayan insanlar bütün dünyaya erişmeye başladı. Erişimin sınırlanmadığı bir dünya istiyoruz hepimiz. Bilgiye erişim özgürlüğünün kısıtlanmaması dileğiyle.

 2. tolga ayrim says:

  Iyi gunler Hulya Hanim

  Adim Tolga AYRIM.Size belcikadan yaziyorum.Sizden bir konu hakkinda yardimci olmanizi rica edicem.Eger mumkun ise

  Babam kan kanseri hastasi.ve hastaligi suan en ileri safhada.sizin bu hastalikla ilgili Pensilvanya universitesinde yapmis oldunuz haberi izledim.
  bu konu hakkinda yardimci olabilirmisiniz?

  Saygilarimla
  Tolga AYRIM
  tolga_fb@gmail.com
  gsm 0032 484 525 260

  • hpolat says:

   Sevgili Tolga Bey,
   Babanızın rahatsızlığına çok üzüldüm. Ailenize sabırlar diliyorum, kuvvetli olmaya çalışın. Washington eyaletinin Spokane kentindeki Providence Holy Family Hospital’da çalışan kan kanseri uzmanı Hakan Kaya ile konuşmustum. Size iletişim bilgilerini gönderiyorum. Umarim ulaşabilirsiniz. Babanıza acil şifalar.
   Hülya Polat

   Dr. Hakan Kaya
   (509) 228-1000 (Office)
   (509) 252-9300 (Fax)
   601 S Sherman St
   Spokane, WA 99202
   1-888-904-7268

   South Office
   601 S. Sherman

   Spokane, WA 99202
   509-228-1000
   800-866-9809 toll free

   509-252-9300 main fax
   509-252-9337 new patient referral fax

   http://www.cancercarenorthwest.com/

   • tolga ayrim says:

    Sayin Hulya Hanim

    Gercekten ilginiz ve iyi dilekleriniz icin cok memnun oldum.Yogun is temponuzda bana zaman ayirdiginiz icin cok tesekkur ediyorum size.En kisa zamanda hakan beyle irtibata gecmeyi deniyicem.Umarim bir netice alabiliriz.Bir gelisme olursa sizi tekrar bilgilendiririm.Herseyin gonlunuzce olmasi dilegiyle.Iyi calismalar .

    Saygilarimla

    Tolga AYRIM

    • hpolat says:

     Merhaba Tolga Bey,
     Rica ederim, keşke kanseri bir anda geçirecek, bütün hasataları iyileştirecek bir mucize ilaç geliştirilse. Umarım bu da olur. Ama bu arada yakınlarımızın bu hastalığın pençesinde çektiği sıkıntıları görmek çok üzücü. Tekrar geçmiş olsun, babanızın durumu hakkında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
     Size de iyi çalışmalar, sevgiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

January 2012
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031